ساخت مسکن چقدر سود دارد؟

0

ساخت مسکن چقدر سود دارد؟

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اینکه سود ۲۰۰ درصدی سازندگان مسکن به هیچ‌وجه قابل باور نیست و نرخ تمام شده مسکن در شمال تهران متری ۳۰ میلیون تومان است، گفت: نقص ساخت مسکن در کشور توزیع مناسب آن در مناطق مرفه است.

گسترش نیوز- در پاسخ به این سؤال که آیا اظهارات و ادعای نایب رئیس اتحادیه املاک مبنی بر سود ۲۰۰ درصدی سازندگان مسکن تا چه حد به واقعیت نزدیک است، گفت: مطرح کردن این موضوع که سازندگان دنبال سود ۲۰۰ درصدی هستند، دور از ذهن و باور است.

وی با بیان اینکه باید از اشخاصی که این موضوع را مطرح می‌کنند پرسید که استدلال آنها در این خصوص چیست، اظهارکرد: درست است که تورم داریم و مسکن هم با کمبود عرضه مواجه است و تقاضای مؤثر در بازار زیاد است، اما سود ۲۰۰ درصدی از بابت ساخت مسکن برای سازندگان به هیچ‌وجه درست نیست.

محتشم ادامه داد: این تحلیل‌ها غیرکارشناسی است و باید پرسید که چگونه این سود ۲۰۰ درصدی محاسبه شده است.

روز گذشته حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته بود که سازندگان مسکن به دنبال سود ۲۰۰ درصدی هستند.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه این تحلیل که ساخت یک متر آپارتمان در تهران ۲ میلیون تومان است و فروش آن آپارتمان ۱۲ میلیون تومان، پس سازندگان در هر متر ۱۰ میلیون تومان سود می‌کنند درست نیست، افزود: بیشترین سهم ساخت‌وساز مربوط به زمین است، چرا که وقتی نرخ یک متر آپارتمان در شمال تهران ۴۰ میلیون تومان است، نرخ هر متر زمین در همان نقاط ۶۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

وی ادامه داد: پس محاسبات سازندگان را اگر مقایسه کنیم، نشان می‌دهد که نرخ تمام شده مسکن در شمال تهران با محاسبه نرخ زمین هر متر ۳۰ میلیون تومان است و نرخ آپارتمان ۴۰ میلیون تومان، حال سودی که یک سازنده از ساخت مسکن در ۳ سال می‌برد، متری ۱۰ میلیون تومان می‌شود، پس سود ۲۰۰ درصدی یک مطلب کاملاً غیرکارشناسی است.

سازندگان در دوره رکود فعال‌تر می‌شوند

محتشم در پاسخ به این سؤال که آیا سازندگان مسکن در دوره رکود سرمایه خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند، گفت: سازندگان واقعی مسکن در دوره رکود اتفاقاً فعال‌تر می‌شوند و ساخت مسکن را آغاز می‌کنند، چرا که بعد از ۳ سال مطمئناً مسکن از حالت رکود خارج می‌شود و سازندگان مسکن سود می‌کنند، اما نه سود ۲۰۰ درصدی که عنوان می‌کنند.

ساخت‌وساز از یک توزیع مناسب در مناطق مرفه برخوردار است

محتشم ادامه داد: متأسفانه ایرادی که در کشور برای ساخت مسکن وجود دارد و همچنان روال گذشته طی می‌شود و یک نقص به حساب می‌آید این است که ساخت‌وساز از یک توزیع مناسب برخوردار است.

وی افزود: یعنی متأسفانه ساخت‌وساز در نقاط مرفه و پردرآمد به خوبی انجام می‌شود و ساخت مسکن در نقاطی که مردم بضاعت مالی خوبی ندارند و به اصطلاح اقشار هدف هستند، صورت نمی‌گیرد.

 

منبع: فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.