بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

زمین از دولت، ساخت خانه از مردم

به گزارش ساختمان آنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی طی روزهای اخیر در چهارمین جلسه شورای عالی مسکن دستورات پنج‌گانه‌ای در راستای تسریع اجرای طرح نهضت ملی مسکن صادر و تاکید کرد: پیش‌نیاز اجرای این طرح اختصاص زمین است که در این زمینه وزارت راه و شهرسازی مسئولیت مهمی به عهده دارد و باید با شناسایی زمین‌های مناسب و تشکیل بانک مسکن، زمینه جهش تولید مسکن در کشور را فراهم کند.

مکلف کردن دستگاه‌های دولتی برای اختصاص اراضی خود به طرح نهضت ملی مسکن نیز از دیگر موارد بود. رییس‌جمهور اعلام کرد که اراضی تا پایان شهریورماه در اختیار وزارت راه و  شهرسازی قرار گیرد تا از طریق بانک زمین به متقاضیان واگذار شود. در غیر این صورت تمامی زمین‌ها به نام دولت جمهوری اسلامی ایران سند خواهد خورد.

البته آن‌طور که رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده تاکنون ۷۶۰۰ هکتار زمین‌های دولتی سایر دستگاه‌ها شناسایی شده و تا پایان شهریورماه اراضی سایر دستگاه‌ها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تعیین تکلیف می‌شوند. او گفته که به طور هفتگی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن را رصد می‌کند.

واگذاری زمین‌های دولتی به مردم در قالب طرح خودمالکی خواهد بود. طبق گزارشی که وزارت راه و شهرسازی ارائه داده تاکنون به ۲۱۸ هزار و ۶۸ واحد تسهیلات خودمالکی پرداخت شده است. هم‌چنین ۱۵۸ هزار و ۳۰ واحد روستایی در حال نوسازی است. ۵۷۸ هزار و ۱۴۰ واحد شهری نیز توسط وزارت راه و شهرسازی پیش می‌رود. کل واحدهای تعریف شده در قالب نهضت ملی  مسکن یک میلیون و۳۸۳ هزار و ۵۱۳  واحد است.

خبر خوب دیگر این‌که در روزهای اخیر تسهیلات ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت و شکل اجرایی به خود گرفته است. متقاضیان از روز شنبه هفته جاری با معرفی‌نامه بنیاد مسکن به بانک برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۴ درصد معرفی می‌شوند. به طور کلی از یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن ساخت سالیانه ۴۰۰ هزار و احد به عهده بنیاد گذاشته شده که ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۲۰۰ هزار واحد شهری خواهد بود. بنیاد مسکن مسئولیت احداث یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد ظرف چهار سال را بر عهده  دارد.

سهمیه شرکت عمران شهرهای جدید نیز احداث ۷۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن است که تاکنون اراضی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تامین شده، ۱۰۰ هزار واحد به مرحله‌ی اجرا رسیده و قرار است به زودی ۱۰۰ هزار واحد دیگر آغاز شود. مابقی واحدهای نهضت ملی مسکن نیز توسط ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها ساخته می‌شود.

درباره چگونگی ساخت مسکن از طریق طرح‌های خودمالکی، وزارت راه و شهرسازی در نقاطی که زمین در اختیار دارد شامل شهرهای جدید، محدوده تحت مسئولیت بنیاد مسکن، شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و به طور کلی زمین‌هایی که در بانک زمین به ثبت رسیده اراضی خود را به متقاضیان ساخت و سازندگان واگذار می‌کند. متقاضیان می‌توانند این زمین‌ها را با نرخ دولتی و در اقساط ۱۰ ساله در اختیار بگیرند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در تامین زمین اقدامات مقتضی را انجام می دهیم گفته است: در شهرهایی که زندگی مردم در واحدهای یک طبقه است زمین برای ساخت خانه‌های ویلایی واگذار می‌کنیم. به جز برخی مناطق از جمله شمال کشور، در دیگر نقاط مشکلی در تامین زمین وجود ندارد.

هم‌چنین متقاضیانی که در تمامی مناطق کشور اعم از کلانشهرها و دیگر نقاط شهری دارای زمین هستند می‌توانند در صورت تمایل وارد فرآیند طرح نهضت ملی مسکن شوند و از تسهیلات این طرح استفاده کنند.

در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir امکان نام‌نویسی برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، ثبت نام نهضت ملی مسکن، تسهیلات ساخت بافت فرسوده و تسهیلات ساخت خارج از بافت فرسوده فراهم است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا