بورس و بازارصنایع ساختمانیمجله خبری

قیمت تمام شده ساختمان از تورم بالاتر است

به گزارش ساختمان آنلاین: سیدمحمد قدس مفیدی در ادامه گفت: عمده موضوعی که طرح جهش تولید مسکن با آن دست به گریبان بوده تأمین زمین است که در استان های شمالی کار سختی است.

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان گلستان افزود: قانون سخت در کشور منع تغییر کاربری اراضی زراعی مطرح بوده که طرح جدید تولید مسکن را دچار مشکل می کند و موضوع دوم این است که قیمت اراضی در شمال به مراتب بیشتر از سایر نقاط کشور است.

وی با اشاره به رقم پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای هر مترمربع در طرح جدید تولید مسکن، گفت: این قیمت بیان شده مورد تایید پیمانکاران و انبوه سازان و نظام مهندسی نیست.

قدس مفیدی اضافه کرد: قیمت تمام شده تعرفه دستمزد مهندسان ساختمان هم درصدی از قیمت اعلام شده تمام شده مسکن از وزارت راه و شهرسازی است که این مبلغ هم برای آنها ناچیز است.

این فعال صنعت ساختمان بیان کرد: البته مقرر شده حاشیه های سود مسکن انبوه را برای پیمانکار پایین می آورند یعنی سود را در تیراژ بالا جبران کنند که البته این امر قابل پذیرش نیست اما قابل توجیه است.

وی تاکید کرد: عدد پیشنهاد شده در ساخت و سازِ معقول و منطقی، به خصوص با وضع قوانین همچون تصویب مقررات جدید ملی ساخت و ساز و تصویب ویرایش جدید آیین نامه ۲۸۰۰ کافی نیست و این ملاحظات جدید قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد.

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان گلستان گفت: قیمت ساخت و ساز نسبت به قیمت تورم بالاتر بوده چون ملاحظات سازه ای ما نسبت به گذشته بیشتر شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا