راه و شهرسازیمجله خبری

تخریب ساخت‌وسازهای ناجا،بنیاد شهید،وزارت راه و کشور در حریم رودخانه چالوس

به گزارش ساختمان آنلاین:  رئیس قوه قضاییه در  این جلسه به ساخت و سازهای غیر قانونی در حاشیه رودخانه کرج(چالوس) اشاره کرد و گفت: کار جدی و همه‌جانبه را از رود چالوس شروع کنیم دستگاه‌های حکومتی، دولتی و افراد عادی در بستر رودخانه و نه در حریم آن ساخت‌وساز داشته‌اند باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای درهمین جلسه و در راستای آزاد سازی حریم رودخانه کرج دستور تخریب ساختمان مربوط به قوه قضاییه را به عنوان اولین ساختمان صادر کرد.

در همین راستا، پنج روز پس از دستور رئیس عدلیه در ۲ بهمن ماه روند تخریب بنای متعلق به دستگاه قضا در بستر رود چالوس، آغاز و حریم رودخانه کرج آزادسازی شد.
بعد از تخریب کامل بنای قدیمی قوه قضاییه، آزادسازی های مرتبط با  وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت نیرو،کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و چند دستگاه دولتی و حاکمیتی دیگر  انجام شد.

‌حال در ادامه روند پرشتاب آزادسازی بستر رودخانه کرج، صبح امروز ساختمان های متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و ناجا تخریب شدند.

در همین زمینه رئیس کل دادگستری استان البرز  در رابطه با اقدامات دستگاه قضا برای حفاظت از اراضی ملی و طبیعی در حاشیه رودخانه کرج بیان کرد:  با توجه به تاکیدات رئیس دستگاه قضا برای زمانبندی در اجرای کار آزاد سازی اراضی ملی و طبیعی، ۲ فاز اجرایی برای آزادسازی حاشیه رودخانه کرج تعیین شده است. در فاز اول قرار است از پل حامی کرج تا آبگیر بیلقان به طول ۴ کیلومتر و در فاز دوم از آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر به طول ۱۶ کیلومتر آزاد سازی شود.

رئیس کل دادگستری کرج با بیان اینکه مقرر شده است کار تخریب ساخت و ساز ها در حاشیه رودخانه کرج از ساختمان های متعلق به دستگاه های دولتی و نظامی آغاز شود، گفت: دستگاه هایی که در حاشیه رودخانه کرج اقدام به ساخت و ساز کرده بودند، شناسایی شده اند که در اولین اقدام ساختمان متعلق به قوه قضاییه تخریب شد.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه تاکنون ساختمانهای متعلق به چند دستگاه حاکمیتی از جمله قوه قضاییه، محیط زیست، وزارت نیرو، کمیته امداد امام خمینی(ره) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخریب شده است، بیان کرد: امروز هم  روند تخریب ساختمان های متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور و ناجا اغاز شد، که با این اقدام در مجموع از مسیر ۱۶ کیلومتری آبگیر بیلقان تا سد امیر کبیر حدود ۵ کیلومتر( ۳۰ درصد مسیر) آزادسازی می شود و در مراحل بعدی کارهای ایمن ساز انجام می شود..

رئیس کل دادگستری البرز بیان کرد:  تاکنون در مسیر ۴ کیلومتری پل حامی تا آبگیر بیلقان ساختمان های متعلق به ۳ دستگاه حاکمیتی و در مسیر ۱۶ کیلومتری آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر ساختمان های متعلق به ۱۵  دستگاه حاکمیتی و ۵ دستگاه نظامی شناسایی شده است. در مورد دستگاه های حاکمیتی سخت گیری بیشتری شده است و ساختمان هایی که بعد از سد امیرکبیر نیز احداث شده، شناسایی شده اند تا نسبت به تخریب آنها اقدام شود.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه به دستگاه های حاکمیتی و نظامی تا ۲۵ بهمن ماه فرصت داده شده است تا نسبت به تخلیه ساختمان ها اقدام کنند، گفت: بعد از این تاریخ دستگاه قضا نسبت به دستگاه هایی که به هشدارها عمل نکرده اند، اعمال قانون می کند.

وی با بیان اینکه به تمام متصرفان هشدار های لازم داده شده است، افزود: بعد ازتخریب ساختمان های دستگاه های حاکمیتی نسبت به تخریب ساختمان های متعلق به افراد حقیقی اقدام می شود و به افراد حقیقی فرصت ۲ هفته ای داده می شود که داوطلبانه نسبت به تخلیه و تخریب ساختمان ها اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری البرز در خصوص اقداماتی که قرار است در  اراضی تصرف شده در حاشیه رودخانه کرج انجام شود،  گفت: مقرر شده است در اراضی تصرف شده در حاشیه رودخانه کرج، سه اقدام آزاد سازی، ایمن سازی و ساماندهی انجام شود. بعد از تخریب ساختمان ها تا فاصله ای که آب منطقه ای تعیین کرده است باید کار ایمن سازی انجام شود .

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا