مجله خبریبورس و بازار

سکوهای برخط به جولانگاه دلالان مسکن تبدیل شده‌اند

کارشناس مسکن ضمن تشریح ساماندهی سکوهای فروش برخط در فضای مجازی اظهار کرد: نتایج یک بررسی نشان می دهد، بستر سکوهای فروش برخط به جولانگاه دلالان مسکن تبدیل شده اند و بخش عمده ای از آگهی ها بر مبنای اطلاعات غلط هستند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از روزنامه تعادل، فرهاد صادقی با بیان اینکه قیمت سازی فقط یکی از تخلفات صورت گرفته در بستر سکوهای فروش برخط است، گفت: شما با حجم قابل توجهی آگهی در این سکوها مواجه هستید که بر مبنای اطلاعات غلط بنا نهاده شده است، برای مثال ممکن است، ملک آگهی شده در این فضا اصلا وجود خارجی نداشته باشد.

وی افزود: بر اساس نتایج یک بررسی علمی، 55 درصد از آگهی های ثبت شده در سکوهای فروش برخط در زمینه ملک بر مبنای اطلاعات غلط بنا نهاده شده اند.

صادقی با اشاره به دلیل وجود آگهی های غلط در سکوهای فروش بر خط بیان کرد: این بررسی علمی نشان می دهد، با ثبت 5000 آگهی کاذب در یکی از این سکوها، می توان قیمت مسکن در یک منطقه تهران را 25 درصد افزایش داد و دلالان مسکن با سوءاستفاده از فضای نابه‌سامان این پلتفرم ها با ثبت آگهی برای ملکی که اساسا وجود خارجی ندارد، قیمت سازی می کنند.

این کارشناس حوزه مسکن تاکید کرد: راهکار ساماندهی سکوهای فروش برخط اتصال این سکوها به بانک های اطلاعاتی حاکمیت است تا اساسا امکان ثبت ملک بدون وجود خارجی منتفی شده و همچنین صاحب خانه قادر به آگهی کردن مسکن خود باشد.

وی ادامه داد: این مساله یعنی ساماندهی سکوهای فروش برخط صورت جلسه هفتم شورای عالی مسکن است و رییس‌جمهور هم بر آن تاکید کرده اما تاکنون شاهد اقدام نتیجه دار در این زمینه نبوده ایم.

صادقی گفت: با راه اندازی سامانه معاملات املاک و مستغلات، برای قرارداد اجاره نیازی به مراجعه به بنگاه نیست و اگر فضای سکوها هم ساماندهی شود، شاهد تکمیل پازل معاملات شخص به شخص در کشور خواهیم بود.

این کارشناس حوزه مسکن تاکید کرد: دولت قبل برای ساماندهی این سکوها نسبت به حذف قیمت اقدام می کرد اما این راهکار نمی تواند نتایج مطلوبی داشته باشد و باید راهکارهای بروز را در دستور کار قرار داد. به منظور حل مساله غیرواقعی بودن آگهی های سکوهای برخط، وزارت راه و شهرسازی در جلساتی ایده اتصال سکوهای فروش بر خط به سامانه ملی املاک و اسکان را برای ساماندهی آگهی های مطرح می کند.

در این رابطه، جواد سادات، مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسات متعددی که با مدیران سکوهای فروش برخط گذاشته شد، مقرر شد در گام اول هر آگهی فروش و اجاره گذاشته شده در سایت دیوار در صورت تطبیق با اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان و تایید داده های آگهی توسط سامانه با یک برچسب از سایر آگهی ها مجزا شود و مخاطبان این سکوها در هنگام مواجهه با آگهی اعتبارسنجی شده از صحت اطلاعات ملک و مالک کسب اطمینان کنند.

او گفت: برخی از سکوهای فروش برخط با ایجاد این امکان اعتبار خود را افزایش دادند و همچنین مخاطبان آنها نیز از صحت اطلاعات درج شده در این سکوها اطمینان حاصل کردند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا