صنایع ساختمانیمجله خبری

قطع دست دلالان سیمان با نظارت بر خریداران سیمان

به گزارش ساختمان آنلاین:  یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع استراتژیک و پیش نیاز توسعه اقتصادی طی دهه های اخیر فراز و نشیب بسیاری را تجربه کرده است. به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: انرژی در صنعت سیمان شامل دو بخش مصرف گاز و برق است، به طور متوسط برای تولید هر تن کلینکر، حدود ۱۰۰ متر مکعب گاز و همچنین۱۰۵ کیلو وات برق مصرف می شود.

مجیدی عنوان کرد: متاسفانه در خیلی از شرکت های سیمانی، مازوتی که به کارخانه ها داده شده به شدت بی کیفیت بوده و انرژی حرارتی مورد نیاز را (حتی برای برخی کارخانه ها) تامین نکرده است به طوری که برخی کارخانه ها دچار آسیب دیدگی در خط تولید شدند.

او در ادامه با اشاره به اینکه با ورود سیمان به بورس کالا و پذیرش اکثر شرکت های سیمانی در بورس، دولت گامی بزرگ در جهت احیای صنعت سیمان کشور برداشت، افزود: با ورود سیمان به بورس کالا، حذف قیمت گذاری دستوری و سرکوب قیمتی در این صنعت اتفاق افتاد زیرا حذف قیمت گذاری دستوری از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم به طور جدی مورد بررسی قرار گرفت و اقدامات مثبتی در راستای لغو هر چه سریع تر این نوع قیمت گذاری در اکثر محصولات مانند سیمان به کار گرفته شد.

مجیدی ادامه داد: در حال حاضر صورت های مالی شرکت های تولید سیمان نشان از یک حاشیه سود کوچک در صنعت سیمان دارد که خوشبختانه سودده هستند.

او با اشاره به اینکه روند قیمت کالاها ارتباطی با بستر معاملات یعنی بورس کالا ندارد و این عرضه و تقاضاست که قیمت کالاها را کاهش یا افزایش می دهد؛ اظهار کرد: بحث مربوط به انرژی، حقوق و دستمزد و قیمت مواد پتروشیمی از جمله مواردی هستند که روی قیمت هر پاکت سیمان تاثیرگذار است و بهای تمام شده شرکت ها را می تواند افزایش دهد.

مجیدی گفت: موضوع گاز و برق روی افزایش قیمت سیمان بسیار تاثیرگذار است و بسیاری از شرکت ها را وارد زیان می کند به این معنا که با افزایش قیمت انرژی، نرخ محصول نهایی سیمان هم بالا برود.

او توضیح داد: با فرض اینکه قیمت براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، دو عامل مهم در عرضه و تقاضای شرکت های سیمانی وجود دادرد که می تواند سود شرکت ها را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. یکی از این دو عامل، قطعی برق است که باعث کاهش تولید می شود.

به گفته مجیدی؛ در صورت قطعی برق همانند سال گذشته، انتظار افزایش قیمت دور از انتظار نیست اما تفاوت آن با سال گذشته در این است که به واسطه قیمت گذاری دستوری سود ناشی از افزایش نرخ در بازار، به جیب دلالان هدایت شد ولی امسال انتظار می رود سود به دست آمده نصیب تولیدکنندگان شود.

او تاکید کرد: شرکت هایی که موجوی کلینکر دارند در زمان قطعی برق با مشکل مواجه نیستند و می توانند فروش خوبی هم داشته و از بازار بهره مند شوند اما شرکت هایی که موجودی کلینکر ندارند، تولید آنها متوقف شده و فروش مناسبی نخواهند داشت و از افزایش قیمت بی بهره خواهند بود.

به گفته این کارشناس؛ عرضه سیمان در بورس کالا به عنوان یک اتفاق بسیار خوب مطرح است اما این موضوع عارضه هایی را هم به دنبال دارد که می توان به دور بودن برخی شرکت ها از مراکز اصلی مصرف سیمان که شهرهای بزرگ هستند اشاره کرد که البته گواهی سپرده کالایی تا حدودی توانسته این مشکل را برطرف کند.

او با بیان اینکه سیمان به دو طریق بسته بندی و فله، توزیع و فروخته می شود؛ خاطر نشان کرد: به طور مثال سیمان تهران در بزرگترین بازار سیمان کشور در شهر تهران حدود ۶۰ درصد سیمان خود را به صورت فله به فروش می رساند. در واقع خریداران، تولیدکنندگان بتن است که سیمان را به وسیله بونکر از کارخانه تحویل می گیرند و سپس اقدام به ساخت بتن کرده و در ساخت و سازهای بتنی استفاده می کنند.

مجیدی بیان کرد: در طرف دیگر خریداران خرد در نقاط مختلف شهر قرار دارند که سیمان را به صورت پاکتی جهت مصرف از مصالح فروشی های مجاز کشور خریداری می کنند. در واقع تنها دارندگان مجوز توزیع و پروانه ساخت باید امکان خرید سیمان از بورس کالا را داشته باشند تا از ورود دلالان جلوگیری شود. نظارت بر خریداران سیمان در بورس کالا و ره گیری مصرف یا فروش آن از جمله مهم ترین وظایف نهادهای نظارتی است تا از احتکار و کمبود سیمان توسط خریداران با مقیاس بزرگ در کشور بخصوص فصول سرد جلوگیری شود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار امیدواری کرد: در صورت توافق در مذاکرات دست دولت برای اجرای شعارهایی که در حوزه مسکن داده و تحقق ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال باز خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا