صنایع ساختمانیمجله خبری

خرید سیمان از بورس کالا چگونه صورت می‌گیرد؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  رسول علی محمدی گفت: برای خرید گواهی سپرده کالایی سیمان از بورس، لازم به اخذ کد ویژه بورس کالا نیست و خریداران خرد سیمان بدون طی کردن مراحل اخذ کد از بورس کالا با همان کد معاملات سهام می توانند خرید داشته باشد. سهولت در خرید از مهم ترین مزیت این روش است.

 

البته معاملات اصلی سیمان در بورس کالا به صورت فیزیکی و حراج تک مرحله ای صورت می گیرد و بر اساس کشف نرخی که در معاملات فیزیکی انجام می گیرد، گواهی سپرده کالایی سیمان شرکت های مختلف در حجم زیر ۱۰۰ تن معامله می شود. افراد بعد از خرید این گواهی ها باید سیمان خود را تحویل بگیرند.

 

به گفته او بعد از آن که کشف نرخ برای یک نوع محصول خاص در بورس کالا انجام می شود (به طور مثال سیمان فله مازندران) در مرحله بعد گواهی سپرده این کالا صادر می شود و خریداران می توانند بر اساس قیمت کشف شده در بورس کالا اقدام به خرید از بستر اوراق بهادر (گواهی سپرده کالایی) نمایند.

 

تفاوتی که گواهی سپرده کالایی سیمان با سایر گواهی ها دارد این است که امکان فروش مجدد برای خریداران نیست و آن ویژگی سرمایه گذاری (موضوعی که برای سایر گواهی ها تعریف شده است) وجود ندارد و تنها برای مصرف کنندگان این موضوع در نظر گرفته شده است.

 

نخستین روز راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالا به ۹ آبان سال ۱۴۰۰ باز می گردد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا