بورس و بازارفن آوری های ساختمانیمجله خبری

خرید خانه در ترکیه برای ایرانی‌ها هنوز جذاب است

به گزارش ساختمان آنلاین:  داده های مرکزی آمار ترکیه (TÜİK) نشان می دهد که فروش خانه در ماه می نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۲۱، ۱۰۷.۵ درصد افزایش یافته است. همچنین خرید خانه توسط خارجی ها در ترکیه ۲۳۶ درصد افزایش یافته است.

در مجموع ۱۲۲,۷۶۸ خانه در ماه گذشته در ترکیه فروخته شد در حالیکه ۵۹,۱۶۶ واحد در ماه می ۲۰۲۱ و ۵۰,۹۳۶ واحد در همان ماه سال ۲۰۲۰ دست به دست شده بود.

فروش خانه های نوساز در ماه می ۸۰.۵ درصد به طور سالانه افزایش یافت و به ۳۲۸۶۰ واحد رسید، در حالی که فروش خانه های دست دوم تقریباً ۱۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به ۹۰۰۰۰ واحد رسید.

استانبول بار دیگر داغ ترین بازار املاک بود. ماه گذشته بیش از ۲۲۰۰۰ خانه در پرجمعیت ترین شهر ترکیه تغییر مالکیت یافت. آنکارا با فروش ۱۱۵۰۰ واحد در رتبه دوم قرار دارد و حدود ۷۲۰۰ خانه در ازمیر، سومین شهر بزرگ کشور فروخته شده است.

علیرغم افزایش سالانه در ماه می، فروش خانه نسبت به آوریل که بیش از ۱۳۳۰۰۰ خانه در سراسر کشور فروخته شد، کاهش یافت.

داده های TÜİK همچنین نشان داد که فروش در پنج ماهه اول سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۷.۷ درصد افزایش یافته است و در مجموع ۵۷۶۰۰۰ خانه فروخته شده است

فروش خانه های نوساز سالانه ۲۸.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۶۴۰۰۰ واحد رسید، در حالی که فروش خانه های دست دوم با ۴۲ درصد افزایش به ۴۱۲،۰۰۰ در ژانویه تا مه رسید.

فروش به خارجی ها افزایش یافت

در ماه می، خارجی ها ۵۹۶۲ خانه در ترکیه خریداری کردند که نسبت به سال گذشته ۲۳۶ درصد افزایش را نشان می دهد. فروش املاک به اتباع خارجی ۴.۹ درصد از کل فروش خانه در ترکیه را شامل می شود.

استانبول بازار ملک مورد علاقه اتباع خارجی بود. ماه گذشته، خارجی ها بیش از ۲۴۰۰ خانه در این شهر خریدند، آنتالیا با ۱۸۸۵ در رتبه دوم قرار گرفت.

روس ها و اوکراینی ها از آغاز جنگ به آنتالیا که در سواحل دریای مدیترانه قرار دارد نقل مکان کرده اند و خانه هایی را در این نقطه داغ تعطیلات می خرند یا اجاره می کنند.

خارجی ها همچنین ۲۶۴ خانه در استان جنوبی مرسین خریداری کردند.

روس ها در صدر فهرست خریداران خانه در ماه می قرار گرفتند. اتباع روسیه در ماه گذشته ۱۲۷۵ خانه در ترکیه خریداری کردند و پس از آن ایرانی ها با ۷۳۶ خانه در رتبه های بعدی قرار گرفتند. فروش‌خانه به عراقی ها و آلمانی ها به ترتیب ۶۱۷ و ۲۴۷ بود. اوکراینی ها ۲۴۱ خانه در ماه مه خریداری کردند.

از ژانویه تا می، اتباع خارجی در مجموع ۲۶۷۵۳ خانه در ترکیه خریداری کردند که نشان دهنده افزایش ۷۰ درصدی نسبت به سال گذشته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا