مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

کارگران برای خانه‌دار شدن چند سال باید صبر کنند؟

الان مشارکت در ساخت ۵۰ درصدی است و بهای تمام شده هر متر مسکن، در نهضت ملی مسکن با سود سازنده و پیمانکار هشت میلیون تومان است، در این فرمول به یک رقم ۱۵ میلیون تومانی می رسیم.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بحران اجاره نشینی گران قیمت در سال جدید نیز ادامه یافته و همواره شاهد گران تر شدن قیمت اجاره ها بخصوص در تهران هستیم. طبق آمار وزارت راه و شهرسازی هفتاد درصد درآمد سرانه خانوار صرف هزینه های مسکن می شود، اما برخی نیز معتقدند این آمارسازی ها درست نیست و با توجه به حقوق مصوب اداره کار، یک خانواده کارگری در تهران تمام حقوق خود را برای اجاره یک خانه باید پرداخت کند.

مجید گودرزی، کارشناس حوزه مسکن، درباره آمار مدیرکل راه و شهرسازی تهران درباره هفتاد درصد هزینه خانوار تهرانی در مسکن گفت: در بحث آمارها، یک سری دست کاری شده، از جمله آمارهای بانک مرکزی که بارها خواسته ایم دادستان به آن ورود پیدا کند، چون هر زمان بازار می خواهد کاهشی شود یک آمار غیرواقعی منتشر می کنند، بخصوص دو سال پیش که رئیس اتحادیه مشاورین املاک اعلام کرد آمار ما ۱۵ درصد کاهش را نشان می دهد، اما بانک مرکزی آمار دیگری را اعلام کرد. این آمارها با حقوق کارمندان و اصناف از طریق سیستم مالیاتی و میزان اجاره ها سنجیده می شود که چقدر از درآمدها صرف هزینه مسکن می شود.

وی در ادامه نسبت به وضعیت اجاره نشینی در تهران افزود: در بحث خرید، حدود ۴۰ میلیون نفر خانواده کارگری داریم که اگر صددرصد درآمد خود را پس انداز کنند ۴۲.۵ سال طول می کشد تا یک واحد ۷۵ متری بخرند، اما غیرممکن است.

این کارشناس ادامه داد: در بحث اجاره ها هم شاهد هستیم که یک رهاشدگی و بی قانونی جدی در این زمینه وجود دارد و رسانه هایی که در حق مردم ظلم می کنند یک جو روانی بسیار بدی را در بازار اجاره راه می اندازند تا گران تر شود. ما خواسته ایم جلوی این تشویش ها جلوگیری شود، اما هیچ اراده ای وجود ندارد. این رها شدگی باعث نارضایتی شدید ۳۵ میلیون مستاجر در ایران می شود. الان در تهران بیش از پنجاه درصد ساکنین مستاجر هستند و در شهرهای دیگر نیز ۴۲ درصد مردم مستاجر اند.

گودرزی در پایان درباره راه حل های عبور از بحران اجاره نشینی گران قیمت گفت: اولین راهکار بحث قانون است، اولین مشکل هم قانون است، چون در این زمینه هیچ قانونی نداریم، هرکس هر مقدار که بتواند مطالبه می کند؛ این کار ظالمانه است. اولین کار قانون گذاری است و این طرح را نیز داشته ایم که قانون میزان تمام شده مسکن تعیین شود. الان مشارکت در ساخت ۵۰ درصدی است و بهای تمام شده هر متر مسکن، در نهضت ملی مسکن با سود سازنده و پیمانکار هشت میلیون تومان است، در این فرمول به یک رقم ۱۵ میلیون میلیون می رسیم.

وی افزود: در هر صورت قانون بهای تمام شده را مطالبه کردیم و به مسئولین ارائه کردیم، اما توجهی نشده است. در آلمان بصورت منطقه ای قیمت ملک را محاسبه می کنند؛ مبلغ رهن نیز به اندازه سه ما اجاره است که اگر مستاجر اجاره را پرداخت نکرد از آن محل برداشت کنند، مالک نیز موظف است بعد از پایان قرارداد قیمت رهن و سود متعلقه به مستاجر برگردانند. اما قیمت گذاری اجاره در ایران وحشتناک است و مستاجران ودیعه شان ارزش زمانی صفر دارد، مثلا در یکسال گذشته ۵۴ درصد ارزش ودیعه از بین رفته است. الان اجاره بین ۱۸ تا ۲۵ درصد درآمد است، اما در حال حاضر ۱۰۰ درصد درآمد کارگران نیز به اجاره نمی رسد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا