بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

کاهش ۶۲ درصدی نرخ تورم مسکن در دولت سیزدهم

به گزارش ساختمان آنلاین:  بر اساس گزارش مرکز آمار، در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۴۰۰ قیمت املاک مسکونی شهر تهران ۱۹.۸ درصد افزایش یافت که کمترین نرخ رشد تورم مسکن در ۴ سال اخیر است.

کاهش تورم نقطه به نقطه مسکن در ۱۴۰۰

بر اساس این آمار، در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ قیمت املاک مسکونی شهر تهران ۸۱.۹ درصد افزایش یافته بود که کاهش آن به ۱۹.۸ درصد در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۴۰۰ بیانگر افت ۶۲ واحد درصدی تورم نقطه به نقطه مسکن در دولت سیزدهم است.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. «کاهش تورم نقطه» ای در کنار «کاهش نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن» در شهر تهران که در بهمن سال قبل به ۱۶ درصد رسید و کمترین میزان در چهار سال گذشته را ثبت کرد، نشانه پایان التهاب در بازار مسکن است که در دولت دوازدهم به اوج خود رسیده بود.

گزارش اتحادیه املاک از کاهش قیمت مسکن در ۱۴۰۰

قبل از گزارش‌های رسمی مرکز آمار، اتحادیه املاک تهران هم در گزارش‌های ماهیانه از «توقف رشد قیمت مسکن» خبر داده بود. یک واسطه ملکی در این باره گفت: چشم‌انداز بازار مسکن به سمت ثبات قطعی همراه با افزایش قدرت چانه‌زنی مشتری پیش می‌رود، برای همین انتظار سودهای کلان از بازار مسکن به پایان رسیده است و بر همین اساس با افزایش آگهی‌های فروش خانه به قیمت ویژه به‌خصوص در منطقه یک پایتخت مواجه هستیم.

حجم بالایی از خریدهای ملک در منطقه یک پایتخت با هدف کسب سودهای چند صد میلیاردی انجام می‌شود و انتظار بهبود وضعیت اقتصادی کشور تحت تأثیر مذاکرات رفع تحریم‌ها، منجر به تلاش مالکان برای فروش املاک لوکس خود با قیمت‌های ویژه شده است.

اکنون خانه‌های آگهی شده در سطح پایتخت نیز با قیمت چهار ماه پیش به فروش می‌رود و بعد از چندین سال که به صورت ماهانه افزایش قیمت بالای سه درصد را در مناطق مختلف تهران تجربه می‌کردیم، رشد قیمت خانه از بهمن‌ماه سال گذشته به صفر رسیده است.

تورم مسکن چطور از تورم عمومی جاماند؟

گزارش مربوط به تغییرات شاخص قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ که از سوی مرکز آمار منتشر شده است از جاماندگی تورم نقطه به نقطه مسکن در اسفند ۱۴۰۰ از تورم عمومی در این بازه زمانی خبر می‌دهد. این آمار نشان‌دهنده کاهش قیمت واقعی واحدهای مسکونی فروش رفته در این ماه است. در روزهای اخیر نیز بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اسفند ۱۴۰۰، تورم نقطه به نقطه مسکن در این ماه را ۱۶ درصد اعلام کرده بود.

تورم ۱۹.۸ درصدی نقطه‌ای مسکن در اسفندماه بر اساس گزارش مرکز آمار، مانند تورم ۱۶ درصدی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، کمترین میزان رشد نقطه به نقطه قیمت واحدهای مسکونی در یک ماه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سایر ماه‌های سال گذشته است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران همچنین شاخص قیمت فروش واحدهای مسکونی در اسفند ۱۴۰۰ با رشد کمتر از یک درصد در مقایسه با بهمن‌ماه همراه بوده است.

به استناد گزارش مرکز آمار ایران، تورم ماهانه شاخص قیمت مسکن در اسفندماه ۱۴۰۰؛ ۰.۶ است که نشان‌دهنده کاهش قیمت واقعی واحدهای مسکونی در سال گذشته و ورود بازار مسکن به سمت ثبات است.

هرچند که گزارش‌های بانک مرکزی از قیمت مسکن، به دلیل ورود قیمت‌های خانه‌های لوکس منطقه یک تهران، معدل نهایی ملک را در اسفند ماه سال گذشته افزایشی اعلام کرد، اما در همان گزارش قیمت خانه در بیش از ۱۰ منطقه پایتخت بدون تغییر قیمتی نسبت به ماه قبل و با افت ۲۰ درصدی قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل ثبت شد.

این آمار نشان‌دهنده کاهش تورم سالانه مسکن نیز است. نرخ تورم سالانه اسفند ماه ۱۴۰۰ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ۳۳.۰۱ درصد رسیده است که نسبت به همین موضوع در سال قبل (۷۹.۰۴ درصد)، ۴۶.۰۳ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

وضعیت قیمت ملک در سال ۱۴۰۱/ تمایل برای فروش ۳۰ درصد بیشتر شد

اتحادیه املاک تهران معتقد است جریان کاهش قیمت در طول ماه‌های سال گذشته وارد بازار مسکن ۱۴۰۱ شده است و ریزش نرخ‌های پیشنهادی و ثبات قیمت در سال جاری با تکیه بر ساخت مسکن دولتی و نتیجه‌گیری از مذاکرات رفع تحریم‌ها قطعی است.

براساس این گزارش، از نیمه دوم سال گذشته افت قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان آغاز شد و تمایل برای فروش ملک حدود ۳۰ درصد در مقایسه با سال قبل از آن افزایش پیدا کرد.

زمستان سال گذشته و در آستانه ورود به سال جدید هم خبری از افزایش نامتعارف قیمت‌ها نبود و حالا به اذعان فروشندگان ملک در چند منطقه ادامه جریان کاهش قیمت در طول ماه‌های سال گذشته وارد بازار مسکن ۱۴۰۱ شده است.

بازار مسکن معمولاً در فروردین ماه بیشتر تماشاچی دارد تا خریدار و این وضعیت ادامه دارد تا قیمت‌ها مشخص شود و به اصطلاح بازار از گیجی درآید.

با این حال بازار مسکن ۱۴۰۱ با شروع ماه مبارک رمضان و در آستانه اعلام قطعی نتیجه مذاکرات رفع تحریم‌ها دوره انتظار بیشتری را نسبت به سال‌های قبل برای قطعی شدن قیمت‌ها خواهد کشید. نکته دیگر اینکه فضای مثبت مربوط به اخبار مذاکرات به عنوان مهم‌ترین عامل خارجی روی قیمت‌های مسکن تاکنون اجازه شک قیمتی جدیدی به بازار مسکن نداده است.

دومین تفاوت بازار مسکن در بهار امسال با بهار سال گذشته این است که در سایه اخبار خوش کلنگ زنی پروژه‌های مسکن که در تعطیلات سال نوی امسال هم ادامه داشت، جریان تخلیه حباب قیمت ادامه دارد و فعلاً از قیمت‌های نامتعارف و افزایش‌های ناگهانی قیمت مسکن خبری نیست.

رئیس‌جمهوری در تعطیلات نوروز امسال با حضور و بازدید از شهر جدید پردیس دستور ویژه داد تا پروژه‌های مسکن مهر هر چه زودتر تکمیل و تحویل متقاضیان شود. در عین حال وزیر راه و شهرسازی با سفر به دو استان کشور چندین پروژه نهضت ملی را کلنگ زد.

تورم بازار مسکن پایتخت پس از طی دوره تنش قیمتی که از آذرماه سال ۱۳۹۶ تا اسفندماه ۱۳۹۹ ایجاد شد، از تابستان سال گذشته کنترل شده است. مقایسه منحنی رشد قیمت سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز نشان می‌دهد که تورم سالیانه به صفر شدن تمایل پیدا کرده و بنا به گفته کارشناسان اگر شوکی به این بازار وارد نشود ریزش قیمت‌ها در سال ۱۴۰۱ قطعی است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. والله که خیلی پررو هستید. خجالت نمی کشید از این آمار و عدد سازیها؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا