تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری‌تهران کلید خورد

0

معاون شهردار تهران از آغاز فرآیند تدوین پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری‌تهران خبر داد و گفت: بر اساس الزامات قانونی باید بودجه سال آینده تا آخر دی ماه به شورای‌شهر تقدیم شود و شورا نیز طی سه ماه پس از آن، فرصت برای رسیدگی و تصویب دارد.

به گزارش ساختمان آنلاین، حامد مظاهریان بودجه را ابزاری برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های کلان شهر دانست و افزود: رویکردهای مورد‌نظر مدیریت شهری در چارچوب برنامه سوم توسعه شهر و اولویت‌های مدنظر مدیریت شهری و شورای‌شهر تهران تدوین و برای هریک از برنامه‌ها ردیف بودجه مشخصی در نظر گرفته می‌شود.

وی با اعلام اینکه سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری‌تهران صرف نگهداری و توسعه فضای سبز شهر تهران می‌شود، خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری با انقباض مالی ناشی از تحریم‌های اقتصادی و کرونا کاهش یافته است. در بودجه سال آینده و پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای فضای سبز و نگهداشت شهر فشار، فرآیند تامین بودجه بخش‌ها باید دگرگون شود.

وی افزود: گسترش فضاهای سبز تهران در سال‌های اخیر بدون حاشیه، به‌تدریج و مستمر در شهر انجام شده است و امیدوارم این فرآیند ضمن تداوم یافتن، به بحث‌های جدیدتر در حوزه منظر شهری نیز بپردازد. مظاهریان تصریح کرد: در دهه‌های گذشته که شهر تهران با تراکم‌فروشی صاحب درآمدهای آسان و فراوان بود، نگاه تک‌بعدی به بودجه برای تامین هزینه‌های ساخت و نگهداشت بوستان‌ها طبیعی به‌نظر می‌رسید؛ ولی اکنون با تنگناهای مالی حادث شده، جلب مشارکت بخش خصوصی ضروری به‌نظر می‌رسد.

وی، ترافیک، آلودگی هوا و مسائل اجتماعی را سه معضل عمده پایتخت از نظر شهروندان‌ عنوان کرد و گفت: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران از جمله مجموعه‌هایی است که انتظار می‌رود برنامه‌هایش به کاهش آلودگی هوای شهر منجر شود. معاون شهردار تهران، ساماندهی وضعیت ترافیک را مستلزم سرمایه‌گذاری وسیع در حوزه حمل و نقل شهری دانست و افزود: یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوا و ایجاد هوای پاک، فعالیت در حوزه محیط‌زیست و گسترش فضای سبز در شهر است و باید برای دستیابی به اهداف مدنظر، در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

مظاهریان همچنین، نگاه خلاقانه و عملیاتی به بودجه و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای نگهداشت و ساخت بوستان‌ها را در این برهه، حیاتی دانست و خواستار همفکری با صاحب‌نظران برای متنوع‌کردن منابع درآمدی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران شد. در این نشست علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای‌سبز شهر تهران نیز ضمن تشریح کامل فعالیت‌های این سازمان و کسب شاخص‌های مطلوب در راستای حفظ و گسترش فضای سبز در شهر تهران نسبت به ارائه پیشنهادهای سازمان خود درخصوص روش‌های کاهش هزینه و افزایش درآمدها اشاره و خاطرنشان کرد: در پروژه برنامه عملیاتی طرح جامع فضای سبز شهر تهران سرفصل خاصی را در این رابطه ایجاد کرده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.