مجله خبری

بانک مرکزی: قیمت مسکن در تهران ۲.۱درصد افزایش یافت

بانک مرکزی: قیمت مسکن در تهران ۲.۱درصد افزایش یافت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام بانک مرکزی در دی ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 10.7 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 12.1 و 59 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 138.1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع واحد های مسکونی

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به‌تفکیک عمر بنا در دی‌ماه امسال حاکی از آن است که از مجموع 10687 واحد مسکونی،‌ واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 41.8 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با دی‌ماه سال گذشته حدود 1.6 واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و 16 تا 20 سال افزوده شده است.

در ماه مورد اشاره متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 13 میلیون و 810 هزار تومان بود که نسبت به آذر 98 و دی‌ماه سال گذشته به‌ترتیب 2.1 و 40.9 درصد افزایش نشان می‌دهد.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه امسال به حدود 60 هزار و 100 واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40.6 درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 12 میلیون و 880 هزار تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل 65.9 درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در دی‌ماه امسال مؤید رشد به‌ترتیب 29 و 30.9 درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

 

منبع: تسنیم

به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا