راه و شهرسازیمجله خبری

نوسازی بافت‌های فرسوده از مهم‌ترین برنامه‌های دولت است

به گزارش ساختمان آنلاین:  به نقل از روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد آئینی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران که همراه با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و همزمان با سفر هیات دولت به اصفهان رفته است در نشستی با موضوع «شتاب بخشی به روند نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد اصفهان» که با حضور اعضای شورای شهر، نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، شهرداری و سازمان نوسازی و بهسازی اصفهان برگزار شد، حضور یافت.

در این نشست و پیش از سخنان معاون وزیر راه و شهرسازی حاضران به بیان دیدگاه ها، اقدامات صورت گرفته و مشکلات پیش روی خود در حوزه بازآفرینی پرداختند و در موضوعاتی مانند تسهیلات و مشوق ها، وصول مطالبات مربوط به ماده ۱۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و همکاری سایر دستگاه ها خواستار راهنمایی ها و کمک معاون وزیر راه و شهرسازی شدند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران پس از استماع نظرات اعضای جلسه با بیان اینکه شتاب بخشی در نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار از مهم ترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: همکاری جدی شهرداری ها با وزارت راه و شهرسازی و دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

محمد آئینی راه حل بهره گیری از ظرفیت دستگاه های عضو ستاد بازآفرینی را فعال شدن ستادهای بازآفرینی و برگزاری منظم جلسات این ستاد و پیگیری مصوبات آن دانست و گفت: استانداران به عنوان روسای ستادهای بازآفرینی شهری استان ها، فرمانداران به عنوان روسای ستادهای بازآفرینی شهری شهرستان ها و شهرداران به عنوان دبیران ستادهای بازآفرینی شهری نقش مهمی در این زمینه دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از ظرفیت های ماده ۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن جهت انجام پروژه های نوسازی تاکید کرد و با بیان اینکه مردم ساکن در بافت های فرسوده و متقاضی نوسازی حقشان است که حداقل از ۵۰ درصد تخفیف در پرداخت عوارض پروانه و تراکم ساخت مطابق ماده ۱۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بهره مند شوند، گفت: در خصوص مطالبات شهرداری ها نیز دولت خود را مکلف به بازپرداخت آن می داند و شهرداری ها باید به ثبت مطالبات خوددر سامانه ای که به این منظور ایجاد شده است، بپردازند و جهت دریافت تخفیفات عوارضی که داده اند پیگیری لازم را به عمل آورند.

رییس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در ارتباط با تسهیلات و مشوق های در نظر گرفته شده برای نوسازی بافت های فرسوده، اظهار کرد: اشخاص حقیقی یعنی ساکنان در بافت فرسوده شهری که بخواهند برای وام نوسازی مسکن در بافت فرسوده کلانشهر اصفهان اقدام کنند می توانند مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان وام و در سایر شهرهای استان ۳۵۰ میلیون تومان دریافت کنند که ۱۵۰ میلیون تومان از این مبلغ با سود صفر درصد محاسبه و در دوران ساخت باید به بانک بازگردانده شود.

او ادامه داد: مالکان واحدهای مسکونی در محلات هدف بازآفرینی در طول زمان نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی خویش می توانند به دریافت تسهیلات اسکان موقت (وام ودیعه مسکن) اقدام کنند که برای هر واحد مسکونی ۴۵ میلیون تومان پرداخت می شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه بسته های تشویقی شهرسازانه جهت جلب مشارکت مردم، سرمایه گذاران، توسعه گران و سازندگان در دست تدوین است گفت: سازندگان و توسعه گرانی که نسبت به نوسازی محله ای و یا از روش تجمیع پلاک ها استفاده می کنند، از امتیازات و مشوق های بیشتری از جمله اضافه تراکم، کسر پارکینگ، کاهش زمان صدور پروانه، تخفیفات نظام مهندسی و تخفیفات عوارض شهرداری و تسریع در اخذ مجوزهای مربوط به دستگاه های خدمات رسان (آب، برق، گاز) بهره مند می شوند.

او بر استفاده از متخصصان، نخبگان و اندیشمندان دانشگاهی در حوزه بازآفرینی شهری تاکید و اظهار کرد: به دنبال این هستیم تا از ظرفیت جوانان و گروه های جهادی متخصص در محلات کم برخوردار در راستای تحقق سند تحول مردمی دولت سیزدهم استفاده کنیم.

آئینی با یادآوری اینکه دفاتر نوسازی و تسهیلگری در محلات هدف بازآفرینی شهری می توانند سهم زیادی در مشارکت مردمی و تجمیع در موضوع نوسازی بافت های فرسوده داشته باشند، گفت: موضوع بازآفرینی و حفظ جان ساکنین در بافت های فرسوده به عنوان اولویت اول کاری ما در دولت سیزدهم به شمار می آید.

او ادامه داد: بیشترین انتظار ما از شهرداری و شورای شهر اصفهان این است که زمینه را به گونه ای فراهم کنند تا در تمام ۹۹ محله بافت فرسوده و ناکارآمد اصفهان، هسته های تسهیل‌گری و گروه های جهادی تخصصی وارد محلات شوند و با ارائه مشورت های تخصصی و آموزش های لازم به شهروندان آن ها را به نوسازی بافت های فرسوده تشویق کنند تا شبیه پروژه همت‌آباد اصفهان را در ۹۹ محله دیگر هم داشته باشیم و به زودی با موج جدیدی از نوسازی مواجه شویم.

آئینی همچنین تاکید کرد تا فعالان این حوزه با تمام ظرفیت های قانونی آشنا شوند و از آن استفاده کنند. ماده ۱۱ و ماده ۹ قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در کنار معافیت هایی که برای مناطق محروم در نظر گرفته شده، مواردی است که می تواند به نوسازی بافت های فرسوده کمک کند. شهرداری اصفهان نیز باید بسته های تشویقی مناسب را جهت تسهیل امر نوسازی بافت های فرسوده تهیه کند و در کمیسیون ماده پنج بگنجاند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا