مجله خبریراه و شهرسازی

وضعیت بافت فرسوده تهران چگونه است؟

گزارش جامع از عملکرد و اقدامات انجام شده در حوزه بازآفرینی و نوسازی بافت های فرسوده که اخیرا در جلسه ای با حضور مدیران شهری رده بالا برگزار شده، حاوی آمارهایی از وضعیت کنونی بافت فرسوده تهران است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بر اساس این گزارش بعد از انقلاب حدود هشت میلیون مسکن در کشور ساخته شده اما چون با برنامه بازآفرینی شهری همسو نبوده، بخشی از آنها در خارج از محدوده شهرها شکل گرفته و اتفاق موثری را در حوزه بازآفرینی شهری رقم نزده بود.

این گزارش نشان می دهد در شهر تهران در مجموع حدود ۲۷۸‌ هزار پلاک فرسوده وجود داشته که تا به امروز ۱۲۲‌ هزار پلاک از این تعداد نوسازی شده است.

این در حالی است که از ۱۵۶‌ هزار پلاک ناپایدار باقی مانده، ۴۰‌ هزار پلاک فاقد سند مالکیت هستند، ۱۳ هزار و ۵۰۰ پلاک در نوار یکصد متری همجوار حریم خطوط راه آهن، ۱۲ هزار و ۵۰۰ پلاک در محدوده بافت تاریخی و سه ‌هزار و ۸۰۰ پلاک در حریم خطوط برق قرار گرفته اند.

مدیران شهری می گویند برای این دسته از پلاک ها که معادل ۴۵‌ درصد از کل پلاک های فرسوده است، مدیریت شهری عملا نمی تواند اقدامی در راستای نوسازی انجام دهد و این موضوع مستلزم تعیین تکلیف شرایط خاص ساختمان های مذکور است.

در این جلسه آماری از وضعیت سکونتگاه های غیررسمی نیز ارائه شده است. بر اساس این آمار حدود ۱۵‌ هزار و ۷۰۰ هکتار به گونه بافت های دچار مخاطره در محدوده بازآفرینی اضافه شده که از این مقدار هفت ‌هزار و ۵۰۰ هکتار به بافت های ناکارآمد، ۴۷۰ هکتار به سکونتگاه های غیررسمی، سه ‌هزار و ۲۰۰ هکتار به بافت های تاریخی و سه ‌هزار و ۱۰۰ هکتار به عرصه های ناکارآمد شهری افزوده شده است.

بر اساس این گزارش در سال جاری برای حدود ۱۰‌ هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی در بافت های فرسوده صادر شده است اما با توجه به مشوق های نوسازی که از ابتدای پاییز امسال در سیستم شهرداری تهران عملیاتی شد، برای حدود ۱۰‌ هزار واحد دیگر نیز پرونده تشکیل شد و در مراحل نهایی صدور پروانه قرار گرفته اند که اگر این پرونده ها به مرحله صدور پروانه برسند، آمار نوسازی واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده در سال جاری به ۲۰‌ هزار واحد خواهد رسید؛ رقمی که دو برابر آمار متناظر آن در سال ۱۴۰۰ است.

بر اساس این گزارش شهرداری تهران تا به امروز حدود ۱۶ هزار و ۸۴ میلیارد تومان تخفیف صدور پروانه در بافت های فرسوده اعمال کرده است که از این مبلغ ۴۸۴ میلیارد تومان کارسازی شده و مطالبات باقیمانده شهرداری از دولت بابت تخفیفات صدور پروانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان است.

مدیران شهری گزارشی از وضعیت پروژه هایی که به تشکیلات قرارگاه مسکن شهرداری راه پیدا کرده اند نیز ارائه کرده اند که نشان می دهد پروژه های مشخصی برای ساخت ۱۰۰‌ هزار واحد در قالب ماموریت قرارگاه جهادی مسکن در سال جاری تعریف شده است و از این تعداد ۷۰‌ هزار واحد مراحل تصویب در کمیسیون ماده پنج را پشت سر گذاشته و حتی بخشی از آنها مرحله صدور پروانه را نیز پشت سر گذاشته اند.

همچنین پرونده ۳۰ هزار واحد دیگر از پروژه های تعریف شده در قرارگاه مسکن نیز در حال حاضر در کمیسیون ماده پنج مطرح و کارهای نهایی آن در حال انجام است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا