بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

نوسازی بافت‌های فرسوده یا ساخت خانه‌های یک طبقه؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مهر، با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته درحال ساخت خانه‌های بلند مرتبه هستند به دلیل تجمیع امکانات و زیرساخت‌های شهری در کلانشهرها احداث ساختمان‌های بلند مقرون به‌صرفه‌تر است از هزینه در نقاط حومه‌ای صرف واحدهای یک طبقه شود.

در روزهای گذشته از احیای بافت فرسوده بارها شنیده‌ایم و این امر منطقی‌تر از آن خانه سازی در حومه است اما باید به این نکته توجه کرد که زیر ساخت‌های رفاهی شهری در حومه و شهرهای جدید وجود ندارد بنابراین بهتر است که مردم را به ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تشویق کنیم. البته ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده با توجه به مسائلی درخصوص تجمیع پلاک‌ها، موضوع وراثت خانه‌ها، دریافت پروانه و عدم مدیریت یکپارچه و غیره دشوار است. لذا به نظر می‌رسد دولت راحت ترین راه یعنی ساخت مسکن در شهرهای جدید را انتخاب کرده است. در حالی که این در بخش‌ها با معضل تأمین امکانات مواجهیم.

از نگاهی دیگر بلندمرتبه‌سازی در کاهش حمل و نقل، کاربرد بهینه زمین، کاهش حجم شبکه‌های زیربنایی در شهر، کاهش مسافرت درون شهری و کاهش اتلاف وقت، ایجاد ساختمان با کاربری مختلط، ایجاد چشم‌انداز زیبا و خلق فضاهای دنج و آرام به شرط طراحی مناسب، و امکان استفاده بهتر و بیشتر از زمین‌های مرتعی و کشاورزی و خاک‌های صنعتی بلند مرتبه سازی ضروری است، با توجه به وجود اراضی گسترده و زیرساخت‌هایی که از قبل برای شهرهای کوچک تأمین شده، توسعه افقی و احداث خانه‌هایی با حیاط‌های بزرگ توجیه دارد. اما در کلانشهرها و حومه آنها که جمعیت زیادی دارند، ساخت خانه‌های بزرگ به نوعی اتلاف زمین‌های ارزشمند این مناطق است.

ایده ویلا سازی خوب اما خام

مجید گودرزی کارشناس مسکن درخصوص ساخت خانه‌های ویلایی در اطراف کلانشهرها گفت: اول اینکه ساخت خانه‌های یک طبقه یا همان ویلایی فضای بیشتری نیاز دارد تا خانه‌های افقی و بلند مرتبه و بحث دوم بحث امکانات شهری است که باید برای این شهرک‌ها درنظر گرفته شود این ایده مانند ایده شهرهای جدید است اما اول باید زیر ساخت‌ها درست شود تا این ایده عملی گردد.

وی در ادامه بیان کرد: البته همانند مهرشهر با توجه به اینکه چند دهه از ساخت و ساز در مهرشهر گذشته است اما هنوز رفت و آمد سخت و طاقت فرسا است ایده ساخت خانه‌های ویلایی و شهرک سازی اگر بخواهد همانند این شهرهای جدید شود نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

نوسازی راهکار کم هزینه تر از ویلا سازی

این کارشناس مسکن درباره اینکه نوسازی بافت فرسوده بهتر است یا ساخت خانه‌های ویلایی اظهارداشت: نوسازی بافت فرسوده می‌تواند کم هزینه تر باشد البته نوسازی بافت فرسوده نیز مشکلاتی را دارد بسیاری از خانه‌ها در بافت فرسوده یا ارثی هستند یا اینکه قولنامه ای اگر شخصی هم بخواهد سند خانه را بگیرد باید هزینه زیادی پرداخت کند بنابراین نوسازی را انجام نمی‌دهد اول باید مشکلات این بافت فرسوده برطرف شود بعد به سراغ نوسازی رفت.

وی در پایان بیان کرد: بافت فرسوده بحث حمل و نقل را ندارد و این می‌تواند بهتر از ساخت خانه‌های ویلایی باشد چرا که شهرک‌های خانه‌های ویلایی اصلی ترین معضلی که دارند همین بحث حمل و نقل است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا