بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

جزئیات ضوابط تشویقی ساخت‌وساز در بافت فرسوده

به گزارش ساختمان آنلاین:    در محدوده بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، افزایش تراکم، تسهیل در ضوابط پارکینگ و معماری و اختلاط کاربری‌‌ها برحسب گروه‌های چهارگانه با هدف ایجاد انگیزه برای توسعه‌‌گرها، سرمایه‌‌گذاران و مالکان اعطا می‌شود. گروه‌های چهارگانه مورد هدف بهسازی و نوسازی که در این مصوبه به آن پرداخته شده، شامل بازآفرینی یکپارچه در مقیاس بلوک شهری، نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله‌‌ای، نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری و نوسازی قطعات غیر‌قابل تجمیع است. از جمله مشوق‌‌های گروه اول می‌توان به اعطای دو طبقه تراکم تشویقی نسبت به تراکم مجاز طرح مصوب، امکان تخصیص سطح اشغال مجاز طبقه همکف به کاربری‌‌های انتفاعی، امکان تخصیص ۲۰ درصد از فضای باز غیرمسقف مجموعه برای تامین بخشی از پارکینگ‌‌های مورد نیاز، امکان استفاده از مساحت معابر بن‌‌بست فاقد کارکرد و امکان تسهیل در ضوابط معماری از جمله نحوه توده‌‌گذاری و نما اشاره کرد.

گروه دوم یعنی نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله مشمول اعطای حداکثر یک طبقه تراکم تشویقی نسبت به تراکم مجاز طرح مصوب، امکان تخصیص سطح اشغال مجاز طبقه همکف به کاربری‌‌های غیرانتفاعی مشروط به تامین ورودی مستقل، عدم احتساب سطح بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد نیاز به ۷۵/ ۰ مشروط به ورود پارک حاشیه‌‌ای در معبر، امکان استفاده از مساحت معابر بن‌‌بست فاقد کارکرد و تراکم حاصل از آن می‌شود.

نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری نیز شامل ضوابط تشویقی از قبیل اعطای حداکثر یک طبقه تراکم تشویقی، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد نیاز به ۷۵/ ۰ برای هر واحد، امکان احداث یک در اضافه در راستای تامین حداکثری پارکینگ در بافت‌های فرسوده و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی است. در نهایت نوسازی قطعات غیرقابل تجمیع، گروه چهارم بسته‌‌ سیاست‌ها و ضوابط نوسازی بافت‌های فرسوده را تشکیل می‌دهد. امکان پیشروی طولی تا ۲ متر پس از اصلاحی مشروط به رعایت همجواری و حقوق همسایگی، کاهش ضریب برای هر واحد تامین پارکینگ مورد نیاز به ۷۵/ ۰، امکان احداث حداکثر یک در اضافه مشروط به تامین ضریب تامین یک پارکینگ برای هر واحد، امکان احداث واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب تعیین شده در طرح مصوب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی، مشوق‌‌های گروه چهارم را شکل می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا