بورس و بازارمجله خبری

نرخ های عجیب و غریب در بازار مسکن قم!

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، دانستن اطلاعاتی درباره گران ترین خانه همیشه برای مردم جالب بوده است اما شاید کمتر کسی بداند در شهری که زندگی می کند گران ترین خانه ها چقدر قیمت دارد؛ برای مثال شاید کمتر شهروند قمی بداند خانه هایی در این شهر وجود دارند که صدها میلیارد تومان ارزش دارند و معامله می شوند.

شاید شنیدن نرخ های عجیب و غریب برخی از این خانه ها برای مدت کوتاهی جالب توجه باشد اما وقتی کمی می اندیشیم دیگر جذابیت گذشته را ندارد و حتی دردناک هم می شود که چگونه در فاصله ای کمتر از ۲۰ دقیقه ای دو منطقه از یکدیگر، قیمت خانه ها گاهی تا ۵۰۰ برابر می شود، امری که گاهی باورش هم سخت است.

در کنار خانه های گران قیمت‌، خانه هایی که پایین ترین قیمت را دارند برای کسانی که تصمیم به خانه دار شدن گرفته اند کاربرد بیشتری دارد با گشتی در آگهی های مسکن ارزان ترین خانه هایی که در شهر قم می توان خریداری کرد را پیدا کردیم.

با وجود افزایش قیمت شدیدی که قیمت مسکن طی سال های اخیر تجربه کرده است هنوز هم خانه هایی در قم یافت می شوند که کمتر از یک میلیارد تومان هستند.

حداقل متراژ مناسب برای یک خانواده سه نفره ۸۰ متر است

برای بررسی دقیق تر قیمت حداقل ها و حداکثرها و مقایسه ای نسبی بین قیمت گران ترین و ارزان ترین خانه ها در شهر قم گفتگویی با کارشناس املاک داشتیم:

امیر حاجی موسایی، کارشناس املاک، با بیان اینکه بیشترین رنج معاملات در واحدهای آپارتمانی برای متراژهای حدود ۸۰ متر است، عنوان کرد: به طور استاندارد حداقل متراژ برای هر نفر ۲۵ تا ۲۷ متر برای هر نفر است و معمولاً برای یک خانواده سه نفر به ۸۰ متر نیاز است.

وی ادامه داد: اگر به صورت عادلانه و استاندارد قیمتگذاری شود و قیمت یک مجتمع ۱۰۰ واحدی حدوداً متری ۱۳ میلیون تومان و در شخصی سازی متری ۱۸ میلیون تومان است و در شهرک ها نیز قیمت مجتمع ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان و شخصی سازهای چهار تا شش واحدی بین ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان قیمتگذاری می شود اما همیشه ارزش واقعی و ارزیابی ها با قیمت هایی که رایج است تفاوت دارد.

مشاور امور حقوقی و آموزشی اتحادیه املاک قم با بیان اینکه فقط در مسکن مهر است که عرصه محسوب نمی شود، اظهار کرد: قیمت مسکن در قم برای عرصه و عیان است اما عیانی سهم بیشتری در قیمت دارد.

وی با بیان اینکه همانند ۲۰ سال گذشته، منطقه سالاریه، بخش لوکس نشین قم است، عنوان کرد: در گذشته کسانی که در مناطق صدوق و کوچه های منتهی به صفاشهر زندگی می کردند از قشر معمولی بودند؛ اما امروزه جزء مناطق لوکس نشین محسوب می شوند.

خانه های ۵۰۰ میلیاردی در قم

وی با اشاره به اینکه در برخی از این مناطق واحدهای آپارتمان از متری ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان شروع می شود و گاهی تا ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان هم می رسد، ادامه داد: نوع سازه تفاوت زیادی در قیمت ایجاد نمی کند و امکاناتی مانند کاشی، سرامیک، بهداشتی، وان و… که بعد از نازک کاری اضافه می شود باعث افزایش قیمت می شود.

کارشناس املاک با اشاره به قیمت گذاری ۵۰۰ میلیاردی یک واحد مسکونی در قم که بالاترین نرخ قیمت گذاری در قم است، ادامه داد: در سایت ها و روزنامه ها اغلب خانه های تا متری ۳۰ میلیون تومان درج می شود و این نوع خانه ها در روزنامه ها و سایت ها آگهی نمی شوند و بیشتر در دست می چرخند و به دلال نمی رسد.

وی در خصوص حداقل قیمت خانه در قم عنوان کرد: در شهر پردیسان و جعفریه قم با ۵۰۰ یا ۶۰۰ میلیون تومان هم می تواند واحدهایی ۶۰ تا ۷۰ متری تا متری ۷ تا ۸ میلیون تومان خریداری کرد.

موسایی بیان کرد: در بلوار ۱۵ خرداد، رو به روی دانشگاه که به زمین های ایران مرینوس شهرت دارند هم می توان آپارتمانی با ۱۳ سال ساخت که برخی از آن ها آسانسور هم ندارند را تا متری ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان خریداری کرد.

وی اضافه کرد: در ۷۵ متری عمار یاسر که به بلوار تعاون نیز راه دارد، پروژه هایی سه تا چهار طبقه که ۱۵ تا ۲۰ ساله هستند و برخی از آن ها آسانسور هم ندارند را می توان تا متری ۱۲ میلیون تومان خریداری کرد که از ۴۰ متر تا ۱۰۰ متر هم هستند.

وی در رابطه با تفاوت قیمت هایی که محلات در یک منطقه تصریح کرد: قیمت ملک در یک محله به فرهنگ و اینکه چه کسی در آن منطقه ساکن هست مرتبط است؛ برای مثال در خیابان شهدا (صفائیه) برخی از کوچه ها به مصلی راه دارد و خیابان مصلی نیز رو به رو پل نیروگاه است یعنی از پل نیروگاه تا صفائیه حدود ۲۰۰ متر است اما قیمت املاک در نیروگاه پایین است در حالی که گاهی املاک مسکونی، تجاری یا اداری در صفائیه را با ارقام بسیار بالا قیمت گذاری می کنند.

کارشناس فنی و حقوقی املاک ادامه داد: وقتی فرهنگ یک محله را دوست دارید و به آن مراجعه می کنید قیمت آن محله رشد می کند؛ اما اگر محله ای متقاضی نداشته باشد قیمت آن نیز رشد پیدا نمی کند.

مشاور امور حقوقی و آموزشی اتحادیه املاک قم یادآور شد: به متقاضیان و مشتریان توصیه می کنم که حتما به افراد متخصص، معتمد و اهل فن مراجعه کنند و بدون مشورت با افراد اهل فن کاری را نکنند همچنین به همکاران نیز توصیه می کنم تا زمانی که در این حرفه فعالیت می کنند از آموزش غافل نشوند و خود را به روز نگه دارند تا بهترین خدمات را به مردم ارائه کنند.

غفلت از عرضه متناسب با تقاضا در سال های گذشته افزایش قیمت و تناقض های آشکاری را در بازار مسکن در پی داشته است که این امر نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

برای ایجاد رضایت و آرامش در بین مردم فراهم کردن ضروریات یک زندگی ساده نقشی مهم دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا