بورس و بازارمجله خبری

سهم آپارتمان‌های بزرگ‌ متراژ از بازار مسکن تهران

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، براساس گزارش‌های رسمی از حجم معاملات در گروه‌های متراژی مختلف، نزدیک ۷۳درصد از معاملات آپارتمان‌های مسکونی در نیمه سال جاری در گروه متراژی تا ۱۰۰ مترمربع انجام شده است. تبعات تورم پیاپی مسکن در فاصله سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ هنوز هم در بازار حس می‌شود؛ کمااینکه واسطه‌های ملکی فعال در مناطق مصرفی مدعی هستند از میزان تقاضای خرید آپارتمان‌های بزرگ‌تر از ۱۰۰ مترمربع در این مناطق به طور محسوس کاسته شده و به دلیل نبود استطاعت خرید، حتی تمایلی به بازدید این واحدها نیز از سوی عمده متقاضیان مصرفی مسکن وجود ندارد.

اما کاوش درباره سهم آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ از معاملات مسکن پایتخت نیز منعکس‌کننده نکته مهمی است که می‌تواند مورد توجه سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی قرار بگیرد. اگرچه سهم معاملات آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربعی در پایتخت در شهریور امسال حول و حوش ۲۵ درصد بوده و در سایر ماه‌های سپری شده از امسال نیز همین حدود محاسبه شده است، اما در این بین عمده معاملات در گروه متراژی ۱۵۰ تا ۲۰۰ مترمربع انجام شده است. براساس آمار رسمی، در نیمه امسال ۲۱درصد از آپارتمان‌های فروخته شده در تهران در گروه متراژی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع بوده است. با این وصف روشن است که ساخت و ساز در مساحت ۱۵۰ مترمربع به بالا در حال حاضر نمی‌تواند یک سرمایه‌گذاری اقتصادی و مطمئن به شمار بیاید، چراکه سهم این واحدها از بازار مسکن فعلی در کمترین سطح ممکن است. واسطه‌های ملکی نیز اذعان می‌کنند که این روزها راکدترین قسمت از بازار مسکن تهران به عرضه در محدوده بزرگ‌متراژها تعلق دارد.

Untitled-1 copy

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا