بورس و بازارمجله خبری

رکوردشکنی روزانه قیمت اوراق مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  جهش قیمتی در بازار معاملات اوراق وام مسکن به حدی سرعت یافته است که تغییر کانال قیمتی اوراق از حالت چند ماه یا چند هفته یکبار به تغییر کانال روزانه تبدیل شده است. ابتدای هفته جاری، در حالی متوسط قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰‌هزار تومانی وام مسکن در کانال ۱۲۰‌هزار تومانی قرار داشت که تنها به فاصله یک روز – از یکشنبه تا دوشنبه- قیمت اوراق به کانال ۱۳۰‌هزار تومان ورود کرد.

در روز سه‌شنبه نیز متوسط قیمت هر فقره اوراق به کانال ۱۴۰‌هزار تومان وارد شد و در روز چهارشنبه با پیشروی در این کانال به مرز ۱۵۰‌هزار تومان رسید. جهش قیمت اوراق مسکن در شرایطی که نه تقاضای هیجانی برای دریافت وام مسکن در بازار وجود دارد و نه جو بازار معاملات سهام هیجانی است، یک سوال مهم از بابت علت رشد سریع و شدید قیمت اوراق را ایجاد می‌کند. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد یک علت مهم بروز این رویداد، مسیر دسترسی با واسطه متقاضیان به وام مسکن (دسترسی به وام از طریق اوراق به جای دسترسی مستقیم) به دلیل عدم‌صرفه پرداخت تسهیلات بلندمدت از سوی بانک‌ها با نرخ ۱۸‌درصدی است. کارشناسان توصیه می‌کنند در شرایط فعلی که نه تقاضا در بازار مسکن ونه جو معاملات در بازار سرمایه هیجانی نیست، دولت باید به فوریت برای کنترل قیمت اوراق مسکن چاره‌‌‌اندیشی کند. برخی به غلط افزایش سقف تسهیلات مسکن را عامل گرانی اوراق می‌‌‌دانند در حالی که هم‌‌‌اکنون نه تنها تقاضای هیجانی در بازار مسکن برای خرید آپارتمان وجود ندارد بلکه عمده خریدهایی که از بازار مسکن صورت می‌گیرد به دلیل پوشش ناکافی وام از هزینه خرید مسکن، مستقل از وام و در نتیجه مستقل از معاملات اوراق است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا