افت ۵۷ درصدی معاملات مسکن

0

بانک مرکزی از کاهش ۵۷.۷ درصدی معاملات مسکن شهر تهران طی ۷ ماهه ابتدایی امسال خبر داد.

افت ۵۷درصدی معاملات مسکن

بر اساس آمار منتشر شده بانک مرکزی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در مهر ۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۳۴۰۱ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱.۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. سهم مذکور در مقایسه با مهر سال گذشته حدود ۲.۶ درصد کاهش یافته و مقابل به سهم واحدهای با عمر ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق ۲۲ گانه تهران در مهر ۹۸ حاکی از این است که از بین این مناطق منطقه ۵ با سهم ۱۵.۱ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ نیز با ۹.۱ و ۷.۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، طی مهر ۹۸ متوسط نرخ هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل (شهریور) و ماه مشابه سال قبل یعنی مهر ۹۷، به ترتیب ۰.۴ درصد و ۴۷.۷ درصد افزایش یافته است.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط نرخ مربوط به منطقه یک با نرخ ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و کمترین نرخ مربوط به منطقه ۱۸ با ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بوده است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳.۷ و ۵۲.۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۷ ماه امسال، حدود ۳۵ هزار و ۸۰۰ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۷.۵ درصد کاهش یافته است. در این مدت متوسط نرخ یک متر مربع ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۱.۳ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری طی مهر امسال به ترتیب ۳۴.۸ و ۳۳.۲ درصد افزایش یافته است.

 

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.