راه و شهرسازیمجله خبری

اختصاص ۴۰۰ هکتار از اراضی ملی به ناحیه نوآوری پردیس

به گزارش ساختمان آنلاین :  سورنا ستاری افزود: هزار هکتار اراضی ملی در محدود جنوب پارک فناوری پردیس قرار دارد که با حمایت این معاونت و همکاری استانداری تهران، مصوب شد در گام نخست حدود ۴۰۰ هکتار از این اراضی به ناحیه نوآوری پردیس اختصاص پیدا کند.

وی با بیان این‌ که با ایجاد ناحیه نوآوری در کنار پارک فناوری پردیس، هسته اصلی شکل‌گیری شهر نوآور خواهد بود، یادآور شد: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مهر ماه خود موضوع جانمایی پارک علم و فناوری در حریم شهر پردیس را مورد بررسی قرار داد و با جانمایی ناحیه نوآوری در این اراضی تحت کاربری علوم، تحقیقات و فناوری موافقت کرد.

ایجاد ناحیه نوآوری پردیس

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: ناحیه نوآوری فراتر از شرکت‌ها ساخت و زنجیره زیست بوم نوآوری در آن گرد هم آمده اند و تمام نیازهای توسعه فناوری و نوآوری در این ناحیه تأمین می‌شود، مجموعه چرخ‌های زنجیره فناور و نوآور گردآمده در ناحیه نوآوری، در واقع یک شهر فناور و نوآور را شکل می دهند.

ستاری همچنین گفت: مراکز خرید، سکونتگاه، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر بخش‌های زیست‌بوم نوآوری در این ناحیه گرد هم می آیند و شهر نوآور را شکل می‌دهند.

وی با بیان این‌که پارک فناوری پردیس هسته اصلی شکل‌گیری شهر نوآور خواهد بود، اظهارداشت: ناحیه نوآوری پردیس تهران به عنوان پیشران آینده اقتصاد کشور و جایگزین منابع نفتی با جذب استعدادها و متخصصان داخل و خارج از کشور با بهره‌گیری از توانمندی‌های شرکت‌های فناور و نوآور، بستری برای یکپارچگی بین سه رکن منطقه نوآوری، منطقه صنعتی و منطقه مسکونی را در شرق استان تهران ایجاد کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری‌ تهران را در راستای توسعه این زیست‌بوم در شرق تهران عنوان کرد و افزود: پیش از این نیز تفاهم‌نامه‌ای با هدف تقویت زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان تهران با مرکزیت شرق استان و استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها و امکانات و تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری تهران برای گسترش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ناحیه نوآوری پردیس امضا شد.

فرصتی برای تبدیل پایتخت به شهر نوآور و هوشمند

ستاری، ایجاد نواحی و مراکز نوآوری را الگویی اثربخش در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: الگوهای موفق از ناحیه‌ها و مراکز نوآوری با کارکردهای علمی، پژوهشی و تولیدی در دنیا وجود دارد از جمله دره سیلیکون آمریکا که ۶۷ سال پیش کار خود را آغاز کرده و ۳ میلیون جمعیت دارد و ۵۰۰ هزار نفر شغل نوآورانه نیز در آن ایجاد شده است.

وی ادامه داد: همچنین می توان به «دایدوک» کره جنوبی، «سوژوی» چین و «هسینچوی» تایوان اشاره کرد که هر کدام بر اساس دامنه جغرافیایی و عملکردی، به ترتیب با ۵۶ هزار نفر، ۷۰۰ هزار نفر و ۱۵۰ هزار نفر شغل نوآورانه فعالیت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: تمامی نواحی نوآوری در دنیا از یک هسته مرکزی شکل گرفته و بر اساس ظرفیت‌های منطقه‌ای گسترش پیدا کرده و تبدیل به نواحی ویژه نوآوری شده‌اند،   بر این اساس در منطقه شرق تهران، پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور، هسته اصلی ناحیه نوآوری پردیس را شکل داده است.

ستاری همچنین به ظرفیت‌های پردیس برای تبدیل مشکلات پایتخت به کسب‌وکارهای نوآورانه و اشتغال‌آفرین اشاره کرد و گفت: پارک فناوری پردیس به عنوان یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی برای تاسیس ناحیه ویژه نوآوری در ایران، می‌تواند بستری برای حل نیازهای نوآورانه کلان‌شهر بزرگ تهران، ایجاد اشتغال و خلق ارزش افزوده باشد و پایتخت را به یک شهر هوشمند بدل کند.

شهری با ظرفیت‌های دانش‌بنیان

به گزارشی  از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهر پردیس با چهار هزار و ۱۵۰ هکتار، ۱۷۰ هزار نفر ساکن یکی از بهترین موقعیت های جغرافیایی برای تاسیس ناحیه نوآوری در ایران است. این موقعیت به دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، دانشگاه پیام نور پردیس، دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه نوآوری پردیس، مرکز ارتباطات ماهواره‌ای بومهن و پژوهشگاه علوم شناختی قابل اتصال است.

چشم انداز ناحیه نوآوری پردیس در فاز اول، بر مبنای برنامه زمان‌بندی پنج ساله و تا سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است، این ناحیه در فاز اول به وسعتی به مساحت ۱۱۵ هکتار عملیاتی می رسد.

همچنین در این مدت امکان حضور پنج هزار دانشجو، ۲۰ هزار فعال، یک هزار شرکت، ۱۰۰ متخصص ایرانی بازگشته به کشور فراهم می شود، از نظر تجاری نیز این ناحیه توانایی دستیابی به ۱۲۰ میلیون دلار صادرات و ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش را خواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا