بورس و بازارمجله خبری

بازار نابسامان اجاره مسکن در تهران/ رهن ۲.۳ میلیارد تومانی آپارتمان ۱۳۰ متری

به گزارش ساختمان آنلاین: اخیرا مرکز آمار ایران طی گزارشی از افزایش 28.1 درصدی نرخ اجاره‌بهای مسکن در تهران طی زمستان  سال گذشته خبر داد.بر این اساس در زمستان سال گذشته شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 279.7 رسید که نسبت به فصل قبل  6.4 درصد افزایش داشته است.

در این فصل استان یزد با 8.6درصد بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با 1.5 درصد، کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استان‌های کشور داشته اند. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره‌بها مسکن در زمستان گذشته نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 28.1درصد بوده که نسبت به فصل پاییز  سال 1400 با 25.7 درصد 2.4 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه با 40درصد مربوط به استان لرستان و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه با 11.8 درصد، مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. به عبارتی در فصل زمستان 1400، خانوارهای استان لرستان به طور متوسط 11.9 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان، به‌طور متوسط 16.3 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل زمستان 1400 ، برابر 26.9  درصد است، که استان لرستان با 37.4 درصد، بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با 12.8 درصد، کمترین نرخ تورم اجاره بها را داشته اند. همچنین در فصل مورد اشاره متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، برابر با 50.9 درصد بوده است.

 در حالی هنوز چند هفته‌ای به آغاز فصل نقل و انتقالات در بازار اجاره مسکن باقیمانده که بررسی‌ها نشان از قیمت‌های سرسام‌آور دارد. این وضعیت که دلیل اصلی آن بی‌توجهی محض به بخش مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم است فشار مضاعفی را بر خانوارهای مستأجر کشور وارد خواهد کرد. در این بین مشخص نیست برنامه دولت برای حمایت از اجاره‌نشین‌ها مانند سال گذشته عملیاتی می شود یا خیر. سال گذشته یکی از اقدامات حمایتی دولت تعیین سقف افزایش نرخ اجاره بها برای تهران، کلانشهرها و سایر شهرها به ترتیب 25 درصد، 20 و 15 درصد و پرداخت وام ودیعه بود.

گرچه مطابق آمار مرکز آمار ایران در مورد اول نرخ اجاره‌بهای مستأجرانی که قرارداد آنها تمدید شده حدود 51 درصد بوده است.

در زمان حاضر نگاهی به فایل‌های اجاره حاکی از‌ آن است که یک واحد 42 متری یک خواب واقع در جیحون با رهن 180 میلیون تومان آگهی شده است. یعنی رهن هر مترمربع از این واحد حدود 4.2 میلیون تومان است.

رهن آپارتمان 70 متری نوساز در یوسف‌آباد 850 میلیون تومان (هر مترمربع 12.1 میلیون تومان )، رهن و اجاره ماهانه یک واحد 42 متری در سهروردی به ترتیب 370 میلیون و 3 میلیون تومان، رهن آپارتمان 82 متری نوساز 630 میلیون تومان، و رهن و اجاره ماهانه آپارتمان 70 متری در جنت‌آباد به ترتیب 200 میلیون و 3 میلیون تومان است.

همچنین در نیروی هوایی یک واحد 45 متری با رهن 100 میلیون تومان و اجاره ماهانه 4 میلیون تومانی آگهی شده است. در خیابان پاستور واحد 58 متری 14 سال ساخت با رهن 100 میلیون و اجاره ماهانه 6 میلیون تومانی آگهی شده و مالک این آپارتمان تاکید کرده این رهن و اجاره غیرقابل تبدیل است.

در خیابان پاسداران ودیعه آپارتمان 125 متری 500 میلیون  با اجاره ماهانه 20 میلیون تومانی است. در شهرک غرب واحد 130 متری با ویو ابدی با رهن 2.3 میلیارد تومانی آگهی شده است،‌ یعنی رهن هر مترمربع حدود 17.7 میلیون تومان.

در نیاوران  رهن یک آپارتمان 110 متری 1.1 میلیارد تومان بوده و در یافت‌آباد واحد مسکونی غرق در نور 130 متری با رهن 400 میلیون تومانی آگهی شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا