بورس و بازارمجله خبری

کابوس اجاره‌خانه/رشد ۱۴ درصدی اجاره‌بها از ابتدای سال ۱۴۰۱

به گزارش ساختمان آنلاین:   اجاره‌خانه سهم بسیار زیادی در سبد هزینه‌های این خانواده‌ها دارد. حکمفرمایی تورم بر اقتصاد کشور سبب شده تا عده قابل‌توجهی از متقاضیان دیگر قادر به خرید مسکن نباشند و رویای خانه‌دار شدن برایشان دست‌نیافتنی‌تر از همیشه باشد. از همین‌رو این عده از مردم به ناچار اجاره‌نشینی را انتخاب کرده‌اند. پرداخت اجاره برای دهک‌های پایین جامعه امری دشوار به حساب می‌آید. این افراد برای پرداخت اجاره‌بها با مشکلات جدی رو‌به‌رو هستند. به همین دلیل رو به اجاره کردن واحدهای مسکونی با متراژهای پایین و همچنین ساختمان‌های با سن بنای بالا روی آورده‌اند. آپارتمان‌های کوچک و قدیمی نیز تا مدتی محدود می‌تواند سرپناه قشر ضعیف جامعه باشد. چراکه افزایش روزافزون قیمت‌ها که از تورم عمومی ناشی می‌شود، قادر است به راحتی آخرین امکان سکونت در سرپناه‌های رسمی را نیز از آنها بگیرد.

اثرات تداوم روند افزایشی ماهانه اجاره مسکن

برخی واحدهای مسکونی کوچک و میان‌متراژ در تعدادی از محله‌های تهران با اجاره‌های نجومی روبه‌رو شده‌اند که عملا به خروج بخشی از متقاضیان از محله‌های گران پایتخت منجر شده است.

در پی ادامه روند افزایشی ماهانه اجاره مسکن در پایتخت، برخی خانه‌های کوچک و میان‌متراژ در تعدادی از محله‌های مورد استقبال برخی خانواده‌های واقع در دهک‌های ۶ تا ۹ نیز با رشد عجیب و غرب مواجه شده که به جابه‌جایی و خروج تعدادی از مستاجران از این محله‌ها منجر شده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط اجاره‌بهای مسکن در تهران از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه ظرف ۵ ماه، ۵/۱۴درصد افزایش داشته است.این در حالی است که برخی مشاوران املاک در تعدادی از مناطق تهران از افزایش بعضا تا ۲۵ درصدی اجاره‌بها در بهار و تابستان امسال خبر می‌دهند.

مقایسه اجاره‌بها با قیمت‌های پارسال

به عنوان مثال در محله مرزداران واحد ۶۴ متری ۵ سال ساخت ۵۵۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده است در حالی که مشابه همین واحد در بهار امسال ۵۰ میلیون کمتر برای اجاره فایل شده بود.

آپارتمان ۱۰۰ متری نوساز در بلوار ناصر حجازی (بلوار فردوس غرب) با همه امکانات با ۵۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۸ میلیون تومانی در حال عرضه است که به گفته مشاور املاک، افزایش ۱۰ درصدی اجاره‌بها در یک ماه اخیر از سوی مالک داشته است.

واحد مسکونی ۱۰۰ متری ۷ سال ساخت فول امکانات در پونک نیز در حالی که برای واحد مشابه در این منطقه در بهار امسال ۴۰۰ میلیون ودیعه و اجاره ۸ میلیون تومانی تعیین شده بود، در حال حاضر با ودیعه ۵۰۰ میلیون تومانی و اجاره ماهانه ۱۰ میلیون تومانی مواجه شده است.

افزایش اجاره‌بها به خانه‌های نسبتا قدیمی ساز نیز سرایت کرده و یک واحد ۸۰ متری ۱۷ سال ساخت در محله طرشت که در سال گذشته با ودیعه ۳۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه کمتر از ۲ میلیون تومان اجاره رفته بود، در حال عرضه با ودیعه ۵۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه ۳ میلیون تومانی است.

اجاره‌بهای خانه‌های پایین شهر

پایین شهر پایتخت نیز از رشد چند برابری اجاره‌بها طی یک سال اخیر بی‌نصیب نمانده است.در محله امیریه واحد ۷۴ متری ۱۵ سال ساخت با ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۵/۶ میلیون تومانی فایل شده است. در همین محله واحد ۵۵ متری نیز با ۱۱۰ میلیون تومان ودیعه و ۵/۴ میلیون تومان اجاره ماهانه به مستاجران اجاره داده می‌شود.

در محله حسن‌آباد واحد ۷۵ متری با ودیعه ۳۰۰ میلیون تومانی و اجاره بهای ماهانه ۴ میلیون تومانی در حال عرضه است.این در حالی است که در سال گذشته، محله‌های پایین شهر به دلیل اجاره‌های کمتر از ۲ میلیون تومان، به محلی برای کوچ خانواده‌های مستاجر و طبقات متوسط تبدیل شده بود که با اجاره‌هایی که در حال حاضر مالکان از مستاجران این واحدها اخذ می‌شود، دیگر نمی‌توان به آنها واحدهای ارزان‌قیمت‌تر اطلاق کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا