استراتژی‌ های اصلی در شرکت های هلدینگ Holding (مادر تخصصی)

استراتژی‌ های اصلی در شرکت های هلدینگ Holding (مادر تخصصی)

شرکت‌های سرمایه‌گذار مادرتخصصی Holding Company سازمان‌های مالی می‌باشنـد که سهام شرکت‌های تحت‌پوشش خود را جهت اعمال کنترل بر تصمیم‌گیری این شرکت‌ها در اختیار داشته و آن ها را مدیریت می‌نمایند.
تفاوت اصلی این گونه شرکت های مالی با شرکت‌های مالی واسطه‌ای Mutual Fund در امکان دخالت در تصمیم‌گیری شرکت‌های تحت پوشش است. شرکت‌های سرمایه‌گذار مادر بر خلاف شرکت‌های مالی واسطه‌ای در تصمیم سازی، برنامه‌ریزی و کنترل داخلی شرکت‌های زیردست نیز فعال می‌باشند.

بنابر این منظور از Corporate Strategy آن است که شرکت مادر برای خود چه برنامه ای داشته باشد، و منظور از Business Strategy این است که شرکت های تحت پوشش چه برنامه ای داشته باشند. ایده ها از Business های مختلف به شرکت مادر ارائه می شوند و شرکت مادر فقط تصمیم گیری می کند، ولی اجرا در Business است.

فلسفه به وجود آمدن هلدینگ ها “شرکتهای مادر تخصصی” در تعریف، هدف از شکل گیری شرکت مادر، ایجاد ارزشی بیش از ارزش افزوده یکایک شرکت‌ها می‌باشد. این شرکت عملاً می‌تواند با تدوین راهبردهای مناسب، بر شرکت‌ها اثر گذاشته و عملکرد کل گروه را تقویت نماید. توجیه وجود شرکت‌های مادر در گرو ارزش آفرینی یا خلق هم‌افزایی‌در مجموعه شرکت‌های وابسته است و سود شرکت مادر متأثر از رشد سودآوری شرکت‌ها خواهد بود.

استراتژی هلدینگ ها براساس دو سؤال اولیه زیر به وجود می آید:
الف- هلدینگ باید در کدام کسب و کار و شرکت ها سرمایه گذاری کند و این سرمایه گذاری چگونه باید باشد ؟
ب- هلدینگ با شرکت های زیر مجموعه و تحت کنترل خود چگونه باید ارتباط داشته باشد ؟ شرکت مادر با مشتری ارتباط ندارند بلکه واسطه ای می باشند بین شرکتهای فعال و سهامداران. یکی از وظایف شرکت مادر این است که از هر کسب وکاری Business که در آن فعالیت می کند ارزش بیشتری را در مقایسه با دیگر رقبایی که به تنهایی فعالیت می کنند، به دست آورد.
این کار عموماً با ایجاد مزیت های رقابتی در آن کسب و کار حاصل می شود، لذا شرکت مادر برای دستیابی به این نتیجه باید با آگاهی از مشخصات خود و کسب و کار مورد نظر، ارتباط درستی بین خود و شرکت ها تعریف نموده باشد تا بتواند در آن کسب و کار با ایجاد وجه تمایز، مزیت استراتژیک و در نهایت ارزش آفرینی کند.
با توجه به اینکه محیط همواره در حال تغییر است، مشخصه های کسب و کار نیز همواره در حال تغییرند بنابراین شرکت مادر برای ایجاد مزیت استراتژیک در کسب و کار همواره باید خودش را با کسب و کار و مشخصه های کلیدی آن به روز کند. تغییرات محیط، علاوه بر تأثیر بر روی کسب و کارها، بر مشخصه های داخلی شرکت مادر از جمله سازمان، سیاست ها و استراتژی های آن نیز تأثیر می گذارد، که به تبع آن بر تصمیم گیری های هلدینگ نیز اثرگذار خواهد بود.

با لحاظ کردن اثرگذاری محیط بر کل هلدینگ معمولا سه استراتژی جهت ارتباط مناسب شرکت مادر با هر کدام از کسب و کارها پیشنهاد می شود:

الف- برنامه ریزی استراتژیک
ب- کنترل استراتژیک
ج- کنترل مالی

در حالت اول، شامل برنامه ریزی استراتژیک در شرکت مادر و در هر یک از کسب و کارهای زیر مجموعه با تأکید بر اهداف طولانی مدت و توسعه مزیت های استراتژیک کسب و کارهاست که در شرکت مادر تدوین می شود و کسب و کارها مسئول اجرای آن هستند.
در حالت سوم استراتژی ها کلاً به زیر مجموعه ها و کسب و کارها واگذار می شوند و در شرکت مادر، بیشتر کنترل های دقیق در خصوص ارزش آفرینی کوتاه مدت و سوددهی کوتاه مدت با دیدگاه کنترل عملکرد مالی و تحقق EPS آنها مدنظر هستند.
و حالت دوم بین حالت اول و سوم است، تدوین استراتژی ها به زیر مجموعه واگذار می شود ولی کسب و کارها پس از تدوین استراتژی طولانی مدت و با تأیید شرکت مادر اجرا و در زمان اجرای استراتژی ها از طریق شرکت مادر کنترل می شوند. نمی توان گفت کدام روش بهترین حالت است، اکثر شرکت هایی که اهداف آن ها مشخص تر بوده اند بهتر توانسته اند از این استراتژی ها بهره برداری نمایند.

استراتژی های ارزش آفرینی در شرکت های هلدینگ:

۱- اثرگذاری مستقل Stand-alone:
در این روش مدیر شرکت مادر می تواند تا جزئی ترین مسائل شرکت ها دخالت کرده و اعمال نظر کرده و یا پیشنهاد می دهد. این دخالت ها می تواند به صورت رسمی (تصویب یا رد طرح و غیره) یا غیر رسمی (در جلسات مدیریت) باشد

۲- اثرگذاری به صورت اتصال یا ارتباط Linkage influence:
ارتباط بین کسب و کارها با هدف ایجاد فرآیندها، ساختارها، سیستم ها، راهنمایی کلی در خصوص مکانیسم قیمت گذاری، مکانیسم های مدیریت منابع انسانی، حقوق و دستمزد و سیستم های تشویقی بین کسب و کارهای مختلف، ارزش آفرینی می شود.
۳- اثرگذاری به صورت ارائه خدمات سرویس Functional and Services influence:
در این روش شرکت مادر علاوه بر تاثیر در تصمیمات شرکتها به منظور استفاده از مزیت عملکرد در مقیاس ، گستره وسیعی از خدمات و سرویس های مشترک مورد نیاز را نیز به شرکت ها ارائه می دهند.
۴- اثرگذاری به صورت توسعه فعالیت های هلدینگ Corporate Development activities: شرکت مادر با تغییر ترکیب سبد دارائیها ارزش آفرینی می نماید که آن را توسعه پورتفولیو می نامیم. در این روش با طراحی مجدد کسب و کار، خرید شرکت جدید و یا حذف شرکت غیر کارآمد از شرکت های تابعه خود ایجاد ارزش می نماید.

 

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0