اخبار ساختمان آنلاینراه و شهرسازیمجله خبری

تحول در حوزه HSE در گرو انتخابهای هوشمندانه، پایداری و ثبات قدم است

در جریان برگزاری اولین همایش چشم انداز خسارت صفر در فرایند ساخت، دبیر و عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران به ارائه  راهکارهای پیاده سازی سیستم مدیریت HSE در شرکتهای انبوه سازی ساختمانی پرداخت.

به گزارش ساختمان آنلاین، در این همایش که برای اولین بار به رویکرد خسارت صفر در صنعت ساختمان پرداخته شد، مهندس امیدرضا ریاحی مدرس و مشاور HSE (سلامتی، ایمنی و محیط زیست)  ساختمان، ضمن ارایه نتایج پژوهش های بین المللی انجام گرفته، نقشه راهی را برای رسیدن به موفقیت در حوزه HSE  تشریح کرد.

ریاحی بیان داشت: سه گام و اقدام اساسی برای کاهش حوادث و رویدادها وجود
دارد. گام اول رعایت قوانین و مقررات HSE، اعمال اصلاحات و ایجاد بهبود می باشد. گام دوم پیاده سازی صحیح سیستم های مدیریت HSE است و در صورتیکه دو گام قبلی به درستی برداشته شود، گام سوم که ارتقا فرهنگ HSE است، حاصل می شود.

ریاحی اظهار داشت برای ایجاد تحول در حوزه HSE ، ضمن پیاده سازی مدیریت ریسک و کنترل ریسک های عمده به انتخاب های کوچک و هوشمندانه به همراه پایداری و ثبات قدم و گذر زمان نیاز داریم.

گفتنی است نخستین همایش چشم انداز خسارت صفر در فرایند ساخت به همت بانک مسکن و شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، صبح امروز و مقارن با روز ایمنی و آتش نشانی برگزار شد.

شایان ذکر است HSE مخفف سه کلمه سلامتی (Health)، ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment) است. این مفهوم به صورت یک رویکرد جامع برای حفظ و ارتقای سلامت و ایمنی کارکنان و اشخاص ثالث، حفاظت از محیط زیست و پیشگیری از حوادث و بیماریها در محیطهای کاری به کار می‌رود. هدف اصلی HSE، حفاظت از زندگی و سلامت افراد و حفظ محیط زیست است.
در سازمان‌ها و صنایع، پیاده‌سازی سیستم مدیریت HSE از اهمیت بسیاری برخوردار است. این سیستم شامل حفاظت از کارکنان در مقابل خطرات و صدمات حادثه‌آفرین، اجرای استانداردها و دستورالعمل‌های ایمنی، آموزش کارکنان در زمینه ایمنی و سلامت، مدیریت مواد و فرآیندهای زیست‌محیطی و انجام ارزیابی و کنترل ریسک‌های مربوطه می‌شود.

با پیاده‌سازی سیستم مدیریت HSE، سازمان‌ها می‌توانند به کاهش حوادث و آسیبها، بهبود کیفیت محصولات و خدمات، کاهش آسیب به محیط زیست، افزایش رضایتمندی کارکنان و ایجاد یک فرهنگ متعالی و مسئولیت‌پذیری در سازمان دست یابند.

عواملی که در موفقیت سیستم مدیریت HSE نقش دارند، شامل تعهد رهبری، مشارکت کارکنان، آموزش مناسب، ارزیابی و بازخورد مداوم، نظارت و پایش، بهبود مستمر و رویکرد پیشگیرانه به حوادث و ریسک‌ها است.

در نهایت، سیستم مدیریت HSE به عنوان یک الزام قانونی و همچنین به عنوان یک راهبرد کسب و کار موفق مورد توجه قرار می‌گیرد و بهبود مستمر در زمینه HSE می‌تواند به عنوان یک مزیت رقابتی و تقویت برند در موفقیت سازمان‌ها و صنایع تاثیر گذار باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا