اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

توسعه درون شهری در طرح نهضت ملی مسکن مغفول مانده است

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان اینکه توسعه درون شهری در طرح نهضت ملی مسکن مغفول مانده است در عین حال تاکید کرد اگر از ظرفیتهای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن استفاده حداکثری و بهینه می شد، در شرایط فعلی دیگر نیازی به قانون جهش تولید مسکن نداشتیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ساختمان آنلاین، در جریان برگزاری نشست خبری نقش انبوه سازان در نهضت ملی مسکن با محوریت تحقق بازآفرینی شهری که با حضور اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس، دکتر محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان تشکلهای ساختمانی برگزار شد، سیدمحمد مرتضوی اظهار کرد: پس از گذشت 2 سال در بخش‌هایی از طرح نهضت ملی مسکن ناکارآمدی می‌بینیم، مهم‌ترین بحث نهضت ملی مسکن، تسهیلات بانکی است که عملکرد بانک‌های عامل به جز بانک مسکن در این مسیر رو به جلو نیست.

وی با تاکید بر اینکه در مسکن مهر نرخ سود تسهیلات در تهران 9 درصد، مراکز استان‌ها 7 و در سایر شهرها 4 درصد بود، اضافه کرد: در مسکن مهر تسهیلات پرداخت شده 70 تا 80 درصد از منابع لازم برای ساخت واحدها را تامین می‌کرد و آورده متقاضیان مبلغ محدودی بود.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با تاکید بر این‌که مدل مالی مسکن مهر در کمیت و کیفیت موفق بود، تصریح کرد: وام نهضت ملی مسکن اخیراً به 550 میلیون تومان برای سراسر کشور افزایش یافته و خریداران از پس پرداخت اقساط آن بر نمی‌آیند.

مرتضوی با اشاره به این‌که انتظار می‌رود با حمایت‌های یارانه‌ای نرخ سود تسهیلات طرح مذکور کاهش یابد، گفت:‌ یکی از مهم‌ترین مسائل پیرامون نهضت ملی مسکن این است که به مشارکت انبوه‌سازان توجه چندانی نشده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که انبوه‌سازان در زمان حاضر چه تعداد واحد نهضت ملی مسکن را در دست ساخت دارند، اظهار کرد: کمتر از 100 هزار واحد توسط ما در حال ساخت است. بخش اعظم کار دست پیمانکاران است که از سازمان برنامه و بودجه مجوز دارند.

وی در ادامه بیان کرد: برای تسریع ساخت وساز و کاهش آورده متقاضیان اسفندماه سال گذشته پیشنهاد ورود بخش خصوصی برای تامین آورده از منابع مالی داخلی را دادیم.

وی یادآور شد: انبوه‌سازان توان تامین مالی 50 درصد از هدف‌گذاری دولت برای ساخت و ساز مسکن را دارد. به‌عبارت دیگر با توجه به این‌که حدود 2 میلیون واحد مسکونی خودمالکی و روستایی است، 2 میلیون واحد دیگر باقی می‌ماند که انبوه‌سازان می‌توانند تامین مالی یک میلیون واحد را انجام دهند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا