اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

مسوولیت‌های حقوقی مهندسان طراح و‌ ناظر تناسبی با تعرفه‌های آنها ندارد

رییس سازمان نظام‌مهندسی کشور در واکنش به اظهار نظر یکی‌از اعضای سازمان نظام مهندسی مبنی‌بر اینکه خلا آموزش‌سبب‌شده است که پرونده های کیفری بسیاری برای مهندسان گشوده شود گفت:سازمان در این‌زمینه به وظایف خود عمل کرده است اما به طور‌کلی مسوولیتهای حقوقی اعضای سازمان نظام‌مهندسی بسیار سنگین است و تناسبی با تعرفه های آنها ندارد.

دکترحمزه شکیب ضمن بیان مطلب فوق در گفتگو‌ با خبرنگار پایگاه خبری ساختمان آنلاین در واکنش به این موضوع که عدم آموزش کافی از سوی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان سبب ‌بروز مشکلات عدیده برای بسیاری از مهندسان شده و‌ نظر شما در اینباره چیست توضیح داد:این‌کار باید به صورت بنیادی و‌اساسی حل شود و‌این‌مساله‌زمانی‌درست‌خواهد که کارها به دو‌‌ بخش‌ تقسیم‌ شود یک‌ بخش‌ از ابتدای پروژه تا زمان بهره‌ برداری‌ است و یک‌ بخش‌ هم‌ از‌ زمان ‌بهره ‌برداردی تا‌ پایان‌ عمر مفید ساختمان‌ است. شکیب افزود:ما دارای یک‌ سازوکاری هستیم. بخش‌ دوم‌ ساز و کار‌ مذکور عملا مربوط‌ به‌ مبحث‌ بیست و‌ دوم‌ مقررات‌ ملی ساختمان‌ است. البته در‌حال حاضر‌ عملا مبحث‌ بیست و‌ دوم‌ ساختمان اجرایی نمی شود.

شکیب تاکید کرد: در مورد قسمت ا‌ول‌، اینگونه‌ نیست که سازمان نظام مهندسی آموزشهای لازم‌ را ارایه ندهد، در سازمانهای نظام مهندسی دو‌نوع آموزش وجود دارد ، یک‌بخش آموزشهای اجباری است، یعنی فردی که فارغ التحصیل می شود، باید در فاصله سه‌ ساله ای‌ که می‌تواند پروانه اشتغال به کار مهندسی دریافت کند و‌ امتحان دهد، باید یکسری دوره های کارآموزی را بگذراند، و آموزشهای لازم را ببیند و‌ با پروژه آشنایی‌ پیدا کندو‌ بعد از اینکه پروانه اشتغال‌ به‌ کارخود را کسب کرد و با پایه سه شروع به کار کرد ،اگر بخواهد پایه های دو و‌ یک اشتغال به‌کار مهندسی را دریافت کند، باید یکسری دوره های آموزشی اجباری‌‌ برای ارتقای پایه بییند.

وی‌تاکید کرد:همچنین یکسری آموزشهای اختیاری نیز‌وجود دارد که‌تعداد آموزشهای اختیاری در استانها معمولا بیشتر از آموزشهای اجباری است.

وی گفت:یعنی مهندسان باید به سایت سازمانهای نظام مهندسی مراجعه کنند و در خواست حضور در‌دوره های آموزشی داوطلبانه را در سایت سازمان ثبت کنند، معمولا دوره های آموزشی‌ برای مهندسان متقاضی برگزار می شود، اما این نکته وجود دارد که مسوولیتهای حقوقی اعضای سازمان نظام مهندسی مهندسان ناظر و‌ طراح‌ ما خیلی سنگین‌ است و‌ متناسب با تعرفه های آنها نیست که تلاش می کنیم در این دوره هم آموزش هایمان را افزایش دهیم که در همین راستا شورای ‌مرکزی اولین‌ بار است که‌ در استانها ورود پیدا کرده است و در حال ارایه آموزش های لازم به مهندسان است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا