اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

مجریان ذی صلاح در تولید ساختمان‌های ایمن نقش کلیدی دارند

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه در زمان بروز زلزله و ریزش ساختمان‌های نوساز، اولین انگشت اتهام به سمت مهندسان ساختمان نشانه گرفته می شود در عین حال بر لزوم استاندارد سازی مصالح ساختمانی تا رسیدن به نقطه ایده آل و همچنین بکارگیری عوامل اجرایی متخصص در تولید مسکن تاکید کرد.

مهدی عباسی ضمن بیان مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار ساختمان آنلاین اظهار داشت: وقتی در جامعه برای درمان بیماری به پزشک مراجعه می کنید، توقع دارید که پزشک بر اساس دانشی که آموخته است و همچنین مطابق با سوگندی که یاد کرده است، بهترین خدمت و صادقانه ترین مشاوره را به بیمار ارایه بدهد.

وی ادامه داد: این مساله در مورد جامعه مهندسی نیز مصداق دارد به طوری که وقتی سازنده ای در فرآِیند ساخت به مهندس ناظری اعتماد می کند، مهندس ناظر به عنوان فردی متخصص که در فرآیند ساخت ساختمان حضور دارد بایدبه صورت دقیق دانش فنی خود را در اجرای پروژه در اختیار مالک قرار بدهد تا ساختمان به صورت ایمن واستاندارد ساخته شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تاکید کرد: هر چند که برخی از گزارشها حاکی از آن است که مالکان در بسیاری از موارد در فرآیند ساخت ،برای مهندسان ناظر در امور تخصصی محدودیت ایجاد می کنند، اما این مساله در نهایت نمی تواند سبب سلب مسوولیت شود،بنابراین اظهار نظر اخیر وزیر کشور مبنی بر برخورد با مهندسان ناظر متخلف قابل دفاع است و در تخلفات ساختمان، اولین انگشت اتهام به سوی مهندسان متخلف نشانه گرفته می شود.

عباسی همچنین در واکنش به این موضوع که با توجه به استاندارد نبودن مصالح ساختمان ،این عامل نیز در تخریب ساختمانها نقش اساسی دارد نیز اظهارداشت: به نظر من مصالح ساختمانی رکن اصلی در ریزش ساختمانهای نوساز در زمان زلزله نیست،چرا که عمده مصالح ساختمانی و اقلام اصلی، از استانداردهای لازم برخوردار هستند و مشکل اصلی مهندسان مجری هستند که  دقت و توانایی لازم را ندارند و در حوزه نظارت عملکرد ضعیفی دارند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اذعان داشت: چنانچه نظارتها قوی باشد این امکان وجود دارد که با مصالحی که از حداقل استانداردهای مورد نظر برخوردار هستند، شاهد ساختمان‌هایی نسبتا ایمن و مقاوم در برابر زلزله های احتمالی باشیم.

عباسی تاکید کرد: تولید ساختمان‌های ناایمن سبب می شود که در زمان زلزله از بروز میزان حوادث جانی و مالی کاسته شود و به طور کلی تولید واحدهای با کیفیت سبب حفظ سرمایه های ملی خواهد شد.

 

2.7/5 - (3 امتیاز)

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا