معرفی و بررسی معماری ساختمان اداری جیپ

معرفی و بررسی معماری ساختمان اداری جیپ

اختصاصی ساختمان آنلاین: وارطان هوانسیان معمار ساختمان اداری جیپ، فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای پاریس و یکی از پرکارترین معمارهای دوره رضا شاه پهلوی بود. از دیگر کارهای این معمار بزرگ ایرانی می‌توان به هنرستان دخترانه شمسایی، کاخ شهناز پهلوی در مجموعه سعدآباد، ساختمان مرکزی بانک سپه، مهمان خانه بزرگ دربند و هتل فردوسی اشاره کرد.

ویژگی کالبدی ساختمان‌های طراحی شده توسط وارطان، نمای بتنی، قرنیزهای بتنی ممتد و فضاهای پر و خالی است. معماری وارطان متأثر از معماری مدرن پیش از جنگ جهانی دوم، سبک آرت نوو، مکتب باوهاوس و آثار آدولف لوس و لوکوربوزیه بود. وارطان مخالف التقاط‌گرایی و تقلید از معماری سنتی ایرانی و از مدافعان سرسخت معماری مدرن بود.

ساخت ساختمان اداری جیپ با زیربنای ۲۹۲۳ متر مربع در زمینی به مساحت ۶۴۰ متر مربع و به شکل متوازی‌الاضلاع در سال ۱۳۲۰ به پایان رسید. این ساختمان چهار طبقه در ضلع شمالی خیابان اکباتان در منطقه ۱۲ تهران واقع شده است. دسترسی اصلی به این ساختمان از طریق خیابان‌های اکباتان، ملت و سعدی صورت می‌گیرد. ورودی اصلی ساختمان اداری جیپ در ضلع جنوبی آن و در خیابان اکباتان قرار دارد، در ضلع غربی ساختمان نیز ورودی دیگری برای خودروهای حمل بار در نظر گرفته شده است. از ویژگی‌های خاص ساختمان اداری جیپ می‌توان به فرم مدور در گوشه بنا و عدم استفاده از فرم‌ها و تزئینات معماری سنتی اشاره کرد.

به گزارش ساختمان آنلاین: تأثیر معماری مدرن در طراحی این ساختمان در سامان‌دهی فضاها، پلان آزاد و رهایی معماری از قیدهای سازه‌ای، ترکیب احجام متنوع، بازشوهای وسیع، تأکید بر پله در حجم مشهود است. نما و اسکلت این ساختمان بتنی است با توجه به سال ساخت آن از کیفیت اجرایی خوبی برخوردار است. تنها عنصری که پس از ساخت به این ساختمان اضافه شده آسانسور است که معمار پروژه در هنگام طراحی، محلی برای نصب آن در نظر گرفته بود.

معمار شهیر این اثر با ترکیب احجام مختلف، نماهای متنوعی را ایجاد کرده است. ساختمان جیپ سه نمای شمالی، جنوبی و غربی دارد. نمای جنوبی که در خیابان اکباتان قرار دارد، نمای اصلی ساختمان است و از ضلع شرقی به بافت پیرامونی ساختمان متصل شده است. در بخش میانی نمای اصلی ساختمان، شش ستون به چشم می‌خورند که از طبقه اول تا  طبقه سوم امتداد دارند، این ستون‌ها صرفاً تزئینی هستند و نقش سازه‌ای ندارند.

به این مطلب امتیاز دهید
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 0
افزودن به مقایسه

Sold By : ساختمان آنلاین
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 2
افزودن به مقایسه
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

Sold By : ساختمان آنلاین
600,000 تومان 485,000 تومان
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 3
افزودن به مقایسه
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

Sold By : ساختمان آنلاین
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 1
افزودن به مقایسه
- 3% کتاب پرسش ها و پاسخ های آپارتمان نشینی اثر محمدرضا فولادی
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 3
افزودن به مقایسه
- 4% کتاب راهنمای تنظیم قرارداد انتقال سرقفلی و حق کسب یا پیشه یا تجارت اثر محمدرضا فولادی
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 1
افزودن به مقایسه
- 5% کتاب راهنمای حقوقی و کاربردی دعاوی تخلیه فوری در ۷ روز اثر محمدرضا فولادی

برچسب ها

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقایسه آیتم ها
  • جمع (0)
مقایسه کنید
0