جامعه مهندسان مشاور ایران - ساختمان آنلاین

جامعه مهندسان مشاور ایران

جامعه مهندسان مشاور ایران

در آغاز کار در دهه ١٣۴٠ مهندسین مشاور در قالب دو تشکل حرفه ای یکی به نام “سندیکای مهندسین مشاور معمار” که منحصراً شامل مهندسین مشاور معمار و شهرساز بود و دیگری “انجمن مهندسین مشاور ایران” که مهندسین مشاور ذیصلاح در سایر رشته ها را در بر می گرفت فعال بودند. این دو گروه در حفظ اهداف حرفه ای خود بصورت جداگانه با سازمان برنامه، کارفرمایان و سازمان های دولتی در تماس بودند، ولی در مواردی که منافع مشترک داشتند گرد هم آمده و بصورت جمعی به نمایندگی حرفه مهندسی مشاور ظاهر می شدند .

مقدمات تأسیس جامعه مهندسان مشاور ایران پس از تصویب آئین نامه تشخیص صلاحیت و طبقه بندی مهندسان مشاور توسط هیأت وزیران در خرداد ماه ١٣۵٢ که در ماده ١٢ آن تأسیس جامعه مشاوران به منظور همکاری با سازمان برنامه پیش بینی شده بود، فراهم آمد و بالاخره در تاریخ ۱۳۵۲/۱۲/۷ دو تشکل فوق جامعه را  تحت عنوان “جامعه مشاوران ایران” و به شماره ١۴٧١ به ثبت رساندند و به این ترتیب جامعه فعالیت خود را رسماً آغاز نمود.

نقش و رسالت سازمان‌های مدنی از قبیل انجمن‌ها، جوامع، جمعیت‌ها و اتحادیه‌های صنفی در حفظ تعادل و رشد و توسعه کشورها طی دهه‌های اخیر افزایش یافته است. این سازمان‌ها بوسیله اشخاص حقیقی و یا حقوقی مربوط به یک حرفه، یا معتقد به آرمان‌ها و اهداف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی معینی تشکیل می‌گردند و هدفِ دفاع از حقوق و ارتقاء توانمندی‌ها و رشد اعضای خود را دنبال می‌کنند و از این طریق به رشد و توسعه خود و جامعه نیز کمک می‌نمایند. این گونه سازمان‌ها بعنوان حلقه واسط بین مردم و دولت عمل می‌کنند و پل ارتباطی بین مردم و دولت به شمار می‌آیند.

جامعه مهندسان مشاور بزرگترین تشکل مدنی مهندسان مشاور کشور بوده و ضمن دفاع از حقوق جمعی و فردی آنان و کمک به رشد و توسعه حرفه مهندسی،با مطرح ساختن مسائل و نیازهای حرفه مهندسی مشاور و شرکت‌های مهندسان مشاور با مراجع ذیربط دولتی (مانند سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور) سعی می‌نمایند ضوابط و بسترهای قانونی لازم را نیز ایجاد کند.

جامعه با داشتن اعضایی در ده‌ها رشته تخصصی مهندسی، اقتصادی و مدیریت در نقطه‌ای قرار گرفته است که برای انجام موثرتر رسالت خود و ایفای نقش کارآمدتر در کمک به رشد و توسعه کشور و اعضای خود، نیازمند چشم‌انداز، هدف‌های روشن، استراتژی‌های مشخص و برنامه‌های اجرائی لازم می‌باشد.

مدیریت جامعه با انجام برنامه‌ریزی استراتژیک می‌تواند به نیاز مذکور پاسخ گفته و مسیر رشد و توسعه خود را تعیین و طراحی نماید. جامعه می‌تواند با مشارکت و تعامل با اعضاء خود به برنامه منسجمی دست یابد که فعالیت‌های آن را در راستانی توانمندی و استحکام حرفه مهندسی مشاور متمرکز و سازماندهی کند و جایگاه مهندسان مشاور ایران را در کشور، منطقه و جهان ارتقاء بخشد و اثر بخشی آنان را در رشد و توسعه کشور افزایش دهد و بر دانش، مهارت‌ها و بهره‌وری هر یک از شرکت‌های مهندسی مشاور بیافزاید.

آدرس سایت: www.irsce.org

به این مطلب امتیاز دهید
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0