بازار مسکن ایران پس از تصمیم ترامپ

بازار مسکن ایران پس از تصمیم ترامپ

نزدیک به ۱۰ روز دیگر موعد اعلام تصمیم جنجالی ترامپ در خصوص برجام است. اگر تاریخچه رفتار بازارهای مختلف کشورمان طی سه دهه گذشته را مرور کنیم خواهیم دید که بر خلاف بازارهای دیگر، بازار مسکن، واکنش هیجانی شدیدی به این قبیل اتفاقات از خود نشان نمی‌دهد.

البته جای کتمان نیست که تغییرات در عواملی همچون درآمد نفتی، رشد اقتصادی، بازارهای موازی (ارز، بورس و طلا) و… می‌تواند موجب تغییراتی در طول و عرض ادوار تجاری مسکن شود اما روند مسلط این بازار، از ساختار زمانبر، سرمایه‌بر، مکان‌محور و غیرقابل واردات مسکن متاثر است.

بر این مبنا از رفتار نسبتا پایدار بازار مسکن می‌توان چنین استنباط کرد که عوامل برون‌بخشی- همچون تصمیم ترامپ درخصوص برجام- نمی‌تواند روند رونق و رکود در بخش مسکن ایران را به کلی، به هم بریزد؛ بااین حال نمی توان تاثیرات غیر مستقیم آن بر بازار مسکن را نادیده گرفت. بنابراین اگر بخواهم جمع بندی نمایم تاثیر این مساله، ایجاد نویز در روند حرکتی بازار مسکن خواهد بود.

محتملترین سناریو این است که قیمت مسکن، با نرخی بیشتر از تورم عمومی به مسیر خود ادامه خواهد داد. البته بعید است تحرکات بازار مسکن، تندتر از نیمه دوم سال ۹۶ باشد.

منبع : خبر آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید

فروشگاه عرضه کننده ساختمان آنلاین
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

فروشگاه عرضه کننده
600,000 تومان 485,000 تومان
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

فروشگاه عرضه کننده
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان

برچسب ها

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید