شیوه‌نامه جدید اجرای ساختمان تا پایان مرداد

ابلاغ شیوه‌نامه جدید اجرای ساختمان در کشور تا پایان مرداد

اجرای ساختمان

روند نامطلوب کیفیت ساخت مسکن در کشور از حدود ۱۵ روز دیگر با نهایی شدن و ابلاغ شیوه نامه اجرای ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی بهبود خواهد یافت.
مهندس حبیب الله بیطرف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران که به همراه اعضای هیات رئیسه این تشکل بزرگ حرفه ای دیروز از مجموعه امکانات موسسه اطلاعات و شرکت ایرانچاپ دیدار کرد، در گفتگو با خبرنگار ما ضمن بیان مطلب فوق گفت: مشکلات کیفی در ساخت و سازاغلب بناهای کشور و به خصوص در استان تهران ناشی از نواقص بخش طراحی، نظارت، اجرا و از همه مهمتر بهره برداری و نگهداری ساختمان است.
به گفته وی، در حوزه بهره‌برداری و نگهداری هیچ دستورالعمل مهندسی نداریم و همین مساله باعث شده تا عمر ساختمان های ما کوتاه باشد و بناهای با عمر بیش از ۲۰ سال کلنگی و فرسوده قلمداد شوند. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: البته در بخش طراحی ساختمان ظرف ۲۰ سال گذشته شاهد رشد کیفی مطلوبی در ساخت و سازها هستیم و اکنون از مرحله طراحی نقشه در فاز یک به مرحله پیشرفته تری رسیده ایم که شامل طراحی نقشه همه اجزای ساختمان می شود.
وی افزود: یکی از نگران کننده‌ترین مراحل ساخت و ساز در ایران، بخش اجراست. زیرا در این حوزه هم نقص قانونی داریم و هم اراده جدی برای اجرای مقررات موجود از سوی شهرداری ها وجود ندارد. به گفته نامبرده، مطابق ماده ۴ آیین نامه نظام مهندسی، دخالت افراد فاقد صلاحیت و غیر حرفه ای در امور ساخت و ساز شهری ممنوع است. ولی اکنون متأسفانه اغلب بناهای شهری توسط افرادی ساخته می شوند که هیچ سررشته‌ای در امور ساختمان سازی ندارند و صرفاً به دلیل بهره مندی از منافع مادی این حوزه، به جمع ساختمان‌سازان پیوسته اند.
وی به موارد متعددی از ساختمان سازی توسط کسبه، تجار، پزشکان، کارمندان و صاحبان حرفه‌های غیر مرتبط اشاره کرد که هریک از آنها به شدت مشکلات مهندسی دارند و کیفیت لازم در اجرای آنها رعایت نشده است.
بیطرف ادامه داد: بر اساس رأی دیوان عدالت اداری، الزام مالکان به انتخاب پیمانکار از مجموعه افراد حقیقی و حقوقی صاحب صلاحیت و مورد وثوق سازمان های نظام مهندسی برداشته شده و همین مساله سبب شده تا شهرداری ها بر انتخاب پیمانکار صاحب صلاحیت توسط مالکان نظارت نکنند.
وی گفت: در تهران بیش از ۴۰۰ شرکت پیمانکاری و حدود ۱۵ هزار شخص حقیقی وجود دارند که عملکرد آنها مورد تایید سازمان نظام مهندسی است و ما این افراد را به مالکان معرفی می کنیم، اما مطابق رأی دیوان عدالت اداری نمی‌توانیم افراد را موظف به همکاری با این پیمانکاران کنیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: یکی از اقدامات هیات رئیسه دوره هفتم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در شش ماهه گذشته هماهنگی با تمامی دستگاه های مسئول در امر ساخت و سازهای شهری و کسب رآی موافق آنها برای نظارت بیشتر در همین حوزه است.
شهرداری ها با هماهنگی صورت گرفته در ماههای اخیر پذیرفته اند تا پیش از صدور پروانه ساخت و ساز، از صلاحیت حرفه‌ای پیمانکار و مجری اطمینان حاصل کرده و مشخصات کامل پیمانکار را در پروانه ساختمان قید کنند.
وی گفت: بانک الکترونیک پیمانکاران ذیصلاح در دست طراحی است و از این پس هر مالکی که قصد ساخت و ساز در این استان را داشته باشد، می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر دولت الکترونیک، ضمن عقد قرارداد با یکی از اعضای این مجموعه، نسخه‌ای از قرارداد خود را برای سازمان نظام مهندسی استان تهران ارسال کند تا ما هم نظارت جدی تر بر عملکرد مجریان داشته باشیم.
بیطرف گفت: بخش دیگری از مشکلات ساخت و ساز مربوط به مراحل نظارتی است که باید توسط مهندسان ناظر صورت گیرد.البته انکار نمی کنم که در سالهای اخیر برخی از مهندس نماها که مقید به اخلاق حرفه ای نیستند، قوانین و مقررات ساخت و ساز را دور زده یا برگه امضا شده نظارت خود را به افراد غیر مسئول فروخته اند. این امضا فروشی ها در حوزه نظارت بر ساخت و ساز یکی از آفات بزرگ نظام مهندسی کشور است.
به گفته وی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دارای ۱۰۵ هزار عضو است که حدود نیمی از آنها دارای پروانه فعالیت هستند، اما عده بسیار محدودی از آنها مرتکب تخلف می شوند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: پارسال از مجموع ۳۰ هزار پروانه ساختمانی در حال اجرا در استان تهران، پرونده ۹۰۰ مورد که از آنها شکایت شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفت و متاسفانه تقریباً همه آنها مرتکب تخلف در نظارت شده بودند و جریمه شدند.
وی افزود: نظام نامه اخلاق حرفه مهندسی به تازگی از سوی وزارت راه و شهرسازی تصویب و ابلاغ شده است، با این وجود هنوز هم برخی از مهندسان اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی کنند.
بیطرف تاکید کرد: متاسفانه قانون نظام مهندسی و مقررات کنترل ساختمان هنوز در هیچکدام از استانها بطور کامل اجرا نمی شود و همین مساله باعث کاهش کیفیت ساخت و سازها در اغلب نقاط کشور شده است.
وی همچنین با اشاره به اتفاقات صورت گرفته در جلسه مجمع عمومی پریروز این سازمان که منجر به ترک جلسه از سوی نمایندگان دولت و اعضای هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی استان تهران از این جلسه شد، گفت: نحوه اداره جلسه توسط رئیس مجمع با نص صریح قانون برگزاری مجامع منافات داشت و مواردی به شور گذاشته شد که هرگز در دستور جلسه نبود. به همین دلیل ادامه مذاکرات جلسه غیر قانونی تشخیص داده شد و اعضای هیات رئیسه سازمان به همراه نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران جلسه مذکور را بدون نتیجه‌گیری ترک کردند.
به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، اظهار نظر در مورد مصوبات این جلسه که در غیاب اعضای مذکور اتخاذ شده، در چارچوب وظایف وزارت راه و شهرسازی است.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0