راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

آیا تاکنون اسم هتل های کپسولی ژاپنی را شنیده اید ؟هتل های کپسولی ژاپنی یک طراحی خاص است که  می تواند جذاب باشد .شاید قصد رفتن به ژاپن را داشته باشید. شاید اکنون چنین قصدی نداشته باشید، اما امیدوارید که در آینده این کار را انجام دهید. فهرستی از انتخاب­ ها وجود دارد، از هتل­ های مجلل و مهمانخانه ­های سنتی گرفته تا اقامتگاه­ هایی که با بودجه متناسب ­ترند. یا ممکن است شما آخرین قطار را از دست داده­ اید (یک گزینه را فراموش کرده ­اید).

شما همیشه می­توانید در یک هتل های کپسولی ژاپنی اقامت داشته باشید.

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

هتل­ های کپسولی در سال ۱۹۷۹ در منطقه ­ی پرسروصدای اومدا در اوساکا با عنوان “هتل کپسولی اوساکا” شروع به کار کردند. آرشیتکت کیشو کوروکاوا هتل را طراحی نمود که به یک ضمیمه­ ی منطقی به برج اداری و مسکونی توکیو، برج مسکونی ناکاگین شباهت دارد. این سازه که در سال ۱۹۷۲ساخته شده بود، دارای آپارتمان­ های کپسول­ مانند و کوچکی می ­باشد.

به گزارش ساختمان آنلاین: در دهه­ ی ۱۹۶۰، کلمه­ ی کپسولی (“kapuseru” یا カプセル) در زبان ژاپنی ظهور کرد. وقتی کلمات انگلیسی جذب زبان ژاپنی می ­شوند، گاهی معنایشان تغییر می­ کند، اما کلم ه­ی “کپسولی” معنای مشابهی با معادل انگلیسی خود را دارد: بسیار آینده ­نگرانه و جمع و جور. شاید به این دلیل بود که وقتی یک استارت­ آپ جدید در اوساکا به اسمی برای توصیف تجربه­ های کوچک خود در بازی نیاز داشت، نامی را بر اساس “کامپیوتر کپسولی” انتخاب نمود. امروزه، شما آن شرکت را با عنوان کپ­کام (Capcom) می­ شناسید. به همین دلیل است که از کلمه­ ی کپسولی برای توصیف این هتل­ های کوچک و جمع­ وجور استقاده می ­شود.

 در هنگام بازدید از یک هتل کپسولی، باید مراقب برخی چیزها باشید. یکی از آنها این است که بسیاری از هتل ­های کپسولی صرفاً مخصوص آقایان هستند. آنها سنتاً مخصوص بازرگانان هستند. هرچند که هتل­ های کپسولی­ ای وجود دارند که طبقات مختص بانوان دارند. برخی از جدیدترین (و زیباترین) هتل ­های کپسولی برای مهمانان مرد و زن هدف­ گذاری شده ­اند.

هزینه­ ی اقامت در هتل­ های کپسولی بسته به هتل، بین ۳۰ تا ۵۰ دلار به ازای هر شب می­ باشد. اما معمولاً دسترسی به اینترنت پرسرعت و نیز بسته به هتل، امکانات اولیه نظیر لوازم توالت را شامل می­ شود.

هتل­ های کپسولی مختلف، قوانین مختلفی دارند، اما در یادداشت­ های این سایت ژاپنی، چند قانون ابتدایی آورده شده است:

  • کفش ­هایتان را دربیاورید

به طور کلی، در بسیاری از هتل­ های کپسولی نزدیک به میز جلویی (پیشخوان) جاکفشی ­هایی وجود دارد. اگر در هنگام ورود، یک لانه­ ی کبوتر یا قفسه­ ی دمپایی مشاهده کردید، کفش ­هایتان را دربیاورید، دمپایی­ها را بپوشید و کفش هایتان را به جاکفشی ببرید. وقتی وارد هتل می­ شوید، باید کلید جاکفشی­ تان را به کارمند پشت پیشخوان (بخش پذیرش) تحویل بدهید.

  • کلید شما

بعد از ورود به هتل، شما معمولاً یک کلید دیگر دریافت خواهید کرد. این کلید معمولاً به یک مچ­بند متصل است. این کلیدیک کمد در اتاق رختکن است که می ­توانید در آن لباس ­ها و وسایلتان را نگه دارید و باید شماره­ ی آن با شماره ­ی کپسولتان یکی باشد. وسایل ارزشمند خود را داخل آن بگذارید و درب را قفل کنید. با اینکه ژاپن “امن” است، اما جرم هم­چنان وجود دارد. این را به خاطر داشته باشید.

  • پوشش هتل کپسولی

در هتل­ های کپسولی، معمولاً به مهمانان یک روپوش، یک روبدوشامبر یا حتی یک سویی­شرت داده می ­شود. این روبدوشامبر (یا هرچه که هست) را بپوشید. بر خلاف یک هتل تجاری، قدم­ زدن با روبدوشامبرتان ناشیانه به نظر نمی ­آید.

  • استفاده از حمام یا سونا

بسیاری از هتل­ های کپسولی تلاش زیادی برای امکانات استحمام خود می ­کنند تا برای مهمانان تجربه­ ی یک استحمام مشترک یا سنتو (銭湯) را فراهم کنند. پس، بله، شما با غریبه­ ها استحمام خواهید کرد. هتل ­های کپسولی بر اساس جنسیت تفکیک می­ شوند، پس اگر شما یک مرد هستید، با آقایان استحمام خواهید کرد. به همین ترتیب، خانم ­ها نیز با بانوان استحمام خواهند کرد.

یک نکته در خصوص استحمام در ژاپن: پیش از آنکه وارد حمام شوید، موها و بدن خود را بشویید. یک قسمت برای شستشو با شیرآب وجود دارد. هم­چنین، اگر تتو دارید، باید آنها را با باند بپوشانید یا اینکه وارد حمام نشوید. تتوها عموماً به علت دلالت ضمنی بر جرایم سازمان­ یافته، در ژاپن ممنوع هستند.

  • پس از حمام

پس از حمام تان، ممکن است یک آبجو یا نوشیدنی بخواهید. هتل ­های کپسولی معمولاً بار میان­ وعده دارند؛ به کارمندان شماره ­ی کپسول (یا کلید) خود را بگویید، و غذا و نوشیدنی در قبضتان محاسبه خواهد شد. برخی از هتل­ ها صندلی ­های خمیده با تلویزیون دارند، درحالی که بعضی از آنها حتی مانگا یا روزنامه­ هایی هم دارند که می ­توانید با خود ببرید. اگر سیگار می­ کشید، ممکن است مکان­ هایی برای سیگارکشیدن وجود داشته باشد، اما در کپسول سیگار نکشید.

  • داخل کپسول

معمولاً هر کپسول یک پشت­ دری یا پرده دارد که می­ توانید آن را ببندید. دیوارها نازک هستند، پس همسایه­ ی مؤدبی باشید!

  • تسویه حساب

عموماً تسویه حساب از هتل­ های کپسولی در ساعت ۱۰ انجام می ­شود. اما زمانی که وارد می­ شوید، آن را (زمان خروجتان را) ثبت کنید. پیش از تسویه حساب، مطمئن شوید که مجدداً تمام لباس­ های خودتان را پوشیده ­اید و کلید را به پیشخوان تحویل داده­ اید.

در زیر، چند هتل کپسولی هیجان انگیزو بی ­نظیر در سرتاسر ژاپن آورده شده است.

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

اقامتگاه هتل کپسولی در اوساکا: بله، هنوز هم می­ توانید در نخستین هتل کپسولی اقامت داشته باشید. این هتل هنوز هم در اوساکا باز است. متأسفانه این هتل تنها مختص آقایان است. هر چند، اگر در اوساکا باشید، یک هتل کپسولی به نام آساهی پلازا در منطقه­ ی شینسایباشی وجود دارد که امکان اقامت برای مشتریان مرد و زن را فراهم می­ نماید.

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

گرین پلازا شینجوکو: گرین پلازا شینجوکو که ادعا می ­شود که اولین هتل کپسولی توکیو است، متأسفانه امکان اقامت برای بانوان را ندارد.

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

هتل کپسولی شینجوکو ۵۱۰: این هتل کپسولی که باز هم در شینجوکو واقع شده است، اقامتگاه ­هایی برای بانوان و هم­چنین کپسول­ هایی برای اقامت آقایان دارد.

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

کپسول ریوکان کیوتو: یک هتل کپسولی با یک گردش قطعاً سنتی در کیوتو: شما روی فرش ­های تاتامی خواهید خوابید. این هتل اینترنت پرسرعت هم دارد، بنابراین در هردو دنیا بهترین است!

راهنمای شما در هتل­ های کپسولی ژاپنی

۹ ساعت:  این می ­تواند فاخرترین هتل موجود در ژاپن باشد. ۹ساعت در کیوتو قرار دارد و امکان اقامت برای مهمانان خانم و آقا را دارد و برای هر یک آسانسور مجزا دارد. در ۹ ساعت، کپسول ­ها “غلاف” نامیده می­ شوند و حتی یک “سیستم کنترل محیط خواب” و بالش ­هایی دارد که به شما در خوابیدن کمک می ­کنند. این هتل کپسولی به هیچ وجه معمولی نیست.

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      دیدگاه خود را ثبت کنید