معرفی و بررسی فروشگاه لباس چوبی

فروشگاه لباس چوبی در شمال ایران؛ طرحی که همه را خیره می‌کند

اختصاصی ساختمان آنلاین: برای اینکه بخواهید در معماری و دکوراسیون داخلی و بیرونی حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید، لزوما نیازی نیست بخواهید طرح خود را روی یک مجتمع تجاری، هتل یا یک ملک ویلایی بزرگ پیاده کنید.

علی علوی معمار مسئول پروژه‌ای در شما کشور است که با ذوق و تخصص خود توانسته بنایی قدیمی را تبدیل به بنایی مدرن و جدید کند. او با الهام از شیروانی‌هایی که در شمال کشور وجود دارد و با استفاده از اشکال شکسته و زاویه‌دار توانسته فروشگاه قدیمی فامیلی سنتر در استان مازندران را به شکلی بازسازی کند که چشم هر رهگذری به آن خیره شود.

این فروشگاه زیبا که در شهرستان نور از توابع استان مازندران قرار دارد در فضایی به مساحت ۳۳۰ متر مربع بنا شده و کار بازسازی آن به سبک مدرن طی یک ماه در آذر ۱۳۹۱ انجام شده است. نکته‌ی قابل توجه درباره‌ی فروشگاه جدید فامیلی سنتر این است که معماری و طراحی این فروشگاه توانسته در بخش معماری و دکوراسیون داخلی مسابقات ایتالیا در سال ۲۰۱۴ مدال طلا را به خود اختصاص دهد.

شاید در همان نگاه اول باوجود اینکه مجذوب طراحی ساده ولی جذاب و چوبی فروشگاه فامیلی سنتر شده باشید، ولی با کمی دقت می‌بینید مفهوم کلی معماری این بنا از همان بافت و سبک بناهای شمال کشور گرفته شده است. چوب لمبه کوبی و اشکال شکسته و زاویه‌دار ما را یاد همان شیروانی‌های شمال کشور می‌اندازد. جالب است بدانید که در بازسازی چوبی فروشگاه فامیلی سنتر از مصالح بومی منطقه نیز استفاده شده است که می‌تواند یکی از نقاط مثبت آن باشد.

نکته‌ی قابل توجه این است که به گفته‌ی علوی، معمار پروژه، دو چالش مهم اساسی در بازسازی این بنا وجود داشته است. اول اینکه نباید پیچ یا میخی روی نمای فروشگاه دیده شود و دوم اینکه ۳۰ متر دیوار برای نمایش لباس‌ها باید اضافه می‌شد. اما با یک حرکت و در نظر گرفتن یک پوسته‌ی کلی برای تمام نما، هر دو گزینه به خوبی مرتفع شد.

فضای داخل فروشگاه نیز به خوبی با نمای بیرونی آن سازگاری دارد و وظیفه‌ی طراحی نورپردازی نیز برعهده‌ی علوی بوده که به خوبی از عهده‌ی این کار برآمده است. با بررسی نمای ظاهری و دکوراسیون داخلی فروشگاه فامیلی مارکت به خوبی می‌توان سادگی و در عین حال هارمونی بسیار خوبی را مشاهده کرد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      دیدگاه خود را ثبت کنید