معرفی و بررسی ویلای دو پوسته‌‌‌

معرفی و بررسی ویلای دو پوسته‌‌‌ لواسان

اختصاصی ساختمان آنلاین: داشتن ویلا، مخصوصاً ویلایی لوکس، دلخواه همگان است و این به دلیل احساس خوبی است که در تلاقی روح آدمی با طبیعت بوجود می آید. ویلا بنایی است که باید بیشترین ارتباط را با طبیعت اطراف خود برقرار کند، پس یک ویلای خوب باید صاحبش را درگیر طبیعت کند.

خانه‌ دو پوسته‌ لواسان ویلایست که موارد ذکر شده در آن بیشتر از ویلاهای دیگر به چشم می‌خورد، و این حس خوب ارتباط روح آدمی با طبیعت در آن پررنگتراست، زیرا از طراحی ویژه‌ای برخوردار است که از دانشی به روز شده و مدرن و روحیه‌ای زیباشناسانه حکایت می‌کند.

این پروژه توسط مهندسان مشاور حرکت سیال تهیه و تنظیم شده است و توسط معمار شناخته شده، آقای رضا دانشمیر در سال ۱۳۸۰ به سبک مدرن در دو طبقه طراحی و اجرا شده است، و اثر برگزیده‌‌‌ی جایزه‌‌‌ی معمار ۸۳ را به خود اختصاص داده است. همچنین لوح تقدیر به این اثر تعلق گرفت به دلیل:

  1. فرم روشن و قاطع با زیباشناسی در خور توجه
  2. استفاده از یک دیاگرام فضایی، برای ایجاد ارتباط بین فضای بیرون و درون، برای استفاده از سطوح پیوسته

خانه‌‌‌ دو پوسته‌‌‌ در شهرک ویلایی لواسان در قطعه زمینی به مساحت ۱۱۵۰ مترمربع واقع شده است. منطقه‌‌‌ایی که چشم اندازهای بینظیری دارد و هم اکنون ویلای دو پوسته هم به دلیل ساخت بدیع و زیبایش جزئی از چشم اندازهای آن منطقه به شمار می‌‌‌رود.

معمار و طراح این بنای لوکس برای بهره‌‌‌گیری هر چه بیشتر از طبیعت بیرون و محوطه‌‌‌ی اطراف ویلا این بنا را به شکل دو پوسته طراحی کرده است. بدین صورت که یک پوسته نیمه شفاف با فاصله از بنای ویلا به گونه‌‌‌ای طراحی شده است که رابط بین فضای داخلی با فضای سبز محوطه‌ی حیاط ویلا باشد و این بین مسیری بوجود آمده است که دید مطلوب به فضای سبز را ایجاد کرده است.

این پوشش یک مسیر حرکت پیوسته است که از طریق رمپ و پله به محوطه‌‌‌ی باز و تراس طبقه‌‌‌ی اول امتداد یافته و به طبقه‌‌‌ی همکف و زیرزمین متصل می‌‌‌شود و جریانی پیوسته و پویا را درون پروژه شکل می‌‌‌دهد.

به گزارش ساختمان آنلاین: با به‌‌‌کارگیری این پوسته‌ی نیمه شفاف و همچنین وجود پنجره‌‌‌های سرتاسری به بهترین شکل نور مورد نظر فضای داخلی و همانطور که اشاره شد، دید مطلوب برای لذت بصری از طبیعت سبز لواسان تأمین می‌‌‌شود.

در طراحی نما از دو رنگ متضاد سیاه و سفید بهره گرفته شده است و مصالح مصرفی در نما کامپوزیت، شیشه و سنگ و…است. بازی با احجام صرفاً به منظور زیباشناسی نبوده بلکه به قرارگیری آنها با توجه به موقعیت نورگیری توجه شده است، مانند تراس طبقه دوم در ضلع شمال شرقی خانه  که نورمفید شرق و دید مطلوب به فضای سبز را ایجاد کرده است.

معماری و طراحی خانه‌‌‌ دو پوسته‌‌‌ لواسان با تکنیک استفاده از ایده به انجام رسیده است و این‌‌‌که بتوان یک ایده خلاقانه را با ساختار معماری به گونه‌‌‌ای هنری در هم آمیخت و به یک پروژه کاربردی بدل کرد به ذهنی خلاق و پویا نیاز دارد و این دقیقاً طرز تفکر است که در این بنا مشهود است.

 

به این مطلب امتیاز دهید

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      دیدگاه خود را ثبت کنید