معرفی و بررسی ویلای دریس کیش

ویلای دریس کیش، نمونه یک ویلای ایرانی با برندهای مطرح جهانی

به گزارش ساختمان آنلاین: در یک طرح معماری کامل و حرفه ­ای مؤلفه‌های مختلف یک بنا چه در بخش طراحی و اجرا و چه در بخش جزئیات استفاده‌شده، همگی به‌صورت یک مجموعه هماهنگ و از قبل برنامه ­ریزی­ شده در کنار هم قرار می­گیرند. از طرفی اگر خواستار اجرای پروژه­ای با این طرح کامل و حرفه ­ای در منطقه ­ای با شرایط سخت و دشوار اقلیمی باشیم، برای رسیدن به نتیجه مطلوب قطعاً نیازمند تخصص و مهارت بیشتری خواهیم بود.

ویلای مسکونی دریس کیش نمونه ای بارز از این طراحی حرفه ­ای است که در قلب جزیره کیش می­درخشد. در ادامه با ویژگی­ های این پروژه بیشتر آشنا خواهیم شد.

طراحی و اجرا

در این پروژه مهندسین مشاور رائین، مهندس کامـران حـیـرتـی و مهندس امیرعلی شریفی به‌عنوان مهندسین معمار، پلـی آرت کالکشن با مدیریت خانـم مهندس نیلـوفـر ساجـدی در بخش طراحی معمـاری داخلـی، مهنـدس سـعیـد یـــزدان به‌عنوان مهندس ناظر، مهنـدس خسـرو سلیمـانی به‌عنوان مجری و مهـنـدس غلامـرضـا تیـمـوری بـیـات به‌عنوان مدیر پروژه فعالیت داشتند؛ همچنین مهنـدسین مشـاور رائیـن و آقای مهندس شریف امامی محـاسـبـات سـاخـتـمـان، مهـنـدس غلامـرضـا تیـمـوری بـیـات، مهنـدس کامـران حیـرتـی و مهنـدس رضــا هنــرمنــد نظارت عالیه و همین‌طور مهنـدسین مشـاور رائیـن طراحی تأسیسات برقی و مکانیکال را بر عهده داشتند.

موقعیت پروژه

ویلای مسکونی دریس در شهرک دیدنی­ های جزیره کیش که نزدیک­ترین ردیف به دریاست قرار داشته و در زمینی به مساحت ۴۵۰ مترمربع و با زیر بنایی بالغ‌بر ۳۰۰ مترمربع ساخته‌شده است. این ویلا دریکی از بهترین مناطق جزیره کیش واقع‌شده چراکه دارای تمام شرایط مطلوب ازجمله سهولت در دسترسی به ساحل، مراکز تجاری، اماکن تفریحی و خدماتی و خیابان­ های اصلی می­باشد.

این ویلای زیبا به دلیل برخورداری از طراحی خاص و منحصر به ­فرد، ارتباط منطقی بین فضاها، به ­کارگیری بهترین و باکیفیت­ ترین مواد و مصالح از برندهای مطرح، توجه ویژه به جزئیات، استفاده از جدیدترین تکنولوژی­ های مطرح دنیا در تمامی زمینه ­ها و رعـایـت اصـول و مبانی مهندسی منطبق با استانداردهای ملـی و بین‌المللی، اکثر ایده آل‌های یک زندگی مدرن را در خود جای‌داده است.

مشخصات کلی پروژه

طبق اظهارات طراحان و مشاوران دفتر معماری کامران حیرتی، تمامی اصول فنی و مقررات ملی ساختمان منطبق با شرایط خاص جوی جزیره کیش در تک‌تک مراحل طراحی و اجرای سازه ساختمان رعایت شده است که از آن جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ساخت اسکلت فلـزی ساختمـان در کارخانه معتبر ایـران پرلین همـراه با انجـام عملیـات سنـد بلاسـت تا رده ۵/۲
 • رنگ‌آمیزی اپـوکسـی سه‌جزئی به‌منظور مـقـابـله بـا خـوردگـی
 • اجـرای پوشش‌های محافظ اسکلت فلزی
 • متـراکـم کـردن و کوبیـدن زمـیـن به‌وسیله غلتک پـس از خاک‌برداری و رگلاژ
 • تست جوش و رنگ سـازه که توسط شرکت تدبیـر پژوهـش سـازه انجام‌شده است.

ناگفته پیداست که تمامی اصول یادشده در سقـف ­های ویلا نیز به بهترین شکل ممکن اجراشده است که مختصراً بدین شرح است: استفاده از سقف‌های عرشـه فولادی در سـازه سـاختمـان که پس از اجرای بخش فلـزی و آرماتوربندی آن، بتـن لازم که از شرکت کیش بتـن جنوب تهیه‌شده بود به‌وسیله پمـپ هوایی ریخته، متراکم و کیورینگ شده است. در ادامه کار برای عدم نفوذپذیری، افزایش دوام و استحکام بتن از سیمـان تیپ ۲ همراه با پاور ژل استفاده‌شده و نمونه‌گیری و تست بتـن توسط آزمایشـگاه سـازه آزمـا افـلاک انجام پذیرفته است.

بخش سفت­کاری ساختمان با استفاده از بلوک لیکا انجام‌شده و به دلیل شرایط جوی جزیره کیش در اندود داخلی به‌جای گچ و سیمان‌سفید به‌منظور استحکام بیشتر سیمان و سیمان‌سفید به کار گرفته‌ شده است.

همان‌طور که اشاره شد، تمامی جزییات این پروژه قبل از ساخت تعبیه ن­شده و مشخص بوده است به‌طور مثال:

 • لوله‌کشی فاضـلاب سـاختمـان از نـوع پـوش فیـت سایلنـت بوده.
 • لوله‌کشی آب از نوع پلیمـری است.
 • خرطومی‌های برق تماماً از شرکت پلـی ران تهیه و نصب گردیده است. همچنین به‌منظور امکـان بهره‌برداری از بـرق اضطـراری در مواقـع لزوم، سیم‌کشی داخـل سـاختـمـان و مـحـوطـه به‌صورت دوگانه و رزرو طراحی و اجرا گردیده است.
 • سـیـستـم گـرمـایـش و سـرمـایـش ساختمـان نیز با بهره‌گیری از اسپلیت­ های جنرال اجراشده است.
 • در محوطه شمالـی ساختمـان در زیر زمین محلی برای استقـرار منبـع آب و ژنـراتـور بـرق اضطـراری تعبیه‌شده که مانع از اشـغـال فضـای حیاط می‌شود و برای خنـک شدن مجهـز به اسپلیت مجـزا شده است.

علاوه بر آنچه اشاره شد محوطه‌ای زیبا، چشم‌انداز دل­ انگیز تراس و بام روبه‌دریا، نورپـردازی چشم‌نواز در شب و البته فضـای سـبـز محـوطـه ویلا که با استفـاده از گیـاهـان خاص و گران‌قیمت بومـی و غیربومی به هـمـراه لایتینـگی زیبـا – ساخت کشور بلژیک – طراحی شـده است، همگی دست‌به‌دست هم داده تا در کنار وزش نسیـم سـاحـلـی خلیج‌فارس فضایی خاص و رؤیایی و محیطی سراسر آرامش ایجاد نماید.

سنـگ نمای سـاختمـان و دیوارهای محوطـه نیز از نـوع تراورتـن سوپـرآتـش کوه سفید هوند شده است که به‌وسیله مواد و مصالح تولیدشده در کشور آلمـان نـانـو شده است تا علاوه برافزایش مقاومت و حفظ ظاهر زیبای سنگ مانع از نفوذ مواد مضر نیز شود.

به‌منظور امنیت کامل، کل محوطه مجهز به سیستم دوربیـن مداربسته شده، همچنین پارکیـنـگ آن به‌صورت سـرپوشـیـده با فـضـایی بسته و درب رول آپ می­باشد. علاوه بر محوطه­ های شمالی و جنوبی بنا، یک حیـاط میـانـی نیز در آن تعبیه‌شده است کـه از ســه طـرف تـوســط سـاخـتـمــان احاطه‌شده و همین سبب شده تا این محوطه از بیرون دید نداشته باشد و در کنار اشـراف کـامـل به آسمـان و آب نمـای زیبـایی که با وسواس خاصی نورپردازی شده محیطی دنج و امن بـرای استراحت در فضـای باز ساختمـان ایجاد کند.

طراحی داخلی

فضای داخلی ویلا دارای ۳ اتاق‌خواب با سرویس­ های کاملاً مجزاست که با ۳ ارتفاع متفاوت از سطح زمین طراحی‌شده‌اند. تمام امکانات و جزئیات به‌کاررفته در آشپزخانه، از باکیفیت‌ترین مواد و مصالح و از مطرح‌ترین برندها می‌باشد که از آن جمله به این موارد می­توان اشاره کرد:

 • کانترکورین از شرکت Avandad و همچنین کابینت‌ها و کمدهای برند کیش چوب
 • شیرآلات، روشویی‌ها و توالت‌های استفاده‌شده در ویلا همگی از برند vitra می­باشند.
 • سرامیک‌های به‌کاررفته تماماً پـرسـلانـی و ساخت کشور اسپـانیـا بوده که همانند نمای بیرونی ساختمان به‌منظور جلـوگیـری از جرم‌گرفتگی با مواد آلمـانی نـانـو شده‌اند.
 • در رنگ‌آمیزی داخـل ساختمـان نیز از رنـگ تکسچـر قابل شستشو استفاده‌شده است.
 • کلیدهای بـرق نیز به‌صورت هـوشمـنـد و از نـوع سنسـوری و بـدون نیاز به تمـاس دسـت و سـاخـت کشـور بلـژیک با برند Anigmo می‌باشد.
 • سـنـگ­ هـای دیـواری تـزئیـنـی هم از بـرنـد Antolini از شـرکـت Avandad می­باشد.

سخن پایانی: ویلای مسکونی دریس کیش، نمونه‌ای است شاخص از همسویی و هماهنگی معماری و اقلیم؛ و امید می­رود بتواند قدمی بزرگ برای رسیدن به معماری حرفه‌ای‌تر در ایران باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

   دیدگاه خود را ثبت کنید