قلعه التز در آلمان

قلعه التز آلمان نمونه‌ای از معماری رمز‌آلود

قلعه التز نمونه­‌ای شاخص از قصر­های برجسته­‌ آلمان است. این قلعه قرون وسطایی که در جنوب غربی آلمان قرار دارد هنوز تحت مالکیت خانواده­ای به همین نام است که از حدود ۸۰۰ سال قبل در این مکان زندگی می­‌کرده­‌اند. مالک کنونی این قصر دکتر کارل گراف وونوند زو التز است که سی و سومین نسل از خانواده التز است.

قلعه التز در بالای تپه­‌ها و نزدیکی رودخانه­ موزل، میان دو شهر کوبلنز و تریر آلمان قرار دارد. اعضا خانواده التز از قرن ۱۲ تا کنون در آنجا زندگی می­‌کنند. سه قلعه التز، بورشیم و لیسینجین تنها قلعه­‌هایی هستند که در حوزه رود راین قرار دارند و هنوز دست نخورده باقی مانده­‌اند.

قلعه التز در حال حاضر متعلق به جامعه وارثان مشترک است. در واقع این نوع قلعه­‌ها به بخش­­‌های مختلفی تقسیم می­‌شوند که هر کدام به خانواده­‌ها یا شاخه­‌های مختلفی از یک خانواده تعلق می­‌گیرد. این اتفاق معمولا هنگامی رخ می‌­دهد که سرمایه­‌داران یک یا چند ملک همراه با هم یک کاخ یا یک قلعه می­‌سازند تا به صورت مشترک در آن سکونت داشته باشند.

در دوران قرون وسطی تنها لرد­های مرفه قادر به ساختن کاخ یا قلعه در ملک خود بودند. بسیاری از آن­ها تنها صاحب یک روستا یا بخشی از آن بودند. درباره قلعه التز، سه شاخه از یک خانواده بنای ساختمان را نهادند و قلعه دارای سه مجموعه جدا از ساختمان­‌ها شد. بخش اصلی کاخ شامل هشت برج خانوادگی است، هر برج سی تا چهل متر ارتفاع دارد و با دیوار­های خارجی مستحکم و مقاوم شده­­‌است و برج­‌ها نسبت به حیاط یک چهارچوب را تشکیل می­‌دهند. حدود صد نفر از اعضا خانواده التز درون بیش از صد اتاق قلعه زندگی می­‌کردند.

بررسی معماری قلعه التز در آلمان

تغییر و تحولات در معماری قلعه التز

پلاتلتز، قدیمی‌­ترین بخش قلعه بوده که این قسمت به سبک رومی ساخته شده­‌است. این خانه در ابتدا در قرن نهم تنها یک خانه ساده بوده­ است.

این قلعه در سال ۱۱۵۷ نقش مهمی در حفاظت از راه تجاری میان دره موزل و ناحیه ایفل ایفا می‌­کرد .

در سال ۱۴۷۲ خانه روبناخ که به سبک اواخر دوره گوتیگ ساخته شده، تکمیل شد. بخش­‌های قابل توجه این خانه، سالن پایینی، اتاق نشیمن و شبستان روبناخ با دیوار­های تزیین شده و مجلل است.

در بین سال­‌های ۱۴۹۰ تا ۱۵۴۰ خانه رودندروف به سبک اواخر دوره گوتیک ساخته شد. قسمت متمایز این خانه، اتاق طاق­­‌دار بنر است.

خانه­‌های کمچنیچ در حدود سال ۱۵۳۰ ساخته شد. مزیت بارز این خانه، تجهیز تک تک اتاق‌ها به سیستم گرمایشی است، در حالی که در باقی ساختمان­‌های قلعه تنها یک یا دو اتاق به سیستم گرمایشی مجهز هستند.

امروزه بازدید از خانه­‌های روبناخ و رودندروف برای عموم آزاد است، در حالی که قسمت خانواده کمپنیچ هنوز در اختیار صاحبانش است و بازدید عمومی ندارد.

قلعه شگفت‌انگیز و بسیار زیبا التز از حدود ۱۰۰۰ سال پیش در میان صخره­‌هایی به ارتفاع ۷۰ متر و جنگلی پوشیده از درختان کهنسال پابرجاست یکی از شگفتی­‌های این قلعه این است که حدود ۸۵۰ سال جنگ و آشوب را تاب آورده و همچنان با شکوه و عظمت خود چشم همه را خیره می­کند.

در درون این قلعه هنوز هم می­‌توان تعدادی از مبلمان و اثاثیه قدیمی جواهرات، ظروف چینی، اسلحه و تجهیزات جنگی باستانی را در این بنای با شکوه مشاهده کرد.

لوکیشن اصلی بسیاری از داستان­‌های حماسی و کهن، قلعه­‌های سنگی با شکوه، مستحکم و نفوذ ناپذیری است که منزل شوالیه­‌های دلاور، جادوگران قدرتمند و البته شاهان و ملکه­‌ها است. صرف نظر از بعد داستانی ماجرا، قلعه­‌های بسیاری هنوز هم در گوشه و کنار این جهان قرار گرفته‌­اند که تاریخچه­ جالب و شنیدنی دارند و صحنه­ نبرد و رویداد­های مهم تاریخی بوده­اند، که یکی از نمونه­‌های بارز آن قلعه التز در آلمان است که یکی از عجایب و زیبایی­‌های سالم و دست نخورده این جهان به حساب می­‌آید.

نمای قلعه التز روی اسکناس­‌های ۵۰۰ یورویی، نشانی از اهمیت این قلعه برای مردم آلمان است. این قلعه در آغاز قرن ۱۲ میلادی و از حدود ۱۰۰۰ سال پیش، بر بلندی­‌های ایالت راینلند-فالتس این کشور ساخته شد و اکنون به دلیل شکوه و تاریخچه جذاب آن با استقبال ویژه­­ گردشگران رو‌‌‌به‌­رو است. سالانه افراد زیادی به آلمان برای دیدن این کاخ با عظمت و زیبا سفر می­کنند، تا از نزدیک شاهد عجایب این کاخ خاص و رمزآلود باشند. شما هم حتما به این مکان سفر کنید و از زیبایی­‌های این مکان بهره­‌مند شوید.

اگر به این مقاله علاقه‌مند بوده‌اید، شاید مقاله زیر نیز برای شما جذاب باشد:

معرفی و بررسی معماری کاخ ورسای فرانسه

 

 

به این مطلب امتیاز دهید
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      دیدگاه خود را ثبت کنید