اهمیت مجری واقعی در چیست؟

0

روش های اجرا و ساخت

اهمیت مجری واقعی در چیست؟

 

اگر مجری یا سرپرست کارگاه دائم در محیط انجام پروژه حضور داشته باشد، کیفیت ساخت و ساز بالاتر رفته و  هدررفت مصالح کاهش پیدا می‌کند. مقاومت ساختمان در مواجهه با ریزش‌ها و حوادثی مانند زلزله بالاتر رفته و جان و مال مردم حفظ می‌شود. با حضور سرپرست کارگاه، دیگر نیازی به توضیح و توصیه‌های پی در پی مهندسان ناظر نیست و از اهمال‌کاری احتمالی پیمانکاران جلوگیری می‌شود. مسئولیت مهندس ناظر به‌شدت کاهش یافته و احتمال مقصر شناخته شدن بر اثر خسارت‌های احتمالی وارده نیز تا درصد زیادی تقلیل می‌یابد.

با بالا رفتن کیفیت ساخت، ارزش ساختمان‌ها و طول عمر آن‌ها افزایش می‌یابد. اشتغال‌زایی به شکل درست خود صورت می‌گیرد و بسیاری از مهندسان و کاردان‌های حرفه‌ای که سال‌ها برای رسیدن به این رتبه کوشیده‌اند، در جایگاه مناسب خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. ازاین‌رو نیروهای متخصص و باصلاحیت، جایگزین افراد غیرمتخصص می‌شوند. با ورود مهندسان به حوزه‌ی اجرا و ساخت، تراکم و انتظار در صف ارجاعات نظارت کاسته شده و فرصت‌های بیشتری برای مهندسان ناظر فراهم می‌شود.

با این همه، هیچ‌یک از سازمان‌های مسئول (شهرداری و سازمان نظام مهندسی)، مالک را ملزم به استفاده از مجری نکرده و طبق توافقات اخیر، از مالک تعهدی مبنی بر به‌کارگیری مجری گرفته نمی‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.