نکاتی در خصوص سنسور های هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن (CO)

2

اصول و ضوابط تاسیسات برقی

گاز مونوکسید کربن چیست؟

گاز مونوکسید کربن یا همان کربن مونوکسید (Carbon monoxide) (که فرمول شیمیایی آن CO است) نام یک گاز بی‌بو، بی‌رنگ و بی‌طعم است که بر اثر ناقص سوختن کربن به وجود می‌آید.

کربن مونوکسید یک گاز بسیار سمی است و به همین دلیل است که کربن مونوکسید را قاتل نامریی می‌نامند. گاز مونوکسید کربن در صورت غلظت بالا هم انسان و هم حیوان را از پا در‌می‌آورد. این گاز از یک اتم کربن و از یک اتم اکیسژن تشکیل می‌شود.

هنگامی که گاز مونوکسید کربن وارد سیستم تنفسی شخص می‌شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص ترکیب می‌شود و باعث می‌شود اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد.

این امر باعث خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌شود، شخص دچار بیهوشی می‌شود.

 

هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن

هشدار دهنده نشت گاز و منوکسید کربن یا آشکار ساز نشت گاز و منوکسید کربن یک دستگاه الکترونیکی جهت حفظ ایمنی محیط‌های مسکونی نسبت به نشت گاز‌های خطرناک می‌باشد. این دستگاه نسبت به گاز‌های مونوکسید کربن و گازشهری حساس بوده و در صورت وجود این گاز‌ها در محیط توسط هشداردهنده‌های صوتی و نوری ساکنین را از خطر آگاه ساخته همچنین دستگاه آشکار ساز نشت گاز و منوکسید کربن دارای نمایشگر دیجیتالی جهت نمایش نسبت گاز‌های موجود درهوا، امکان تنظیم حساسیت (برای کار در محیط‌های گوناگون، با توجه به سطوح متفاوت آلودگی هوا در شهرها) و مجهز به خروجی رله جهت روشن نمودن دستگاه‌های تهویه (مانند هواکش)، قطع نمودن شیر برقی گاز و … می‌باشد. وزن و اندازه‌ی مناسب دستگاه نصب آنرا برای استفاده کنندگان آسان می‌نماید. در صورت نشت هریک از گاز‌های یاد شده عدد نمایشگر بالا رفته و در صورت تجاوز از حد مجاز تنظیم شده در سامانه، دستگاه شروع به آلارم دادن نموده، رله‌ی خروجی دستگاه فعال شده و سیستم تهویه را روشن، شیر اصلی گاز را قطع می‌نماید.

 

نکاتی در خصوص سنسور های هشدار دهنده گاز مونوکسیدکربن (CO) :

سنسور های هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن رادر دسترس کودکان قرار ندهید و به هیچ عنوان به آنان اجازه ندهید به آن دست بزنند .

سنسورهای هشدار دهنده گاز مونوکسیدکربن رادر اتاق خواب یا راهروی نزدیک به محل خواب نصب نمایید،دقت ویژه داشته باشید که صدای آن در محل خواب شنیده شود.

در منازلی با سطوح مختلف (مانند دوبلکس)در هر طبقه باید یک دستگاه هشدار دهنده نصب گردد.

shir-barghi

هشدار دهندها باید حداقل ۱٫۵ متر از دستگاه های حرارت زا (بخاری ، اجاق گاز ، آبگرمکن و …) و ۳۰ سانتی متر از سقف فاصله داشته باشند.

هشدار دهنده ها در محلی نصب شوند که چراغ قرمز و سبز آن براحتی قابل رویت باشد.

مطمئن شوید که تمام مجاری ورود هوا به دستگاه هشدار دهنده بدون مانع هستند.

هشدار دهنده ها در محل هایی که هوا راکد است ( داخل سقف کاذب،داخل شیروانی) نصب نشوند.

هشدار دهنده ها را در مسیر جریان هوای کولر یا پنکه نصب نکنید.

هشدار دهنده ها را در مسیر تهویه هوا یا نزدیک درب و پنجره که به بیرون باز میشود نصب ننمایید.

هشدار دهنده ها را از محیط های آلوده که دارای گرد و غبار ، روغن یا چربی هستند (آشپزخانه ها ،گاراژها و اتاق و…) دور نگه دارید.

هشدار دهنده را از محیط های مرطوب مانند حمام دور نگه دارید و بر روی آن از اسپری استفاده نکنید.

هشدار دهنده را در مکانی که دمای آن کمتر از ۴٫۴ درجه سانتی گراد یا بیش از ۳۷٫۸ درجه سانتی گراد است نصب ننمائید.

هشدار دهنده را در پشت پرده یا اثاثیه نصب ننمائید. گاز منوکسید کربن باید بتواند خود را به هشدار دهنده برساند تا به طور دقیق این گاز تشخیص داده شود.

2 نظرات
 1. مهدی می گوید

  از کجا بخریم؟ قیمتش؟ مشاوره از کی بگیریم؟ نمایندگی نصب؟

  1. آرش می گوید

   سلام.
   وبسایت ایمن بازار یا تستوگاز مراجعه فرمایید.
   ما تنها تولیدکننده دستگاه استاندارد هشداردهنده نشت گاز در کشور هستیم. و دارای تاییدیه از سازمان آتش نشانی تهران.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.