بتن خودتراکم ـ قسمت پنجم

گزارشی از طرح‌های اجرایی بتن خودتراکم در پروژه‌های خاص شهری جهان

سازه‌های مختلفی با استفاده از بتن خودتراکم در دنیا اجرا شده‌اند. قابل ذکر است که اجرای بعضی از این پروژه‌ها بدون استفاده از بتن خودتراکم، امکان‌پذیر نبوده است. مطابق آمار در سال ۲۰۰۰، نزدیک به ۴۰۰,۰۰۰ مترمکعب بتن با استفاده از تکنولوژی بتن خودتراکم در کشور ژاپن اجرا شده است. در کشورهای اروپایی نیز که به‌عنوان پیشرو در استفاده از بتن خودتراکم در سال‌های گذشته شناخته می‌شوند، رشد به‌کارگیری این نوع بتن در پروژه‌های مختلف ساخت‌وساز شهری و صنایع پیش‌ساخته بسیار چشم‌گیر بوده است. درحالی‌که در ژاپن به بتن خودتراکم از نقطه‌نظر بتن با مقاومت بالا نگاه می‌شود، در اروپا بتن خودتراکم با مقاومت متوسط همچنان موردنظر است.

در آمریکا نیز با پیشرفت دانش فنی در طراحی، ساخت و اجرای بتن خودتراکم، استفاده از این نوع بتن در پروژه‌های مختلف افزایش چشم‌گیری داشته است. به‌طوری‌که به‌عنوان مثال، میزان تقریبی استفاده از بتن خودتراکم از نزدیک به ۲۰۰,۰۰۰ مترمکعب در سال ۲۰۰۰ به میزان تقریبی نزدیک به ۱٫۸ میلیون مترمکعب در سال ۲۰۰۳ رسیده است. در این بخش به نمونه‌هایی از پروژه‌های اجراشده در کشورهای مختلف اشاره شده و مشخصات هرکدام به‌‌صورت خلاصه معرفی شده است. بدیهی است هدف از معرفی مشخصات فنی هرکدام از این طرح‌ها، استفاده از تجربیات به‌جامانده از طراحی، ساخت و اجرای بتن خودتراکم در این طرح‌ها، در پروژه‌های آتی و بهره‌برداری بهتر از تکنولوژی این نوع بتن در ساخت‌وسازهای پیش ‌رو می‌باشد.

دیواره‌های مخازن عظیم LNG شرکت گاز Osaka، کشور ژاپن

پروژۀ‌ ساخت دیواره‌های مخازن عظیم LNG شرکت گاز Osaka در کشور ژاپن در سال ۱۹۹۸ اجرا شده است. حجم بتن خودتراکم مصرف‌شده در این پروژه ۱۲,۰۰۰ مترمکعب بوده که استفاده از این تکنولوژی باعث صرفه‌جویی در تعداد کارگران در حدود ۶۷% در مقایسه با بتن معمولی، صرفه‌جویی در مدت‌زمان ساخت نزدیک به ۱۸% در مقایسه با بتن معمولی و صرفه‌جویی در تعداد کارگاه‌ها در حدود ۲۹% در مقایسه با بتن معمولی شده است.

بازار بزرگ Midsummer Place، شهر لندن، کشور انگلستان

مشخصۀ بارز این پروژه وجود ستون‌های بیضوی با میلگردهای با تراکم بالا به ارتفاع ۸٫۵ تا ۱۰ متر می‌باشد که عملاٌ این موضوع توجیه اصلی استفاده از بتن خودتراکم به جهت امکان اجرای آسان‌تر با حفظ کیفیت بهتر بتن نسبت به بتن‌های متداول بوده است. استفاده از بتن خودتراکم در این پروژه زمان ساخت و اجرا را در مقایسه با شرایطی که از بتن معمولی استفاده شود، کاهش داده است.

استادیوم ورزشی پراگ، کشور جمهوری چک

امروزه استفاده از بتن خودتراکم در صنایع پیش‌ساخته و در کارخانه‌های تولید قطعات پیش‌ساخته به‌خصوص از نوع نمادار جهت استفاده در المان‌های شهری، بسیار متداول شده است. دلیل این امر امکان ساخت بتن‌های خاص ازجمله بتن خودتراکم با خواص مکانیکی مناسب و مقاومت‌های فشاری مناسب در شرایط تولید کارخانه‌ای بوده که در مقابل بتن خودتراکم نیز با روانی و کارایی مناسب، نگرانی‌های مربوط به جاگیری بتن در قالب و تراکم کافی در مقاطع پرآرماتور را برطرف می‌سازد. نشیمنگاه‌های ساخته‌شده در استادیوم ورزشی شهر پراگ در کشور جمهوری چک به‌وسیلۀ قطعات درجا و پیش‌ساختۀ بتنی از نوع خودتراکم در سال ۲۰۱۰ اجرا شده است. استفاده از این نوع بتن باعث شده تا مقاطع نازک بتنی با تراکم آرماتور بالا، با پیوستگی و تراکم قابل‌قبول و با ظاهری مناسب اجرا شوند.

پل Ritto، کشور ژاپن

پل Ritto، واقع در مسیر بزرگراه Meishin، در نزدیکی شهر توکیو و در کشور ژاپن واقع شده است. اهمیت این پل به دلیل وجود شبکۀ عظیم و پیچیده در عرشه و همین‌طور استفاده از بتن توانمند خودتراکم در ستون‌ها و سر‌ستون‌های آن است. مقاومت طراحی بتن خودتراکم استفاده‌شده تا ۵۰ مگاپاسکال بوده و در این طرح از فولاد با تنش تسلیم تا ۶۸۵ مگاپاسکال استفاده شده است. بتن خودتراکم در این طرح، به دلیل تراکم بالای آرماتور در مقاطع بتنی و همچنین کارایی و روانی مناسب برای پرکردن قالب‌ها با معماری خاص، انتخاب شده است.

منبع: کاربرد بتن خودتراکم در پروژه‌های عمرانی شهری، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران.

به این مطلب امتیاز دهید
- 7%

پیستوله برقی دوو مدل DASP400

مرتب سازی بر اساس
645,000 تومان 599,850 تومان

پیستوله برقی کرون مدل CT31004

مرتب سازی بر اساس
890,000 تومان
- 7%

پیستوله برقی هیوندای مدل ۷۲۵-SG

مرتب سازی بر اساس
893,000 تومان 830,490 تومان
- 4%

پیستوله برقی ۶۵۰ وات نووا مدل NTS 2742

مرتب سازی بر اساس
699,000 تومان 671,040 تومان
- 4%

پیستوله برقی ۴۰۰ وات نووا مدل NTS 2741

مرتب سازی بر اساس
588,000 تومان 564,480 تومان
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

Leave a reply