معمار:

حمید نصر خکی، بنفشه درویش

موقعیت:

زنجان

دسته بندی:

خانه

مساحت :

۹۴۰ متر مربع

سال پروژه

۱۳۹۵-۱۳۹۳

 

معرفی و بررسی معماری خانه بی‌سنگ ابهر

اختصاصی ساختمان آنلاین: رویارویی با خانه‌ای زیبا و تمام آجری آن هم در ابهر زنجان به اندازه‌ی کافی ویژگی خاص دارد که برای هر بیننده‌ای جذاب باشد.

زمانی که صحبت از یک خانه‌ی زیبا و مدرن می‌کنیم، ناخودآگاه یاد برج‌ها و پنت‌هاوس‌های کلانشهرهایی چون تهران و کیش می‌افتیم. شاید کمتر کسی تصور کند امروز می‌خواهیم از خانه‌ای آجری در ابهر، شهر تاریخی استان زنجان صحبت کنیم که انتخاب نام بی‌سنگ برازنده‌ی آن به نظر می‌رسد.

 

حمید ناصر خاکی و بنفشه درویش طراحان و معماران این بنای خاص هستند که توسط دفتر معماری TAO ساخته شده است. طراحی این پروژه بهمن سال ۹۳ شروع شده و خرداد سال ۹۵ به پایان رسیده است. اما زمان ساخت پروژه از اسفند ۹۳ تا مهر ۹۵ بوده است. مساحت این بنا ۹۴۰ مترمربع است و به سفارش سابینه نظری و رضا عربلو ساخته شده است.

 

کارفرمای این پروژه تاکید زیادی روی سنت داشته و از طرفی می‌خواسته مدرنیته نیز در فضا وجود داشته باشد. ایده‌ی این خانه‌ی آجری از جایی شکل گرفته است که مفهوم محرمیت برای کارفرما اهمیت زیادی داشته و درخواست کرده است که به نورگیری درونی و پیوستگی و تداوم فضایی اهمیت داده شود. به نظر می‌رسد کارفرما کاملا به دنبال یک خانه‌ی ایرانی بوده که شاید در شهرهای بزرگ دیگر به چشم نمی‌خورد.

تیم طراحی و معماری خانه‌ی بی‌سنگ ابهر البته با چالش‌هایی چون نورگیری از درون، دید رو به آسمان و ساخت گودال باغچه، ووید (Void) های مختلف درونی، بیرونی، نیمه درونی و نیمه بیرونی روبه‌رو بودند. البته قراردادن تمامی این موارد در جایگاه مناسب و طراحی پلان‌ها نیز در نوع خود چالش مهمی به شمار می‌رفت.

با توجه به خواسته‌ی کارفرما و بعد از بررسی‌های لازم، آجر به عنوان مصالح اصلی در نظر گرفته شد و در نتیجه باید به دنبال بنایی آجری می‌گشتند. بهترین نمونه‌ها را می‌توان در آجرکاری دوره‌های ایلخانی و سلجوقی دانست که نمونه‌ی عینی آن بنای سلطانیه در زنجان است. ترکیب این سبک از معماری با روش‌های نوینی مانند کات یا چمفر نیز در نوع خود جالب به نظر می‌رسید.

اما همه چیز در نمای ظاهری خانه‌ی بی‌سنگ خلاصه نمی‌شود. در طراحی داخلی و دکوراسیون خانه نیز به سادگی و مدرنیته توجه ویژه‌ای شده است و تلاش کرده‌اند از بهترین و باکیفیت‌ترین دکوراسیون استفاده شود. مبلمان برندهای روشه بوبیز و ایکیا، سرویس خواب ای‌دیزاین، فرش‌های قم و تبریز، پرده‌ی اشرفی و لوازم آشپزخانه‌ی گی‌مگی مهمترین اجزای به‌کار رفته در دکوراسیون داخلی خانه‌ی بی‌سنگ ابهر است.

این خانه‌ی دوبلکس که در زمینی به مساحت ۴۰۳ مترمربع بنا شده است توانسته سال ۱۳۹۶، فینالیست جایزه‌ی معمار ۹۶ شود.

در مجموع، سادگی و القای مفهوم همزیستی و دورهمی‌های خانوادگی در فضایی یکپارچه و کلاسیک همزمان با بهره‌گیری از دکوراسیون مدرن می‌تواند معرفی خوبی از خانه‌ی بی سنگ ابهر باشد.

برچسب ها:
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      ارسال پاسخ