هرآنچه که باید در مورد تکنولوژی BIM  و کاربرد آن در ساختمان بدانیم (قسمت اول)

هرآنچه که باید در مورد تکنولوژی BIM  و کاربرد آن در ساختمان بدانیم (قسمت اول)

تکنولوژی BIM، یکی از پربحث‌ترین تکنولوژی‌هایی است که امروزه توجه فعالان در صنعت ساختمان‌ را به خود جلب ساخته و توانسته است در عصر حاضر جایگاه مطلوبی را در این صنعت به خود اختصاص دهد. از این رو بر آن شدیم تا اطلاعاتی جامع در مورد این تکنولوژی ارزشمند برای علاقه‌مندان در این حوزه، ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تعریف تکنولوژی BIM

کارشناسان فعال در صنعت ساختمان، تکنولوژی BIM را با دو تعریف «مدل‌سازی اطلاعات ساختمان» (Bulding Information Modelling) و «مدل اطلاعاتی ساختمان» (Bulding Information Model)، معرفی کرده‌اند. البته تعریفی که از سوی استاندارد ملی آمریکا ارائه شده، مدل‌ اطلاعات ساختمانی است در که در تمامی مراحل پروژه از جمله طراحی، ساخت، بهره‌برداری و همچنین در زمان تخریب ساختان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی BIM  ماکتی است دیجیتال که به صورت کاملا جامع، وضعیت فیزیکی و مشخصات فنی یک پروژه ساختمانی را ارائه می‌دهد.

این تکنولوژی کاربردی، دارای ویژگی‌های قابل توجه و کارآمدی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ارائه‌ خصوصیات و ویژگی‌های پروژه ساختمانی به صورت نمایش دیجیتال است که نقش مهمی در کمک به تصمیم‌گیری بهتر و درست‌تر مسئولان پروژه و افرادی که در پروژه ساختمان سهیم هستند، ایفا می‌کند. درواقع از دیدگاهی دیگر، می‌توان تکنولوژی BIM را نوعی مدیریت هوشمند پروژه‌های ساختمانی معرفی کرد؛ مدیریت ساختمانی که تمام فعالیت‌های آن طبق سندهای قرارداد به نقشه‌های پروژه و مشخصات فنی وابسته است و با بهره‌مندی از این تکنولوژی، کیفیت پروژه ساختمانی بیشتر خواهد بود.

ویژگی بارز تکنولوژی BIM

همانگونه که پیش‌تر نیز در مورد تکنولوژی BIM و مشخصه‌ کلی آن توضیح داده شد، این تکنولوژی در مقایسه با دیگر محصولات و ابزارهایی که در صنعت ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد و خاصی است.

تکنولوژی BIM می‌تواند به مشخصه‌های نقشه‌هایی که دو بعدی است، اجزا مدل‌سازی سه بعدی را که بهره‌مند از یک نوع ویژگی خاص است، اضافه کند. درواقع در BIM  هر عضوی که طراحی و نمایش داده می‌شود، هم بهره‌مند از ماهیت فیزیکی سه بعدی است و هم دربردارنده‌ی آرایه‌ای از اطلاعاتی است که فعالیت‌ها و مسئولیت‌های مختلف مدیریت را ارائه می‌دهد. جالب است بدانید که اطلاعات ارائه شده توسط BIM تمامی بخش‌های پروژه را شامل می‌شود. از مرحله نخست که مطالعات توجیهی است گرفته تا پایان در این اطلاعات قرار دارد. بنابراین می‌توان یک مدل BIM را یک نمایش سه بعدی آن هم دیجیتال است که ویژگی‌های فیزیکی و عملکردی یک پروژه ساختمانی را بیان می‌سازد.

نقش مهم تکنولوژی BIM در کیفیت بهتر کار

همانگونه که می‌دانید، با استفاده از نقشه‌های ساخت یک پروژه ساختمانی  کمیت کار و با استفاده از مشخصات فنی، کیفیت کار تعیین می‌شود که با بررسی آن‌ها چگونگی عملکرد پیمانکاران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

حال اگر به کمی عقب‌تر بازگردیم، خواهیم دید که متاسفانه یکی از مشکلات رایج در مدیریت ساخت، بالا بودن هزینه ساخت است که کیفیت پایین کار را منجر می‌شود. دلیل این امر نیز ارائه‌ جداگانه نقشه‌ها و مشخصات پروژی ساخت است. همچنین تهیه و ارائه جداگانه‌ نقشه‌های اجرایی است. هرچند این نقشه‌ها به صورت هماهنگ تهیه می‌شود، ولی این نوع روش برای مدیریت و پیش بردن پروژه کار، باعث می‌‌شد تا نتوان هماهنگی‌های لازم بین بخش‌های مختلف برقرار شود. همچنین اشتباهاتی در کار رخ می‌داد که متاسفانه گروه را مجبور می‌ساخت تا وقت و انرژی دوباره‌ای برای شروع، به‌کار گیرند. همین امر نیز باعث بالا رفتن هزینه‌ پروژه ساخت و درنتیجه پایین آمدن کیفیت کار می‌شد. اما با ارائه و استفاده از تکنولوژی BIM یا همان مدل‌ اطلاعاتی ساختمان، بسیاری از این مشکلات حل شده و کیفیت بالا و در عین حال هزینه معقول را برای یک پروژه ساخت در پی داشته است.

تفاوت BIM با CAD

همانگونه که می‌دانید، CAD تکنولوژی است که توسط آن می‌توان طراحی را به صورت سه بعدی و با استفاده از رایانه ارائه داد. در این نوع طراحی می‌توان ایده‌ها، مدل‌ها و نمونه‌های اولیه و آزمایشگاهی را بدون این که مجبور به ساخت مدل فیزیکی باشد، ایجاد کرد. این تکنولوژی می‌تواند در طراحی‌ سازه‌ها، المان‌های مکانیکی، مولوکول‌ها و … استفاده شود و با شبیه‌سازی رفتار طرح مورد نظر، آن را بررسی کرد. جالب است بدانید که تفاوت مهم و قابل توجهی بین این نوع تکنولوژی با تکنولوژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان وجود دارد که آن هم قابلیت ذخیره‌سازی تمامی اطلاعات مهم با تمامی اجزا آن است که در کل پروژه ساخت ارائه و استفاده می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان به ذخیره‌سازی مشخصات مصالح مورد استفاده از جمله وزن، میزان مقاومت، رنگ و … اشاره کرد. همچنین ثبت و ذخیره کردن خدمات گارانتی محصولات ارائه شده، راهنمای نصب و مونتاژ، قیمت اجزا، دانستنی‌های لازم در مورد نگهداری و تعمیرات و … نیز از قابلیت‌های ارزشمند این تکنولوژی روز دنیا است. کارشناسان فعال در حوزه ساختمان از لحاظ فنی BIM را یک مدل از CAD معرفی کرده و آن را منبع مشترک اطلاعات در بین تمامی گروه فعال در پروژه ساخت از جمله تیم طراحی و تیم مجری ساختمان می‌دانند.

در چه مواردی می‌توان از تکنولوژی BIM استفاده کرد

پیش‌تر نیز بیان شد که قابلیت استفاده از BIM در کل پروژه ساخت امکان‌پذیر است و درواقع تمامی چرخه حیات یک پروژه را شامل می‌شود. به طور دقیق‌تر در موارد زیر می‌توان مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را مورد استفاده قرار داد.

برنامه‌ریزی روش‌های اجرا و وسایل مورد نیاز در طی انجام پروژه

یکی از مهم‌ترین قابلیت استفاده از تکنولوژی BIM، ایجاد یک فرصت مناسب و ارزشمند به پیمانکاران است که پیش از شروع هر عملیات ساختی از جمله کندن زمین مورد نظر برای ساخت، بتوانند روش‌هی اجر و نیز لوازم مورد نیاز برای انجام پروژه را بررسی و برنامه‌ریزی کنند. درواقع تمامی تیم اجرایی اعم از پیمانکاران اصلی، سازنده‌ها و پیمانکاران جز، این فرصت ایده‌آل را دارند که از امکانات شبیه‌سازی مجازی فرایند ساخت به عنوان ابزاری خارق‌العاده جهت تمرین کارهای اجرایی که پی‌درپی و به صورت متوالی در طی پروسه  ساخت با آن مواجه می‌شوند، استفاده کنند؛ همچنین در تعیین محل قرارگیری داربست‌ها، بالابرها، مدیریت سایت پروژه و بسیاری قسمت‌های مهم دیگر پروژه ساختمان، BIM مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این رو پیمانکاران و سازندگان می‌توانند اشراف کامل بر تمامی بخش‌های پروژه داشته و با دید بازتری تصمیم‌گیری کنند و تاثیرات تصمیم‌گیری‌های خود را پیش از آغاز فعالیت ساخت مورد نقد و تحلیل قرار دهند.

امکان برنامه‌ریزی برای زمان‌بندی و برآورد هزینه‌ها

تکنولوژی BIM، این امکان را به استفاده‌کنندگان می‌دهد که کل پروژه را در مدل ارائه شده ببینند. جالب است بدانید که مفهوم Information در عبارت BIM، درواقع اجازه افزودن دو بعد زمان و هزینه در کنار سه بعد مسافت است که به اجرا کنندگان پروژه داده شده است. منظور از ابعاد زمان و هزینه این است که مدیر پروژه ساخت، قادر خواهد بود تا اطلاعات مربوط به برآورد هزینه‌های پروژه و برنامه‌ زمانبندی پروژه را با مدل BIM مرتبط سازد. همین امر سبب می‌شود تا در هر لحظه از اجرای پروژه و در زمان توسعه طراحی بتوان برنامه‌ای ایده‌آل و مطلوب برای زمان‌بندی و برآورد و تخمین هزینه‌ها ممکن شود.

هماهنگی تمامی فعالیت‌های پروژه با استفاده از BIM

با استفاده از BIM، پیمانکار یک پروژه‌ کاری که از ای تکنولوژی استفاده می‌کند، به راحتی قادر به هماهنگ ساختن هرچه بهتر فعالیت‌های کاری پروژه ساخت است. مزیتی که باعث ایجاد یک محیط کاری کاملا امن، بروز کم‌ترین اشتباه، جلوگیری از دوباره‌کاری و … خواهد بود و این مسائل نتیجه‌ای ایده‌آل همچون به‌دست آمدن سود بیشتر و داشتن هزینه‌ کمتر در طی فرایند ساخت به‌ همراه دارد.

- 7%

پیستوله برقی دوو مدل DASP400

مرتب سازی بر اساس
645,000 تومان 599,850 تومان

پیستوله برقی کرون مدل CT31004

مرتب سازی بر اساس
890,000 تومان
- 7%

پیستوله برقی هیوندای مدل ۷۲۵-SG

مرتب سازی بر اساس
893,000 تومان 830,490 تومان
- 4%

پیستوله برقی ۶۵۰ وات نووا مدل NTS 2742

مرتب سازی بر اساس
699,000 تومان 671,040 تومان
- 4%

پیستوله برقی ۴۰۰ وات نووا مدل NTS 2741

مرتب سازی بر اساس
588,000 تومان 564,480 تومان
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

Leave a reply