۶ فضای کودکانه با طراحی‌های جذاب

0

فضای مخصوص کودکان که آن‌ها را نگه‌داری می‌کنند، معمولا از دیگر فضاها متفاوت‌تر هستند. در طراحی فضای مخصوص کودکان ، معمولا امکان بیشتری برای‌ استفاده از پالت‌های رنگی، مکان‌هایی برای نشستن و برخی جزئیات هوشمندانه وجود دارد. طراحی این مکان‌ها بیشتر بر شاد بودن متکی است و لزوم کمتری بر استفاده از استایل‌های خاص وجود دارد. وقتی که Cleo Murnane معمار خلاق پروژه Project M Plus در لس‌آنجلس، وظیفه طراحی مکانی برای مرکز مراقبت از کودکان Brella را بر عهده گرفت، به همراه تیمش تصمیم گرفتند تا تمامی این موارد به انجام برسانند.

 

۶ فضای کودکانه با طراحی‌های سطح بالا

 

Cleo می‌گوید: « بر اساس تحقیقاتی که با همراهی معمار ‌Darien Williams در مورد طراحی فضای مخصوص کودکان در لس آنجلس، انجام دادم، متوجه شدم که رویکرد مشخصی برای طراحی این فضاها وجود ندارد. در واقع، اکثر مکان‌هایی که بازدید کردیم، صرفا مثالهایی از کارهایی که نباید انجام دهیم، در اختیار ما گذاشتند.»
او محور زیبایی شناسی طراحی خود را حول مینیمالیسم گرم قرار داد، که تکمیل کننده آسایش بوجود آمده در اثر وصل کردن اتاق کار والدین و فضای مخصوص کودکان توسط ورودی‌هایی با گوشه‌های گرد، خواهد بود. این معمار گفت: «من فکر می‌کنم با توجه به شبکه‌های اجتماعی این امر بهتر محقق شود، ما در لس آنجلس با والدینی خلاق و زیرکی مواجه هستیم که انتظار برخورداری از یک تجربه برند فوق‌العاده را دارند. بنابراین ما یک جعبه رنگ از رنگ‌های خنثی و آرام بخش ایجاد کردیم که به همراه کبالت‌های آبی روشن و کودک پسند ارائه می‌شود.»

 

۶ فضای کودکانه با طراحی‌های سطح بالا

 

 

۶ فضای کودکانه با طراحی‌های سطح بالا

 

این شش اثر جسورانه، زیبایی و پتانسیل بالای طراحی فضای مخصوص کودکان را به خوبی نشان می‌دهند و به ما ثابت می‌کنند که نیازی نیست تا یک سرگرمی شیک، کودکانه به نظر برسد. و کسی چه می‌داند؟ شاید همین مکان‌ها، طریقه به دست آوردن یک احساس خوب را به نسل بعد آموزش دهند.
Cleo می‌گوید: « برخلاف افراد بزرگسال، کودکان در رابطه با طراحی هیچ وسواسی ندارند. در واقع، طراحی‌های سطح بالا خیلی خوب با کودکان هماهنگ می‌شوند. »

Brella

 

۶ فضای کودکانه با طراحی‌های سطح بالا

 

 

طراحی Brella در پلایاویستا کالیفرنیا، در ابتدا از یک آرم جوانه زد که استفاده از رنگ‌های خنثی و آرامش بخش را بخشی از رویکرد جامع این برند کرد. سپس این مفهوم به طراحی مبل‌های سفارشی، میزهای جانبی و صندلی‌های شبیه «سنگریزه» از جنس پارچه kvadrat که در زیر خوشه‌ای از چراغ‌های کره‌ای شکل قرار دارند، گسترش یافت. فرش Showcontract ، کفپوش Forbo و کاشی‌های Daltile برای ایجاد رنگ و بافت بیشتر در کف و دیواره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کتابخانه کودکان در سالن اجتماعات نیویورک

View this post on Instagram

We are so excited to announce the opening of the Children’s Library at Concourse House, a pro-bono labor of love that will provide a safe space for reading, exploration, and learning for some very deserving and disadvantaged children. Founded in 1991, Concourse House is a Bronx-based shelter that provides housing and programming for women and young children who are transitioning out of homelessness. The library will provide a much needed space for reading, stories, and literacy programs. Just as important, it is a space for imagination and exploration for children who often don’t have books of their own. If you’d like to support this very special initiative, please look out for the benefit auction that we have organized on @paddle8, running December 4-18. It features donated works from some of the leading lights of the contemporary design and art scene. All proceeds benefit the library. MKCA is honored to be working pro-bono with Concourse House, a generous donor, and many contributions from friends, colleagues, and our community to make the library a reality. Learn more at www.concoursehouse.org and at www.mkca.com. Photo by @atanz

A post shared by Michael K Chen Architecture (@mkcarchitecture) on

منحنی ها یکی از ویژگی‌های اصلی در طراحی کتابخانه کودکان سالن اجتماعات نیویورک سیتی است. این کتابخانه، به مانند پناهگاهی برای زنان و کودکان این شهر می‌باشد. MKCA به صورت رایگان بر روی این پروژه کار کرده و از کمک‌های خیریه برای ایجاد یک فضای درخشان جهت یادگیری و ثبت خاطره استفاده کرده است. قفسه کتاب که به صورت مدور طراحی شده است، به مانند یک نقطه‌ی کانونی و متمایز در کل سازه عمل می‌کند. همچنین، یک فرش رنگارنگ تولید شده توسط Studio Proba به همراه صندلی‌های متنوع و هندسی که توسط برخی طراحان پیشرو، مانند Egg Collective و Fernando Mastrangelo طراحی شده‌اند، با قفسه کتاب ترکیب شده و جلوه خاصی به کل فضا بخشیده‌اند.

مجموعه The Little Wing

 

۶ فضای کودکانه با طراحی‌های سطح بالا

 

 

برکسی پوشیده نیست که مجموعه کاری زنانه‌ The Wing ، مکانی با طراحی سطح بالا برای ارتباطات و شبکه‌سازی است. اما فضای مخصوص کودکان آن، که به The Little Wing معروف است، سبک کلی فضا را برای بچه‌ها به شکل زیبایی در نظر گرفته است. مجموعه The Little Wing دارای چراغ‌های آویز، مانند بادکنک، آینه‌هایی شبیه به ابرها و صندلی‌هایی با گوش‌های خرگوشی است در یک فضای خنثی با رنگ‌های مختلف تزئیین شده است. به عبارت دیگر، این طراحی دقیقا متناسب با دیگر قسمت‌های حساس برند است.

سالن زیبایی Bybliss و کودکان

https://www.instagram.com/jklab_architects/?utm_source=ig_embed

آرایشگاه کودکان در Odessa ، اکراین، با توجه به طراحی فضاهای کودک‌پسند، از انواع رنگ‌های بستنی‌ها، برای ایجاد یک طراحی بی عیب و نقص استفاده می‌کند. بزرگترین درسی که این فضا به ما می‌دهد، این است که چطور با خود رفتار می‌کنیم. سایه‌هایی که صندلی و چراغ آویزهای را می‌پوشاند و دیواره‌های راه راه و پنجره‌ها را دربرمی‌گیرد که باعث می‌شود سقف‌ بلند آنجا، بلندتر به نظر برسد، همه توسط معماران JK Lab ایجاد شده‌اند. آن‌ها موفق شدند مکانی منسجم و در عین حال بانشاط برای انجام کارهای جدید بسازند.

مهد کودک Ora

https://www.instagram.com/ora.nursery/?utm_source=ig_embed

روار(Roar) ، یک شرکت طراحی داخلی مستقر در دبی، امارات متحده عربی، از این پروژه به عنوان یکی از اثر‌های خلاقانه خود و همچنین «مهد کودک آینده» یاد می‌کند. هدف این پروژه، که مورد حمایت دولت امارات متحده عربی است، آماده سازی فضای مخصوص کودکان برای مشاغل مبتنی بر همکاری (که احتمالاً هنوز وجود ندارند) است. آن‌ها این کار را با شرایطی بسیار آینده نگر انجام می‌دهند. انحنا‌های راحت و مواد طبیعی، طرح کف باز، پیچ و تاب‌های اطراف ، اسلایدها و تصاویر فضایی، همه برای ترغیب به بازی و ایده پردازی تعریف شده‌اند. اگر آینده به این شکل و با این تنوع است، این بچه ها بسیار خوش شانس هستند.

مهد کودک بین المللی IBOBI

https://www.pinterest.com/pin/97601516910575901/

شرکت VMDPE Design، مدرسه مونته‌سوری (روش مونته‌سوری یک روش آموزشی تربیتی مبتنی بر ایده و عمل) را در شهر Shenzhen در کشور چین، تماما از چوب کاج ساخت که به آن فضایی گرم و مرتفع بخشیده است. در نگاه اول، ممکن است بیشتر شبیه به یک مکان بازسازی شده برای میانسالان به نظر برسد تا یک مهد کودک. هر عنصر با توجه به نگاه کودکان طراحی شده است. جهت مشاهده آسان‌تر توسط بچه‌ها، از پله‌های کوچک برای رسیدن به پنجره‌های کوتاه استفاده شده است. روش مونته‌سوری در حالی که بزرگسالان به کنار رفته‌اند، کودکان را ترغیب می‌کند که دنیا را به تنهایی کشف کنند.

 

منبع: www.architecturaldigest.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.