بانک مرکزی: قیمت مسکن در تهران ۲.۱درصد افزایش یافت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام بانک مرکزی در دی ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰.۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب ۱۲.۱ و ۵۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳۸.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع واحد های مسکونی

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به‌تفکیک عمر بنا در دی‌ماه امسال حاکی از آن است که از مجموع ۱۰۶۸۷ واحد مسکونی،‌ واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱.۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با دی‌ماه سال گذشته حدود ۱.۶ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال افزوده شده است.

در ماه مورد اشاره متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان بود که نسبت به آذر ۹۸ و دی‌ماه سال گذشته به‌ترتیب ۲.۱ و ۴۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه امسال به حدود ۶۰ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۵.۹ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در دی‌ماه امسال مؤید رشد به‌ترتیب ۲۹ و ۳۰.۹ درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

 

منبع: تسنیم

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

      ارسال پاسخ