سفری مجازی به مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن

سفری مجازی به مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن

مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن موسوم به (NCPA) دارای معماری منحصر به فردی است که قطعا نظر مراجعه‌کنندگان را به خود جلب می‌کند. ساخت مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن در دسامبر سال  ۲۰۰۱ آغاز شد و کنسرت افتتاحیه آن در دسامبر ۲۰۰۷ اجرا شد.

 

مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن

این مرکز که طراحی آن را معمار فرانسوی به نام پل آندریو (Paul Andreu) بر عهده داشت، دارای یک گنبد بیضوی شکل مسطح از جنس تیتانیوم و شیشه است که توسط یک دریاچه مصنوعی به مساحت تقریبی ۱۲۰۰۰ متر مربع احاطه شده است.

سه سالن بزرگ و مجزای این مرکز هنری، ظرفیتی بالغ بر ۵۴۵۲ نفر دارد. طراحی منحصر به فرد و خاص این پروژه تداعی کننده یک تخم‌مرغ غول‌پیکر و یا یک قطره آب برای بازدیدکنندگان  است که بر روی آب شناور است. این به‌عنوان یک ویژگی نمادین طراحی شده است تا افراد بتوانند بلافاصله آن را تشخیص دهند.

جالب است بدانید؛  «giant egg» نام مستعار مرکز ملی هنرهای نمایشی است و دلیل این نام‌گذاری نیز طراحی خاص و گنبدی شکل آن است.

گنبد این مرکز ۲۱۲ متر در جهت شرق به غرب، ۱۴۴ متر در جهت شمال به جنوب، و ۴۶ متر ارتفاع دارد و ورودی اصلی آن در سمت شمال مجموعه قرار گرفته است. مهمانان با عبور از راهرویی که از زیر دریاچه می‌گذرد، وارد ساختمان می‌شوند. پوسته تیتانیومی این مرکز توسط یک پرده شیشه‌‌ای که در جهت شمال به جنوب قرار دارد، شکسته شده است و به تدریج از قسمت بالا به پایین گسترش می‌یابد.

این پرده شیشه‌ای در هنگام شب نمایی فوق‌العاده‌ای را ایجاد کرده و برش منحنی پوسته تیتانیوم در هنگام روشن شدن، یادآور پرده‌ای است که به عقب کشیده شده است؛ این پرده همچنین در هنگام روز فضای داخلی را مملو از نور می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد، برای دسترسی بازدیدکنندگان از این مجموعه یک راهرو زیر آبی در نظر گرفته شده است که از زیر فضای سبز و دریاچه عبور می‌کند. یکی دیگر از جاذبه‌های جالب این مجموعه استفاده از سقف شیشه‌ای است که امکان عبور نور از آب را می‌دهد و از این طریق یک منظره زیبا و اثری ماندگار را به وجود می‌آورد.

نمای بیرونی این مرکز با ۱۸۰۰۰ صفحه تیتانیوم پوشیده شده است و برای ساخت لابی روباز وسیع این مجموعه و یکی از طبقات آن از سنگ‌های متعلق به ۱۰ منطقه مختلف در چین استفاده شده است. همچنین، دیوارهای داخلی این مرکز ملی از هزاران پانل از جنس چوب اقاقیای بنفش برزیلی ساخته شده است.

محل قرارگیری مرکز ملی هنرهای نمایشی

این ساختمان مانند یک جزیره در وسط یک دریاچه مصنوعی با وسعت ۳۵۵۰۰ متر مربع واقع شده است. در اطراف دریاچه، یک حلقه سبز به وسعت ۳۹۰۰۰ متر مربع برای جدا کردن بنا از سر و صدای شهر تعبیه شده است.

دروازه شمالی NCPA، به‌ عنوان ورودی اصلی عمل می‌کند. این مرکز به میدان تیانانمن (Tiananmen) بسیار نزدیک است. پل آندریو تأیید کرد که اگر چه معماری باستانی و سنتی چین با ارزش است، اما از سوی دیگر پکن نیز به‌ عنوان پایتخت کشور و شهر بین المللی باید به معماری مدرن نیز اهمیت دهد. وی سعی کرد با گنجاندن دریاچه و یک حلقه سبز برای تکمیل معماری باستانی از کنتراست بیش از حد و نامطلوب جلوگیری کند.

معرفی بخش‌های داخلی

در داخل این مجموعه سه سالن اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

سالن اپرا که برای اپرا، رقص‌های ورزشی و هنری از آن استفاده می‌شود و دارای ظرفیت ۲،۴۱۶ صندلی است.

به این مطلب امتیاز دهید
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 0
افزودن به مقایسه

Sold By : ساختمان آنلاین
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 2
افزودن به مقایسه
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

Sold By : ساختمان آنلاین
600,000 تومان 485,000 تومان
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 2
افزودن به مقایسه
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

Sold By : ساختمان آنلاین
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 0
افزودن به مقایسه
- 3% کتاب پرسش ها و پاسخ های آپارتمان نشینی اثر محمدرضا فولادی
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 2
افزودن به مقایسه
- 4% کتاب راهنمای تنظیم قرارداد انتقال سرقفلی و حق کسب یا پیشه یا تجارت اثر محمدرضا فولادی
افزودن به علاقه‌مندی‌هااز لیست مورد‌علاقه‌ها حذف شد. 1
افزودن به مقایسه
- 5% کتاب راهنمای حقوقی و کاربردی دعاوی تخلیه فوری در ۷ روز اثر محمدرضا فولادی
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقایسه آیتم ها
  • جمع (0)
مقایسه کنید
0