نتایج مذاکرات اصلاح مبحث دوم

نتایج مذاکرات اصلاح مبحث دوم

✅وزارت راه و شهرسازی پس از آسیب‌شناسی نظام فعلی ساخت‌وسازهای شهری سرانجام پیش‌نویس «اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان» که در آن نوع رابطه بین مالک زمین، سازنده، مهندس‌ناظر، شهرداری و در نهایت برآیند این روابط با خریدار و مصرف‌کننده بنای نوساز بازتعریف شده است را تدوین و منتشر کرد.

در هیئت دولت صدور پروانه ساختمانی فقط برای پیمانکاران کل (مجری ذی‌صلاح) مجاز است و سازنده‌های فاقد پروانه اشتغال از وزارتخانه از ادامه ساخت‌وساز منع می‌شوند

✅سازنده مکلف است به ازای هر واحد مسکونی تازه‌ساز یک ضمانت‌نامه کیفی ۱۰ ساله ارائه کند که شرط صدور پایان‌کار خواهد بود.

✅فعالیت بساز‌و‌بفروش‌ها یا هر فرد فاقد پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی در ساخت و ساز «ممنوع» می‌شود و شهرداری‌ها مکلف خواهند شد فقط برای مجریان ذی‌صلاح که عنوان «پیمانکار کل» برایشان در پیش‌نویس تعریف شده است پروانه ساختمانی صادر کنند.

✅تعیین محدوده مجاز برای به رسمیت شناختن متقاضیان دریافت پروانه ساخت به‌عنوان قدم اول اصلاحات مهندسی بازار ساخت و ساز مانع ادامه فعالیت سازنده‌های غیرمتخصص می‌شود.

✅سازنده موظف شده برای تضمین کیفیت و تعهداتی که در احداث بنای ساختمانی به انجام رسانده است تک‌تک واحدهای مسکونی یا غیرمسکونی ساختمان نوساز را به مدت ۱۰ سال برای خریدار «گارانتی» کند.

✅سازنده برای صدور ضمانت‌نامه بهره‌برداری و تضمین رفع اشکالات احتمالی حین مصرف ساختمان، می‌تواند از خدمات شرکت‌های بیمه کیفیت ساختمان استفاده کند.

✅شهرداری‌ها در این راستا، وظیفه دارند پیش از صدور پایان‌کار، برگه تعهد به ضمانت ۱۰ ساله ساختمان را از سازنده مطالبه کنند.

✅اصلاح رابطه مهندسان ناظر با مالک و سازنده نیز بخش مهم دیگر پیش‌نویس است که در قالب آن، نظام ارجاع کار به مهندسان، دگرگون می‌شود و به جای تعیین دستوری مهندس از جانب نظام مهندسی حق انتخاب مهندس به مالک واگذار می‌شود.

نتایج مذاکرات اصلاح مبحث دوم

☑️مهندسان ناظر وظیفه دارند «نظارت مستمر» بر روند ساخت و ساز داشته باشند نه اینکه بعضا از راه دور یا سرزده، کیفیت کار را امضا کنند.

✅شهرداری‌ها مکلف خواهند شد با استخدام شرکت‌های کنترل طراحی و بازرسی ساخت و تامین هزینه‌ بر کار مهندسان ناظر و صحت کار سازنده نظارت کنند.

✅سازنده‌ها نیز می‌توانند تشریفات و پروسه اخذ پروانه ساختمانی را به دفاتر کارگزاری پروانه ساختمانی که مجوز فعالیت آنها از سوی وزارت راه و شهرسازی صادر خواهد شد، واگذار کنند.

?برای اولین بار، اهالی محل، همسایگان و مالکان مجاور یک پروژه ساختمانی، می‌توانند از بابت تضییع حقوق فردی، اجتماعی و شهری خود به احداث پروژه اعتراض کنند.
?برای این منظور، مالک یا همان متقاضی ساخت باید نام و شماره تماس خود را بر تابلوی مشخصات پروژه، در همان ابتدای کار ثبت کند

✅سه پروانه برای ساخت و بهره‌برداری مسکن برای ساخت‌وساز سه پروانه صادر خواهد شد و برای پروژ‌ه‌هایی که نیازمند تخریب و گودبرداری بیش از ۷ متر هستند نیز باید مجوز ویژه فراتر از پروانه ساختمانی صادر شود.

☑️پروانه ساختمانی شامل:

✅پروانه ساخت
✅پروانه طرح
✅پروانه بهره‌برداری
سه مجوزی هستند که از این پس سازنده قبل از شروع عملیات ساخت تا اتمام آن مکلف به دریافت آن از مراجع صدور پروانه ساختمانی است.

☑️سازنده مکلف است قبل از شروع عملیات‌ ساختمانی نسبت به دریافت «پروانه‌ساختمانی» اقدام کند پروانه ساختمانی که تاکنون به‌صورت یک مرحله‌ای و به نام مالک یا سازنده متقاضی ساخت‌وساز از سوی شهرداری‌ها صادر می شود.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

4 × سه =

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

مقایسه محصولات
  • Total (0)
Compare
0
Optimized with Swift Performance (v1.4)