کانون معماران معاصر

کانون معماران معاصر

 «کانون معماران معاصر»، به عنوان مرکزی جهت نشر و توسعه‌ی فرهنگ معماریِ واجد اندیشه و بااصالت و برای کمک به پرورش نسل معماران مؤلّف، می‌کوشدبه آسیب‌شناسی بحران اندیشه‌ی معماران معاصر بپردازد. بدین منظور در تلاش است تا با هم‌اندیشی بزرگان و متقدّمین و به یاری متأخّرین و در قالب دپارتمان‌های تخصّصی چندسطحی، میان‌بخشی و چندسونگرو با بهره‌گیری از دانش و هنر اساتید و فرهیختگان مرتبط با این هنر متعالی، در قالب مجموعه‌ای منسجم و هدفمند، با امکانات و تجهیزات مناسب جهت مرتفع نمودن این مهم، گامی مؤثر بردارد.

روشن است که تحقّق چنین رسالتی تنها به کمک عزم و خرد جمعی امکان‌پذیر است. بر این اساس، «کانون معماران معاصر» بر پایه‌ی ارتباط میان دپارتمان‌های تخصّصی مختلف و مجموعه‌ای از رویدادهای مؤثّر بر هم‌افزایی اندیشه‌ی صاحبان هنر و فرهنگ شکل گرفته است.

ساختار مجموعه، خدمات متنوعی را در حوزه‌ی آموزش و پرورش، طراحی و تولید، نمایش آثار، و چاپ و نشر در دستور کار دارد. بدین سبب، بخش‌های اصلی کانون و نقش هر یک در دست‌یابی به سند چشم‌انداز به شرح ذیل معرّفیمی‌گردند:

۱- بخش آموزش و پرورش

در این بخش ارتقای سطح علمی معماران با بهره‌گیری از دانش اساتید و بزرگان معماری با تعریف دوره‌های تخصّصی در قالب دپارتمان‌های «معماری و هنر»، «معماری و فرهنگ»، «معماری و بوم»، «معماری و شهر»، «معماری و منظر»، «معماری و حرفه»، «معماری و ساخت» و … و برگزاری نشست‌های علمی-تجربی با موضوعات کاربردی برای دانشجویان و معماران مدّ نظر است. درواقع، هدف کانون از تأسیس و راه‌اندازی این بخش، علاوه بر ارتقای علمی و دانش تجربی دانشجویان و معماران، بهره‌مندی مخاطبان از هم‌نشینی با اساتید و بزرگان در فضایی آرام و خردمندانه جهت تأکید بر بعد پرورش بوده

است. مسأله‌ای که عدم توجه به آن، نسل‌های نوپای معماری ما را با فقدان اصالت اندیشه و فرهنگ هنر و معماری مواجه نموده است.

۲- بخش طرّاحی و تولید

ارایه‌ی خدمات مهندسی و مشاوره‌یطرّاحی به کمک اندیشمندان و اساتید فن و در قالب پروژه‌هایمشارکتی و با هدف ارتقای سلیقه‌ی عمومی انجام می‌گردد. ایجاد انگیزه در دانشجویان و معماران و سامان‌دهیمجرایی مطمئن برای عموم شهروندان جهت آشنایی با اندیشه‌ی معماران و چگونگی تأثیرپذیری کیفیت فضا با بهره‌گیری از توان علمی-هنری معماران از جمله اهداف راه‌اندازی این بخش خواهد بود.

۳- بخش نمایش آثار

فراهم آوردن فضای یک گالری جهت ارایه‌ی آثار هنرمندان و معماران، عاملی مؤثر در افزایش ارتباط و محفلی جهت تبادل نظر و مشاهده‌ی آثار است، که پذیرای طیف گسترده‌ای از هنرمندان خواهد بود.

۴- بخش چاپ و نشر

ترویج فرهنگ نوشتاری در برابر فرهنگ شفاهی در انتقال آموزه‌های هنری و علمی معماری مهم‌ترین هدف شکل‌دهی این مرکز بوده است.

امید است در پرتو عنایت یگانه معمار هستی و با یاری بزرگان و صاحبان اندیشه و به کمک همّت و پویایی جوانان و پیشگامان هنر معماری و دیگر شاخه‌های تخصّصی مرتبط با آن، ریشه‌های اصیل اندیشیدن را بازیابیم و در خلق آثاری ماندگار سهیم باشیم.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

   دیدگاه شما

   16 + 13 =

   ثبت نام

   ورود

   ثبت نام
   بازیابی رمز عبور